مایکروسافت Edge و حفاظت از حریم خصوصی

استفاده از مرورگر Edge‌ شرکت مایکروسافت برای مرور وب، با استفاده از «حالت خصوصی » آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید خصوصی نیست.
شرکت مایکروسافت در آخرین نسخه‌ی به‌روزرسانی، اقدام به به‌روزرسانی مرورگر edge‌ کرده ‌است تا مشکلات رخنه‌ی مرور در حالت خصوصی را از میان ببرد.
زمانی که صحبت از مرورگرهای اینترنتی به میان می‌آید آخرین مرورگری که به ذهن می‌آید مرورگر اینترنت اکسپلورر است.
حتی در شبکه‌های اجتماعی برخی طنزهایی نیز در این خصوص منتشر شده است؛ مثلاً «بهترین مرورگر وبی که می‌توانید برای بارگیری سایر مرورگرها از آن استفاده کنید.»
بدین ترتیب مایکروسافت نیز مرورگر اکسپلورر خود را برداشته و مرورگر جدیدی را با نام Edge و یا اسپارتان منتشر کرده ‌است.
Edge به صورت پیش فرض به همراه اکسپلورر در دستگاه‌های ویندوز ۱۰ عرضه شد و توجه بسیاری را به خود جلب کرد، چرا که بسیاری از ویژگی‌هایی که در سایر مرورگرها وجود داشت ارائه می‌کند.

تاریخ دوباره تکرار می‌شود!
در ژانویه‌ی امسال، گزارش شد که حالت «خصوصی» در مرورگر Edge داده‌های مرور وب کاربران را به بیرون درز می‌دهد.
حالت InPrivate همان Incognito‌ و یا پشتیانی خصوصی در ویندوز ۱۰ است. تمام داده‌های تاریخچه‌ی مرور وب، کوکی‌ها و کش و در پرونده‌ای بر روی سامانه ذخیره می‌شود که به راحتی نیز قابل دسترس است.
به طور دقیق در این محل:

\Users\user_name\AppData\Local\Microsoft\Windows\WebCache\WebCacheV۰۱.dat

این مشکل باعث شد باز هم کاربران از edge روی‌گردان شده و دوباره به مرورگرهایی مانند فایرفاکس و یا کروم روی آورند، چرا که در این مرورگرها حالت مرور خصوصی به خوبی پیاده‌سازی شده ‌است.
آسیب‌پذیری گزارش‌شده بعداً در قالب به‌روزرسانی KB ۳۱۳۵۱۷۴ برطرف شد.
در بیانیه‌ای که از سوی مایکروسافت منتشر شده ‌است این شرکت مدعی شده ‌است مرورگر Edge امن‌ترین مرورگر موجود بوده و نیاز به هیچ‌گونه لایه‌ی محافظ دیگری مثل EMET‌ ندارد.
EMET یک ابزار ویندوزی است که در محیط ویندوز از اجرای آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزاری جلوگیری می‌کند.
بدین ترتیب ویندوز بار دیگر یک رخنه‌ی امنیتی را پوشاند، اما باید منتظر تغییرات آینده از سوی این شرکت باشیم.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.