امسال، مایکروسافت دنیا را با اعلام اینکه «مایکروسافت لینوکس را دوست دارد» تحت تأثیر قرار داد و یک سامانه عامل سفارشی شده بر پایه‌ی لینوکس برای محاسبات Azure ارائه کرد که از اوبونتو به عنوان خدمات ابری داده‌‌ی مبتنی بر فضای ابری خود بهره می‌برد و پوسته‌ی Bash‌ محبوب خود را به ویندوز ۱۰ می‌آورد و اکنون خبر مهم بعدی برای جامعه‌ی متن باز: مایکروسافت توزیع سفارشی‌شده‌ی FreeBSD ۱۰.۳ را به عنوان یک نسخه‌ی ماشین مجازی «حاضر و آماده» منتشر کرده تا این سامانه عامل را به صورت مستقیم از بازار Azure در دسترسی قرار دهد.

FreeBSD یک سامانه عامل پیشرفته‌ی متن باز شبیه به Unix است که برای کارگزارهای جدید، رایانه‌های رومیزی و خدمات تعبیه شده در آن‎ها استفاده می‌شود.
تاکنون، تنها راه برای مشتریان Azure از جهت اجرای FreeBSD این بود که می‌توانستند از آن به عنوان نسخه‌ی سفارشی شده، خارج از خدمات Azure استفاده کنند (از طریق بنیاد FreeBSD).
با این حال، نسخه‌ی جدید کار را برای کاربران Azure،‌ جهت اجرای مستقیم FreeBSD از بازار Azure آسان می‌کند و پشتیبانی رسمی مایکروسافت را در مواقع لزوم به همراه دارد.

اما چرا تا این حد مهم است که FreeBSD بر روی Azure اجرا شود؟
به گفته‌ی این شرکت، اجرای سامانه عامل FreeBSD روی Azure از این جهت مهم است که بسیاری از فروشندگان وسایل مجازی، محصولات خود را بر روی این سامانه عامل توسعه می‌دهند.
جیسون اندرسون مدیر پروژه اصلی مرکز فناوری‌های متن‎باز مایکروسافت می‌گوید که با این حال،‌ دلیل کلیدی برای ساخت، آزمایش، ‌انتشار و پشتیبانی از نسخه‌ی FreeBSD ۱۰.۳ مخصوص به خود توسط مایکروسافت این است تا اطمینان حاصل کند که کاربران این شرکت دارای یک موافقت‌نامه‌ی سطح خدمات تجاری (SLA) برای «ماشین‌های مجازی FreeBSD که بر روی Azure اجرا می‌شوند» هستند.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌شود،‌ تنها با کلید بر روی +New روی بازار Azure و نوشتن FreeBSD ۱۰.۳ در جعبه‌ی جستجو می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید.
علاوه بر این او اضافه کرده است که مایکروسافت تلاش کرده است تا «بار را از دوش بنیاد FreeBSD که کاملاً بر مشارکت‌های دیگران تکیه دارد، بردارد. اندرسون می‌گوید: «ما به همکاری نزدیک با بنیاد FreeBSD ادامه خواهیم داد و سرمایه‌گذاری‌های بیشتری را بر روی Hyper-V و Azure انجام می‌دهیم. قابلیت‌های جدیدی در Hyper-V وجود دارد. منتظر ارائه اخبار بیشتری در این زمینه باشید».

این شرکت در گذشته به پشتیبانی از FreeBSD روی Hyper-V به عنوانی یک ماشین مجازی می‌پرداخته است که کمک مر‎کرد تا شرکای تجهیزات نرم‌افزاری مطمئن شوند با استفاده از Hyper-V به راحتی می‌توان در فضای Azure کار کرد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

مایکروسافت نسخه‌ی خاص خود را از FreeBSD VM برای بستر محاسبات ابری Azure ارائه می‌کند!
برچسب ها: