مایکروسافت مرورگر اِج را میان ادوبی و اینترنت قرار می‌دهد؛ تبلیغات فلش مسدود می‌شود

مایکروسافت به صورت پیش‌فرض تبلیغات فلش را در نسخه‌های جدید مرورگر اِج (edge) خود غیرفعال می‌کند.
این شرکت فروش نرم‌افزار ردموندی گفته است که در به روزرسانی‌های سالیانه برای ویندوز ۱۰ تنظیمات قابل تغییری را ارائه خواهد کرد که موجب غیرفعال کردن برخی از محتواهای فلش شود، و نیاز است که کاربرانی که تمایل دارند از افزونه‌عای ادوبی استفاده کنند، باید به صورت دستی این افزونه‌ها را فعال کنند. اگر شما از نسخه پیش نمایش ویندوز Windows Insider preview با شماره ساخت ۱۴۳۱۶ استفاده می‌کنید، اکنون می‌توانید این ویژگی را مشاهده کنید. (این نسخه هنوز به صورت عمومی منتشر نشده است)
مایکروسافت در اعلان این ویژگی خود گفته است: «یکی از اولویت‌های اصلی ما در ساخت مرورگر اِج این بوده است که اینترنت را حتی الامکان فضای امن، سازگار و قابل اعتماد برای مشتریان خود سازیم. برای انجام این کار ما تغییری را لحاظ کرده‌ایم تا به کاربران کنترل بیشتری بر توان و منابع مصرف شده توسط فلش بدهیم. با تنظیمات جدید، تبلیغات و انیمیشن‌هایی که بر پایه فلش در مرورگر ویندوز هستند، به صورت پیش‌فرض بارگیری نخواهند شد. چیزهایی مانند ویدئوها در مرکز صفحات به شکل معمول بارگیری می‌شود اما اشیایی که در حاشیه هستند، به صورت پیش‌فرض متحرک نیستند.»
مایکروسافت اعلام کرده است که این تغییر کمک خواهد کرد تا حافظه و پردازش کمتری با غیرفعال کردن قابلیت‌های نمایش خودکار برخی از تبلیغات فلش در مرورگر مصرف شود. علاوه بر این، این کار کمک می‌کند تا امنیت سامانه با غیرفعال کردن تبلیغات مخربی که از ترکیب فلش و آسیب‌پذیری‌های جاوا اِسکریپت برای تزریق بدافزار بر روی رایانه استفاده می‌کنند، افزایش یابد.
این کار به نوبه خود محبوبیت فلش را به عنوان بهره‌بردار و بارگیری کننده بدافزار، دست کم در ویندوز جدید که مرورگر اج به جای اینترنت اکسپلورر در آن استفاده می‌شود، کاهش خواهد داد.
در عین حال، مایکروسافت، از توسعه‌دهندگان و ناشران نرم‌افزار خواسته است که از فلش به سمت HTML۵ حرکت کنند، تا محتوای وب را غنی‌تر کنند. گوگل نیز در تلاش است تا تبلیغات فلش را از بین ببرد.
مایکروسافت گفته است: «این انتقال به سمت استانداردهای جدید وب، هم به نفع کاربران و هم توسعه‌دهندگان است. کاربران هنگامی که از استانداردهای موثر وب در وب‌گاه‌ها استفاده می‌کنند، بهبود بیشتری را در مصرف باتری مشاهده خواهند کرد و نیاز به مصرف حافظه و پردازش کمتری مشاهده خواهد شد.»
مثل همیشه، اطمینان حاصل کنید که آخرین اصلاحیه‌های امنیتی اج را بر روی دستگاه خود نصب کرده‌اید تا از مهاجمانی که قصد سوء‌استفاده از مرورگر مایکروسافت را دارند، یک قدم جلوتر باشید.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.