مایکروسافت این هفته داشبوردی مبتنی بر وب را راه‌اندازی کرد تا کاربران علاقه‌مند بتوانند داده‌های جمع‌آوری شده توسط این شرکت را مشاهده کنند. این شرکت همچنین اعلام کرد تغییراتی در ویژگی‌های حریم خصوصی ویندوز ۱۰ ایجاد کرده است.

در این داشبورد مبتنی بر وب که حافظ حریم خصوصی کاربران است، کاربران این شرکت می‌توانند تمامی داده‌هایی که این شرکت از فعالیت آن‌ها جمع‌آوری کرده را مشاهده کرد و کنترل کنند. این داده‌ها شامل مکان، جستجوها و جزئیات مرورها است.
مایکروسافت می‌گوید این داشبورد در پی شکایات و درخواست‌های پی‌درپی کاربران برای افزایش دید و کنترل بر داده‌های جمع‌آوری شده توسط این شرکت ایجاد شده است.

در ویندوز ۱۰ جمع‌آوری داده‌های کاربران توسط فرانسه تشخیص داده شد و این غول نرم‌افزاری مجبور شد تا جمع‌آوری و ردیابی کاربران بدون اطلاع آن‌ها را متوقف کند. کنسرسیوم ملی حفاظت از داده‌ها در تیر ماه به مایکروسافت ۳ ماه مهلت داد تا از قانون حفاظت از داده‌های فرانسه پیروی کرده و به این کشور در خصوص امنیت و محرمانگی داده‌ها اطمینان دهد.
از مزایای این داشبورد این است که کاربران به سادگی می‌توانند با اطلاعات حساب کاربری مایکروسافت خود، وارد حساب‌های خود شده و به بخش حریم خصوصی بروند. در این قسمت می‌توانند داده‌های جمع‌آوری شده را مشاهده کرده و در صورتی که مایل به جمع‌آوری آن‌ها نباشند، این اطلاعات را حذف کنند.

مایکروسافت می‌گوید: «امروز ما با ارائه‌ی این داشبورد در سطح وب، یک گام به سمت اصول حریم خصوصی خود حرکت کردیم که به کاربران اجازه می‌دهد اطلاعات خود را به راحتی مشاهده کرده و تغییر دهند. این اولین گام ما در گسترش ابزارهایی بوده که به کاربران اجازه‌ی کنترل داده‌ها را می‌دهد. ما با گذر زمان دسته‌بندی‌های مختلفی را به این داده‌ها اضافه کرده و قابلیت‌ها و عملکردهای آن را بهبود خواهیم داد.»
مایکروسافت در تلاش برای جلب اعتماد کاربران، در کنار بهبود و افزایش حریم خصوصی کاربران، تصمیم گرفته تا امنیت ویندوز ۱۰ را نیز بهبود دهد. در بخشی از این به‌روزرسانی‌ها در نسخه‌های بعدی، تنظیمات حریم خصوصی در ویندوز ۱۰ معرفی خواهد شد که در آن داده‌ها در سطح عیب‌یابی جمع‌آوری شده و جمع‌آوری داده‌های دیگر تا سطح پایه کاهش خواهد یافت.

کارشناس مایکروسافت گفت: «این تغییرات ابتدا در نسخه‌های داخلی و سازنده‌ی ویندوز ۱۰ برای دریافت بازخورد ایجاد خواهد شد و زمانی‌که به‌روزرسانی ایجادکننده‌ی ویندوز ۱۰ در دسترس قرار گرفت، به‌طور عمومی منتشر خواهد شد.»
تنظیمات جدید در ویندوز ۱۰، در نسخه‌های مختلف متفاوت خواهد بود. برای کاربرانی که از ویندوز ۷ و یا ۸ به ویندوز ۱۰ مهاجرت می‌کنند و یا اولین بار است که ویندوز ۱۰ را نصب کرده‌اند، تنظیماتی ساده ولی مهم نمایش داده می‌شود. بنابراین این کاربران می‌توانند تنظیمات مورد نظر خود برای حریم خصوصی را پیش از نصب ویندوز ۱۰ انتخاب کنند. در طرف دیگر، برای کاربرانی که در حال حاضر از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند، اطلاعیه‌ای نمایش داده خواهد شد تا تنظیمات حریم خصوصی ویندوز ۱۰ را تغییر دهند.

ویژگی جمع‌آوری داده‌های عیب‌یابی بجای ۳ سطح از دو سطح برخوردار خواهد بود: پایه و کامل. علاوه بر این داده‌های دیگری که جمع‌آوری می‌شود تا سطح پایه کاهش خواهد یافت. این داده‌ها حاوی اطلاعاتی است که برای عملیات ویندوز بسیار حیاتی محسوب می‌شود. مایکروسافت می‌گوید این داده‌ها برای امن نگه داشتن سامانه عامل و برنامه‌ها، به‌روزرسانی برنامه‌ها و عملکرد مناسب سامانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کارشناس مایکروسافت در ادامه توضیح داد: «ما این تنظیمات جدید را با قابلیت‌های صوتی ارائه دادیم تا دسترس‌پذیری برای مشتریان افزایش یابد. در طول فرآیند انجام تنظیمات، این داده‌های صوتی در دستگاه باقی می‌ماند. در تنظیمات جدید شما اشتراک‌گذاری هر یک از این داده‌ها را تعیین خواهید کرد.»

منبع: asis

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

مایکروسافت داشبورد حریم خصوصی راه‌اندازی کرد