شرکت مایکروسافت اعلام کرد در تاریخ ۲۴ آذر ماه سال جاری، سرویس CodePlex خود را متوقف خواهد کرد. این سرویس مبتنی بر وب، برای میزبانی مخازن پروژه‌ها و نرم‌افزارهای متن‌باز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این سرویس که از سال ۲۰۰۶ میلادی راه‌اندازی شده یکی از بزرگ‌ترین اقدامات شرکت مایکروسافت برای حرکت به سمت متن‌باز بوده است. با استفاده از این سرویس، هر برنامه‌نویسی در هر مکانی می‌تواند کد برنامه‌های خود را به اشتراک گذاشته و کدهای افراد دیگر را بارگیری کند.

با این‌حال مایکروسافت می‌گوید استفاده از سرویس CodePlex افت بسیار چشمگیری داشته و در ۳۰ روز گذشته تنها ۳۵۰ پروژه‌ی فعال در آن وجود داشته است. این شرکت به بستر گیت‌هاب اشاره کرده و گفته، بستر مناسب و بالفعلی برای به اشتراک‌گذاری پروژه‌های متن‌باز است.

روز جمعه در یک پست وبلاگی، یکی از شرکت‌های همکار با مایکروسافت اعلام کرد دلیل خاموشی سرویس CodePlex این است که جامعه‌ی متن‌باز به‌طور کامل به سمت گیت‌هاب حرکت کرده که سرویس‌های مشابهی را ارائه می‌دهد و کاربران این سرویس نیز به راحتی می‌توانند به گیت‌هاب نقل مکان کنند.

در حال حاضر شرکت مایکروسافت قابلیت ایجاد پروژه‌ی جدید بر روی CodePlex را غیرفعال کرده و از ۲۴ آذر ماه این وب‌گاه صرفاً به یک آرشیو فقط-خواندنی تبدیل خواهد شد. مایکروسافت به کاربران این سرویس توصیه کرده تا هرچه سریع‌تر به سمت گیت‌هاب مهاجرت کنند و پروژه‌های متن‌باز مایکروسافت مانند پاورشِل و NET. نیز در حال حاضر بر روی گیت‌هاب میزبانی می‌شود.

مایکروسافت در تلاش است تا روند مهاجرت از CodePlex به گیت‌هاب را تسهیل کند و برای این منظور، به همراه گیت‌هاب سعی دارد ابزاری برای انتقال پروژه‌های توسعه‌دهندگان به بستر جدید فراهم کند. هرچند هنوز زمان دقیق انتشار این ابزار اعلام نشده ولی کاربران می‌توانند وب‌گاه CodePlex را برای دریافت راهنمایی‌های لازم برای مهاجرت به گیت‌هاب مشاهده کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

مایکروسافت: برای اشتراک پروژه‌های متن‌باز از CodePlex به گیت‌هاب مهاجرت کنید