۴خبرها حاکی از آن است که بزرگ‌ترین شبکه حرفه‌ای برخط یعنی لینکدین قرار است از روز دوشنبه در روسیه ممنوع شود. این تصمیم در پی رأی دادگاهی در مسکو است که می‌گوید شبکه اجتماعی لینکدین متعلق به مایکروسافت، قوانین حفاظت از داده این کشور را زیر پا گذاشته است.

در جولای ۲۰۱۴، ماده‌ای به قانون داده‌های شخصی روسی افزوده شد که شرکت‌های خارجی را ملزم می‌کرد از تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۱۵، داده‌های شخصی کاربران روسی را در داخل روسیه ذخیره کنند. این قانون در جهت محافظت از داده‌های شهروندان روسی بر اساس افشاگری‌های ادوارد اسنودن تصویب شده بود. سازمان تنظیم مقررات رسانه‌ای فدرال روسیه که Roskomnadzor نام دارد تهدید کرده هر شرکتی که اطلاعات شخصی کاربران روسی را بر روی کارگزارهای غیر روسی ذخیره کنند، مسدود خواهد کرد.

نه‌تنها لینکدین، بلکه شرکت‌های بزرگ‌تری از جمله واتس‌اپ، فیسبوک و توییتر می‌توانند در فهرست شرکت‌هایی باشند که اگر به این قانون عمل نکنند مسدود شوند. شرکت‌های بزرگی شامل گوگل، اپل و وایبر پیش‌تر اعلام کردند برخی از کارگزارهای خود را به روسیه منتقل کرده‌اند، اما فیسبوک، مایکروسافت و توییتر از پذیرش این قانون سر باز زدند.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، لینکدین نخستین شرکتی است که در اثر عدم همکاری با مقامات محلی روسی و بر اساس حکم دادگاه از فعالیت در خاک روسیه محروم می‌شود.
لینکدین می‌گوید تمایل دارد مذاکراتی را با مقامات روسی برای ادامه فعالیت خود ترتیب دهد. سخنگوی این شرکت می‌گوید: «تصمیم دادگاه روسی این قدرت را دارد تا دسترسی به لینکدین را برای میلیون‌ها کاربری که روسیه داریم و هم‌چنین شرکت‌هایی که از شبکه ما برای ارتقا تجارت خود استفاده می‌کنند قطع کند. ما می‌خواهیم مذاکراتی را با Roskomnadzor ترتیب دهیم تا نگرانی‌های آن‌‌ها را برطرف کنیم.»

به نظر می‌رسد Roskomnadzor لینکدین را به دلیل سابقه بد این شرکت در مسائل امنیتی به‌عنوان نخستین هدف خود انتخاب کرده است. نفوذ سال ۲۰۱۲ به این شبکه اجتماعی موجب نقض داده‌ی بیش‌ از ۱۱۷ میلیون نام‌کاربری و گذرواژه شد.
ممنوعیت ادامه فعالیت شبکه لینکدین از روز دوشنبه از طریق مسدودسازی دسترسی به آدرس وب این شبکه اجتماعی توسط ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت روسی انجام خواهد گرفت. این شبکه اجتماعی که حدود ۵ میلیون کاربر در روسیه دارد می‌تواند درخواست تجدیدنظر در رأی دادگاه بدهد.

روسیه نخستین کشوری نیست که محلی‌سازی داده‌ها را برای شرکت‌های خارجی اجباری می‌کند. چند ماه پیش ایران نیز قوانین مشابهی را برای همه شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های پیام‌رسان وضع کرده بود. طبق این قانون تمامی این شرکت‌ها باید ظرف مدت یک سال داده‌ها و فعالیت‌های متناسب با کاربران ایرانی را به کارگزارهای داخل این کشور منتقل کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

لینکدین در کشور روسیه مسدود شد