۲۵ آگوست ۲۰۱۶ زمان جشن‌ گرفتن است چرا که سالگرد ۲۵ سالگی پروژه‌ی لینوکس است. در روزی به‌مانند این بود که خالق این سامانه‌عامل، برنامه‌نویسی به نام لینوس توروالدس در ۲۵ سال پیش تولد آن را اعلام کرد.

چه کسی می‌تواند مشهورترین پیام را در جهان رایانه فراموش کند که ۲۵ سال پیش از سوی توروالدس در روزی چون ۲۵ آگوست ۱۹۹۱ ارسال شد:

«سلام به همه‌ی کسانی که بیرون هستند و از مینیکس استفاده می‌کنند. من در حال ساخت یک سامانه‌عامل برای سامانه‌های ۳۸۶ (۴۸۶) هستم. (که رایگان و فقط برای سرگرمی است و البته به بزرگی و قدرت gnu نیست) من این کار را از ماه آوریل شروع کرده‌ام و اکنون در حال تکمیل کردن آن هستم. به‌محض اینکه سامانه‌عامل من تا حدودی تکمیل و عرضه شد از هرگونه پیشنهاد و یا انتقادی در رابطه با آن استقبال می‌کنم»

این سامانه‌عامل از زمان تولد خود تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین فناوری‌های روز شده است و دنیا را بیشتر از هر چیزی که شما بتوانید تصور کنید تغییر داده است.

باوجود این‌که این سامانه‌عامل در ابتدا به‌گونه‌ای طراحی نشده بود که قابل‌حمل باشد، اما لینوکس یکی از سامانه‌عامل‌هایی است که به شکلی گسترده به‌گونه‌ای طراحی شده است تا بتواند در طیف وسیعی از سامانه‌ها از رایانه‌ها گرفته تا ساعت‌های هوشمند و پمپ‌های گاز نصب شود. بسیاری از وب‌گاه‌هایی که شما مشاهده می‌کنید از این سامانه‌عامل استفاده می‌کنند وب‌گاه‌هایی که هم بزرگ و هم حرفه‌ای هستند.

اگر شما این سامانه‌عامل را نمی‌بینید بدان معنا نیست که از آن استفاده نمی‌کنید. لینوکس در همه‌جا وجود دارد. هنگامی‌که شما به جستجو در گوگل می‌پردازید از لینوکس استفاده می‌کنید، هنگامی‌که بلیت مترو می‌خرید، از لینوکس استفاده می‌کنید، مسیریاب وای‌فای شما از لینوکس استفاده می‌کند و دستگاه تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به لینوکس مجهز شده است. به لطف لینوکس بود که انقلابی به نام استاندارد متن‌باز عمومی شد که پس‌ازآن و به‌زودی تبدیل به استانداردی برای شرکت‌ها و بخش‌های مختلف مصرف‌کننده شد. لینوکس نسخه‌ای از سامانه‌عامل یونیکس است که به‌وسیله‌ی کن تامپسون و دنیس ریتچی در سال ۱۹۶۹ توسعه‌یافته است. به گفته ویکی‌پدیا فهرست توزیع‌های لینوکس به اشکال مختلفی بستگی دارد که مبتنی بر توزیع‌های عمده‌ی آن هستند.

بسیاری از خانواده‌های لینوکس در زمره توزیع‌های عمده و مشهور آن هستند و از این میان می‌توان به توزیع‌های Debian ،Fedora ،Ubuntu ،Red Hat ،OpenSuse ،Arch Linux و Slackware اشاره کرد؛ در عین برخی نیز جزو توزیع‌های خردتر قرار می‌گیرند.

بنیاد لینوکس نیز یک گزارش مفصل در مورد ۲۵ سال حضور لینوکس در عرصه فناوری دنیا منتشر کرده و گفته است از زمانی که همه‌ی این پروژه در سال ۲۰۰۵ بر روی Git قرار داده شده است، حدود ۱۳۵۰۰ توسعه‌دهنده از ۱۳۰۰ شرکت مختلف در توسعه‌ی هسته‌ی لینوکس شرکت کرده‌اند.جیم زملین مدیرعامل بنیاد لینوکس می‌گوید: «هنوز هم پس از ۲۵ سال لینوکس به‌عنوان مثالی از اینکه چگونه باید در توسعه‌ی یک کار مشترک با هم همکاری کرد، مطرح است و می‌تواند سرمشق سایر پروژه‌های متن‌باز باشد». «این گزارش بینشی در مورد روند توسعه پروژه‌ی لینوکس و روش‌شناسی کار بر روی آن را که به‌وسیله‌ی هزاران نفر از افراد مختلف به کار گرفته شده‌اند فراهم می‌کند. این افراد به‌صورت جمعی کار می‌کنند تا تعدادی از مهم‌ترین کدهای نرم‌افزاری را در سطح این سیاره پدید آورند».

از زمان آخرین گزارش ارائه‌شده، ۱۰ نمونه از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی که به پشتیبانی و حمایت از لینوکس می‌پردازند عبارت‌اند از شرکت‌های اینتل Red Hat ،Linaro، سامسونگ، SUSE ،IBM ،Renesas، گوگل، AMD ،Texas Instruments و ARM.

این گزارش که توسط بنیاد لینوکس روز دوشنبه منتشر شده است حاوی جزییات کاملی است که به تشریح این موارد می‌پردازد:‌ «توسعه‌ی هسته‌ی لینوکس: این پروژه با چه سرعتی پیش می‌رود، چه کسانی آن را انجام می‌دهند، آن‌ها چه می‌کنند و چه کسانی حامیان مالی هستند». کاربران لینوکس که برای دانستن تاریخچه این سامانه‌عامل کنجکاو هستند می‌توانند کتاب «کدهای سرکش: نگاهی به درون لینوکس و انقلاب سامانه‌های متن‌باز» را که توسط گلین مودی در سال ۲۰۱۱ نوشته شده است، مطالعه کنند. این کتاب دارای توضیحاتی مفصل در مورد لینوکس و چگونگی به وجود آمدن آن است و اینکه این سامانه‌عامل به چه شکل موفق شد تا نام کنونی خود را به دست آورد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

لینوکس ۲۵ ساله شد!
برچسب ها: