لیتوانی دولت روسیه را به جاسوسی سایبری متهم کرد

روسیه مجدداً بخاطر نفوذ به رایانه‌های دولت‌های خارجی متهم شده است. این بار نیز لیتوانی جاسوس‌افزاری را کشف کرده و ادعا می‌کند این بدافزار توسط کرملین بر روی رایانه‌های دولتی این کشور نصب شده است.

در بیانیه‌ی رویترز، رئیس مرکز امنیت سایبری لیتوانی اعلام کرده نفوذگران روسی اولین بار در سال ۲۰۱۵ تلاش کردند تا رایانه‌های این کشور را با جاسوس‌افزار آلوده کنند ولی فقط همین امسال ۲۰ تلاش مجدد دیگر توسط این نفوذگران به ثبت رسیده است.

قضیه زمانی بدتر می‌شود که این جاسوس‌افزار ۶ ماه پس از نصب بر روی رایانه‌ها کشف شده است و رئیس این مرکز مدعی است که بدافزار اسناد و گذرواژه‌های دولت لیتوانی را برای آژانس‌های جاسوسی روسیه ارسال کرده است.

هنوز مشخص نیست که آیا اسناد محرمانه یا دولتی به سرقت رفته است یا خیر ولی مقامات لیتوانی می‌گویند برخی از این رایانه‌های آلوده توسط مقامات دولتی رده متوسط تا رده‌ پایین مورد استفاده قرار می‌گرفت و این افراد بر روی پیش‌نویس تصمیمات دولت کار می‌کردند.

سخنگوی رئیس جمهور روسیه این اتهامات را رد کرده و این مسئله را خنده‌دار توصیف کرده است. او در ادامه گفت: «آیا درون این بدافزارها نوشته که توسط روسیه نوشته شده است؟ ما این اتهامات بی‌پایه و اساس را رد می‌کنیم.» او عنوان کرد که کشور روسیه هدف حملات و جاسوسی‌های سایبری قرار گرفته ولی دولت این کشور هیچ دولت خارجی را متهم نکرده است.

رئیس مرکز امنیت سایبری لیتوانی اشاره کرد که روسیه در حوزه‌ی امنیت سایبری به تهدیدی بزرگ تبدیل شده و همه‌ی دولت‌ها برای مقابله با نفوذهای نفوذگران وابسته به کرملین باید آماده شوند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.