قانون جدید روسیه: ۱۰ سال زندان برای نفوذگران و نویسندگان بدافزار

دولت روسیه پیش‌نویس لایحه‌ای را صادر کرد که در آن برای مجازات مهاجمان سایبری و توسعه‌دهندگان بدافزار که زیرساخت‌های روسیه را هدف قرار می‌دهند، حکم زندان در نظر گرفته شده است.

این لایحه روز چهارشنبه بر روی وب‌گاه دولت روسیه منتشر شد و تغییر و اصلاح در قانون و آیین کیفرخواست باررسی را پیشنهاد می‌داد. عنوان این مقاله «نفوذ غیرقانونی به زیرساخت‌های حیاتی دولت روسیه» است.

در این لایحه مجازات مختلفی برای عملیات مخرب از جمله ایجاد و توزیع برنامه‌های مخرب برای برانداختن، مسدود کردن و رونویسی داده‌ها از سامانه‌های روسی در نظر گرفته شده است.

زمانی‌که مظنون در بخشی از عملیات نفوذ نقش داشته باشد، مبلغی بین ۷۷۰۰ تا ۱۵۴۰۰ دلار جریمه شده و به ۵ سال زندان محکوم خواهد شد حتی اگر این نفوذ بی‌اثر بوده و هیچ آسیبی بدنبال نداشته باشد. با این حال اگر حملات سایبری انجام‌شده، منجر به عواقب جدی در زیرساخت‌های روسیه شود، براساس این قانون اعضای شرکت‌کننده در این حمله به ۱۰ سال زندان محکوم خواهند شد.

همچنین نفوذگرانی که به داده‌های حفاظت‌شده دسترسی غیرمجاز داشته باشند به پرداخت ۳۱۵۰۰ دلار جریمه و ۵ سال کار اجباری و ۶ سال حبس محکوم خواهند شد. این لایحه پس از امضا توسط رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، در یک دوره‌ی کوتاه مدت تدوین خواهد شد.

در وب‌گاه دولت روسیه آمده است: «فرصت گسترش برون‌مرزی داده، باعث استفاده‌ی غیرقانونی از داده‌ها با اهداف جغرافیایی، سیاسی، نظامی و تروریسی شده و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار داده است.» این قانون جدید که مجازات کیفری ویژه‌ای را برای نفوذگران در نظر گرفته، به مجلس دومای روسیه ارسال شده است.

این حرکت یک کار بسیار عالی است چرا که نفوذگران روسی در زمینه‌ی انواع بدافزار و تهدیدها از جمله بهره‌برداری از POS، تروجان‌های بانکی و کیت‌های بهره‌برداری پیش‌قدم هستند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.