بر اساس دسته‌ای از اطلاعاتی که به تازگی توسط کارشناسان کتابخانه‌ها منتشر شده است، سیاست‌های ضعیف پیاد‌ه‌سازی فیلترینگ در کتابخا‌‌‌‌نه‌های عمومی انگلستان به دسترسی عمومی انواعی از اطلاعات در رایانه‌های کتابخانه‌های محلی این کشور صدمه وارد کرده است.
با وجودی که امکان فیلتر کردن به عنوان یک سیاست مؤثر وجود دارد، فقدان یک نظارت هوشمند بر موارد فیلترشده موجب افشای مجموعه‌ای از درخواست‌های مرتبط با قانون آزادی اطلاعات در آمریکا شده است.
مجموعه‌ی داده‌های حاصله که در روز یکشنبه علنی شده است، نشان می‌دهد چگونه مقامات محلی انگلستان با سیاست‌های فیلترینگ محتوا مانع از این شدند که کاربران آسیب‌دیده به محتواهای قابل عرضه در زمینه‌های سلامت، سقط جنین و غیره دسترسی پیدا کنند.
این مجموعه از آمار و ارقام بیش از ۲۰۰ مقام محلی انگلستان توسط گروه کتابداران تندرو جمع‌آوری شده است. این گروه متشکل از مجموعه‌ای از متخصصان اطلاعات و کتابداران است که در تعهد اخلاقی خود را در کمک به دسترسی دیگران به اطلاعات مسئول می‌دانند.
این مطالعه نشان می‌دهد که تعدادی از این انجمن‌ها دسترسی به اطلاعاتی را مسدود کرده‌اند که به طور معمول در سیاست‌های آن‌ها برای استفاده‌ی دیگران مورد قبول است که احتمالاً با دیدن ویژگی‌هایی جاسوسی در کاربران آسیب‌پذیر انجام شده است.
لورن اسمیت، دانشجوی دکترا و پژوهش‌گری که در این طرح مشارکت می‌کند در مصاحبه‌ای که با The Register انجام داده است می‌گوید که هدف در نظر گرفته شده برای این طرح کمک به توسعه‌ی سیاست‌گذاری‌ها و انجام سیاست‌ها در کتابخانه‌ها است.
اسمیت گفت: «کتابداری، حرفه‌ای ثبت شده است که نیاز به متخصصان اطلاعات و کتابداری دارد تا از استانداردهای حرفه‌ای و اخلاقی حمایت کنند.»
«یکی از مؤلفه‌های اخلاق حرفه‌ای برای کتابداران این است که به روند ارائه‌ی اطلاعات و استانداردها و رویه‌های مرتبط با این روند تا آنجا که ممکن است به صورت شفاف و باز ادامه دهند.»
این موضوع به قانون آزادی دسترسی به اطلاعات ارتباط پیدا می‌کند. با این حال کتابداران نیز وظیفه‌ای اخلاقی برای حفاظت از ایمنی و سلامت کاربران آسیب‌پذیر خود دارند که برای مثال شامل افراد جوان می‌شود و این حفاظت خود گاهی اوقات ممکن است موجب بروز معضلات اخلاقی در کتابداری حرفه‌ای گردد.
فیلتر محتوا یکی از راه‌های مبارزه با این معضلات در کتابخانه‌ها است. با این حال این سامانه که تقریباً توسط تمام انجمن‌های کتابداری اجرا می‌شود به فیلتر گسترده‌ی صفحات وب در ارائه‌ی مشاوره و کمک به بیماران منجر می‌شود.
اسمیت نشان داد که این مسدودسازی احتمالاً در مواردی همچون سقط جنین کاملاً عمدی است و احتمالاً به عنوان زیرشاخه‌ی محتوای سلامت توسط بخش فن‌آوری انجمن گنجانده شده است و توسط کارکنان خود کتابخانهها مورد ارزیابی قرار نگرفته است.
یکی از پژوهش‌گرانی که برای اسمیت شناخته شده بود و به تحقیق در مورد بیماری‌های زنان می‌پرداخت متوجه شد که وب‌گاه‌هایی که او می‌خواهد به آن‌ها دسترسی پیدا کند به علت داشتن محتوای خاص مسدود شده‌اند. اسمیت به گفت: «فردی که به تحقق در زمینه‌ی بیماری‌های زنان می‌پرداخته به اندازه‌ی کافی در مورد حق خود برای دسترسی به اطلاعات و آنچه که از این وب‌گاه‌ها نیاز داشت آگاه بود و بنابراین می‌توانست به این اطلاعات مورد نیاز دسترسی پیدا کند.»
دیگر کاربران همچون جوانانی که پرسش‌هایی در مورد جنسیت خود دارند، احتمالاً بسیار کمتر نسبت به حقوق خود و دفاع از آن آگاه هستند و در نتیجه ممکن است برای درخواست دسترسی به این اطلاعات مسدودشده احساس راحتی یا امنیت نکنند.
بنابراین استفاده از فیلتر ممکن است سهواً مانعی بر راه دسترسی به اطلاعاتی باشد که موجب توسعه و رفاه جوانان می‌شوند.
اسمیت میگوید: «یکی دیگر از چیزهای تعجب‌آور تعداد اندک درخواست‌ها برای باز کردن این وب‌گاه‌های مسدود شده است.» و می‌گوید که کاربران نمی‌دانند که این مسدودسازی ممکن است در اثر درخواست آن‌ها برداشته شود و یا این‌که آن‌ها از این‌که مسئولان کتابخانه به مشکلات آن‌ها فکر کنند احساس راحتی نمی‌کنند.
سخن‌گوی Open Rights Group که برای حفظ و ترویج حقوق مردم در عصر دیجیتال تلاش می‌کند می‌گوید: «یافته‌ها نشان می‌دهند که این فیلترها یک ابزار کندکننده برای سانسور بسیاری از وب‌گاه‌ها هستند از جمله آن دسته از وب‌گاه‌هایی که توصیه‌ها و حمایت‌هایی را عرضه می‌کنند.»
آن‌ها اضافه میکنند: «کاربران کتابخانه‌ها نباید از دسترسی به وب‌گاه‌های حاوی اطلاعات در این موارد نظیر سقط جنین، و مسائلی از این قبیل شوند، اما بسیاری از مردم تمایلی ندارند تا کتابخانه‌ها را از این موضوع‌های اتفاق افتاده آگاه کنند.»
اسمیت خاطرنشان می‌کند: «برخی از انجمن‌های محلی هیچ‌گونه فیلتری را اعمال نمی‌کنند- حتی اگر قادر به انجام این کار باشند و ملاحظه نمی‌کنند که شهروندان خود را در معرض خطر قرار دهند، دیگر انجمن‌ها نیز باید قدمی در این زمینه بردارند. این کار صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌ها در بر خواهد داشت. برخی از شوراها درگیر قراردادهای شش رقمی برای حمایت از مسدودسازی صفحات در چند سال آینده هستند.
به لحاظ عملی برای کاربران کتابخانه بسیار مهم است که بدانند چگونه می‌توانند به اطلاعات و وب‌گاه‌های مسدودشده دسترسی پیدا کنند. آن‌ها باید رهنمودها و دستورالعمل‌هایی روشن و قابل دسترسی، هنگامی که به مانع برخورد می‌کنند داشته باشند تا راه برای درخواست دسترسی و عدم ایجاد احساس نارضایتی و در معرض خط بودن باز شود.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

فیلترینگ وب‌گاه کتابخانه‌های انگلستان و نارضایتی شهروندان این کشور