۶فیس‌بوک نرم‌افزاری را توسعه داده است که محتوای خاصی را برای کشور چین سانسور می‌کند. فیس‌بوک با این کار در تلاش است به مسدود بودن سرویس خود در این کشور پایان دهد.

فیس‌بوک در این ابزار پست‌های ارسالی از یک منطقه‌ی جغرافیایی خاص را که پست‌های خبری برای مردم ارسال می‌کنند، سانسور می‌کند. این غول شبکه‌ی اجتماعی در تلاش است با این‌کار استفاده از فیس‌بوک در چین را دوباره عملیاتی کند. فیس‌بوک در سال ۲۰۰۹ تنها یک سال پس از شروع فعالیتش در کشور چین مسدود شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که فیس‌بوک برای موفقیت در چین با نبرد بزرگی مواجه است. در این کشور تنها چند هزار کاربر وجود دارد که این سرویس برای آن‌ها مسدود شده است و از آن زمان تاکنون شبکه‌های اجتماعی چینی رقابت با فیس‌بوک را شروع کرده‌اند. این رسانه‌های اجتماعی عبارتند از: Tencent QQ ،WeChat و Sina Weibo.

آخرین ابزاری که فیس‌بوک توسعه داده، می‌تواند شرکت‌های شخص ثالث را قادر سازد تا خودشان به‌جای فیس‌بوک تصمیم بگیرند که چه پست‌هایی در فیدهای خبری کاربران نمایش داده شود. این ابزار همچنین آ‌ن‌ها را قادر می‌سازد بر روی محتوایی که کاربران می‌خوانند و به اشتراک می‌گذارند کنترل داشته و بتوانند بخش مورد نظر خود را سانسور کنند.

گزارش‌ها حاکی از آن است این ابزار هنوز به چین ارائه نشده است. این ابزار هنوز در مرحله‌ی آزمایش قرار دارد و به‌طور واقعی منتشر نشده است. فیس‌بوک در بیانیه‌ای گفت: «ما از قبل گفتیم که بسیار به چین علاقه‌مند هستیم و مدت زمان زیادی را برای درک و یادگیری این کشور صرف کردیم.» در ادامه‌ی این بیانیه آمده است هنوز درباره‌ی رویکرد آتی فیس‌بوک نسبت به چین تصمیم‌گیری نشده است.

درخواست‌های دولتی که اخیراً به فیس‌بوک ارسال شده، نشان می‌دهد که این وب‌گاه نسبت به سانسور محتوا خیلی بیگانه هم نیست. هرچند این شرکت تنها با حکم دادگاه به این سانسور محتوا دست زده است.
به‌طور مثال فیس‌بوک در انگلستان بنا به درخواست قانونی یک کمیسیون قمار، دسترسی به ۹۷ گزینه را محدود کرده است. در روسیه نیز ۵۶ گزینه به دلیل نقض تمامیت فدراسیون روسیه و براساس قانون ممنوعیت فعالیت‌های شورشی و توده‌ای مردم و مبارزه با مواد مخدر مسدود شده است.

فیس‌بوک اخیراً نیز به دلیل گسترش اخبار جعلی در وب‌گاه خود تحت فشار قرار گرفته است. هرچند مارک زوکربرگ وجود این مشکل را انکار کرده است ولی بسیاری از مفسران معتقدند که این مسئله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بسیار شدت یافته بود. زمانی‌که دونالد ترامپ پیروزی غیرمنتظره علیه رقیب خود هیلاری کیلینتون را مطرح می‌کرد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

فیس‌بوک برای چین ابزارِ سانسور طراحی می‌کند