فرانسه هم مانند هند مقابل فیس‌بوک خواهد ایستاد!

روز دوشنبه هشتم ژوئن روز بدی در تاریخ فیس‌بوک بوده است، چرا که در این روز فرانسه نیز به هند پیوست تا به این شبکه‌ی اجتماعی محبوب بگوید که دیگر کافی است!
شکایت فرانسه مربوط به نقض قوانین امنیتsafe harbour اروپاست که در طی آن فیس‌بوک اطلاعات کاربران خود را به ایالات متحده‌ی آمریکا می‌فرستد.
اما اکنون که قانون safe harbor رعایت نمی‌شود، رئیس کمیسیون ملی آزادی اطلاعات فرانسه، CNIL، از فیس‌بوک خواسته است که از ارسال اطلاعات به آن سوی آب جلوگیری کند. حکم ارائه‌شده می‌گوید که فیس‌بوک هیچ مبنای قانونی برای پردازش اطلاعات طبق قوانین فرانسه ندارد و بنابراین باید پای خود را از اطلاعات خصوصی کاربران بیرون بکشد، به ویژه در مواردی همچون جهت‌گیری‌های جنسیتی و دیدگاه‌های سیاسی. CNIL همچنین نگران کوکی‌های فیس‌بوک است که در دستگاه‌هایی قرار داده می‌شود که از این وب‌گاه بازدید می‌کنند ولی کاربر این شبکه‌ی اجتماعی نیستند، زیرا که اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط فیس‌بوک شامل تاریخچه‌ی مرورگر نیز می‌شوند.
این کمیسیون استدلال می‌کند که استفاده‌ی فیس‌بوک از داده‌های کاربران برای انجام تبلیغات شیوه‌ای تهاجمی دارد، زیرا که هیچ راهی برای انتخاب کردن وجود ندارد و در نتیجه‌ی آن حریم خصوصی نقض می‌شود.
برای این دلایل و نظیر آن‌ها، فرانسه از فیس‌بوک خواسته است که ارسال داده‌ها را به آمریکا متوقف کند و همچنین یک گزینه‌ی انتخاب برای کاربران فراهم کند تا آن‌ها بتوانند رضایت خود را از جمع‌آوری اطلاعاتشان اعلام کنند. این شرکت شبکه‌ی اجتماعی مادر و شاخه‌ی ایرلندی آن، هر دو سه ماه برای انجام این تغییرات فرصت دارند. اگر این شرکت نخواهد و یا نتواند این کار را انجام دهد، CNIL می‌گوید که گزارش‌گری را منصوب خواهد کرد تا فیس‌بوک را به کمیته‌ی منتخب سازمان ارجاع دهد که برای جریمه کردن این شرکت قدرت تصمیم‌گیری خواهد داشت.
چیزی که به نظر نمی‌رسد در این میان وجود داشته باشد، آرایشی برای واداشتن فیس‌بوک به انجام یک اقدام سریع است.
یکی دیگر از نگرانی‌های CNIL، سیاست‌گذاری گذرواژه‌های فیس‌بوک است که ادعا می‌کند یک رمز پیچیده دارد اما به گذرواژه‌هایی همچون ۱۲۳۴۵۶۷۸ اجازه‌ی دسترسی می‌دهد. قانون می‌گوید اجازه دادن به چنین رمزهای ساده‌ای خود نقض حریم خصوصی کاربران است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.