مطالب زیادی در مورد نگرانی از حریم خصوصی ویندوز ۱۰ و متهم کردن مایکروسافت برای جمع‌آوری میزان زیادی از اطلاعات در مورد کاربران این سامانه عامل بدون رضایت آن‌ها گفته و شنیده شده است.

اکنون مقامات حفاظت داده‌ی فرانسه به مایکروسافت گفته‌اند تا این روند را متوقف کند. کمیسیون حفاظت داده‌ی ملی فرانسه (CNIL) روز چهارشنبه یک اخطار رسمی را منتشر کرد و از مایکروسافت خواست تا «جمع‌آوری بیش ‌از حد داده را متوقف کرده» و همچنین «از ردیابی کاربران بدون رضایت آن‌ها» خودداری کند.

کمیسیون CNIL به مایکروسافت هشدار داده است تا از قانون حفاظت داده‌ی فرانسه در ظرف سه ماه آینده پیروی کند و اگر این اتفاق رخ ندهد، این کمیسیون تحریمی را علیه این شرکت وضع خواهد کرد.علاوه بر این CNIL به مایکروسافت اخطار داده است که این شرکت باید «اقدامات رضایت‌بخشی را برای اطمینان از امنیت و محرمانه بودن» داده‌های شخصی کاربران خود انجام دهد.این هشدار بعد از مجموعه‌ای از تحقیقات انجام ‌شده در آوریل و ژوئن سال ۲۰۱۶ از سوی مقامات فرانسه صادر می‌شود که در طی آن آشکار شد که مایکروسافت هنوز هم داده‌ها را بر اساس موافقت‌نامه‌ای با عنوان «پناهگاه امن» از اروپا به آمریکا منتقل می‌کند، در حالی‌که دادگاه اروپا در ماه اکتبر سال گذشته این موافقت‌نامه را باطل کرده بود.

اتهامات علیه ویندوز ۱۰

فهرست شکایت‌های CNIL علیه ویندوز ۱۰ به اینجا ختم نمی‌شود و موارد زیر را می‌توان در آن مشاهده کرد:‌

مایکروسافت در حال جمع‌آوری داده‌ها در «نرم‌افزارهای ویندوز و داده‌های استفاده‌ شده در فروشگاه ویندوز است» و در کنار آن نرم‌افزارهایی را که کاربر بارگیری می‌کند و زمانی را که برای کار با آن صرف می‌کند مورد رصد قرار می‌دهد که به گفته‌ی مقامات CNIL کاملاً بی‌ربط بوده و جمع‌آوری «بیش‌ازحد مجاز» داده تلقی می‌شود.

همچنین مایکروسافت به خاطر فقدان امنیت مورد انتقاد قرار گرفته است، چرا که هیچ محدودیتی برای تعداد مواردی که می‌توان پین چهار رقمی را برای ورود به حساب کاربری مایکروسافت وارد کرد، وجود ندارد. پس از نصب ویندوز ۱۰ مایکروسافت یک شناسه تبلیغاتی کاربری را به‌صورت پیش‌فرض در ویندوز فعال می‌کند که برنامه‌های ویندوز و همچنین نرم‌افزارهای ثالث را قادر می‌کند تا به نظارت بر تاریخچه‌ی مرورگری کاربر بپردازند و در اثر آن تبلیغات هدفمند را «بدون کسب رضایت کاربر» پیشنهاد دهند.

ویندوز ۱۰ به شما هیچ گزینه‌ای را برای مسدود کردن کوکی‌ها ارائه نمی‌کند.

همچنان که ذکر شد، مایکروسافت به انتقال داده‌های شخصی کاربران خود به ایالات متحده تحت موافقت‌نامه‌ی «پیمان امن» می‌پردازد. در بیانیه‌ای که CNIL منتشر کرده است آمده: ‌«به خاطر دلایل فراوانی از جمله شدت نفوذهای بالقوه و تعداد فراوان افرادی که نگران این موضوع هستند (بیش از ده میلیون نفر در فرانسه کاربر ویندوز هستند) تصمیم بر این گرفته شد تا یک هشدار رسمی صادر شود».

پاسخ مایکروسافت به اخطار CNIL

مایکروسافت به هشدار صورت گرفته پاسخ داده است و می‌گوید که این شرکت خوشحال است که با CNIL همکاری می‌کند تا «نگرانی‌های این آژانس را به‌طور کامل درک کرده و راه‌حل‌هایی قابل‌پذیرشی را برای آن‌ها پیدا کند». آنچه قابل‌توجه است اینکه مایکروسافت اتهاماتی را که علیه وی مطرح ‌شده رد نکرده است و هیچ‌ چیزی را برای دفاع از جمع‌آوری بیش ‌از حد داده‌ها در ویندوز ۱۰ عنوان نکرده و به نگرانی‌‌های فزاینده‌ی CNIL در مورد حریم خصوصی رسیدگی نکرده است. با این ‌حال این غول فناوری در مورد نگرانی‌های عنوان‌شده درباره‌ی انتقال داده‌های شخصی کاربران به آمریکا تحت موافقت‌نامه‌ی «پناهگاه امن» پاسخ داده است و می‌گوید که «چارچوب این موافقت‌نامه دیگر برای انتقال داده از اتحادیه اروپا به آمریکا معتبر نیست». این شرکت می‌گوید که هنوز هم از موافقت‌نامه‌ی پناهگاه امن تا زمانی که مطابق با قواعد موافقت‌نامه‌ی «سپر حریم خصوصی» باشد پیروی خواهد کرد. مایکروسافت می‌گوید: «مایکروسافت در واقع همچنان به تمام تعهداتی که در چارچوب موافقت‌نامه «پناهگاه امن» متعهد شده پایبند است حتی با وجودی که نمایندگان اروپا و آمریکا تلاش کرده‌اند تا به موافقت‌نامه‌ی جدید «سپر حریم خصوصی» حرکت کنند. اکنون ما در حال کار بر روی آن هستیم تا الزامات موافقت‌نامه حریم خصوصی را به کار بندیم».

به نظر می‌رسد که نگرانی‌ها در مورد حریم خصوصی ویندوز ۱۰ موضوعی است که پایانی ندارد. در طول سال گذشته مایکروسافت کاربران را با شیوه‌های عجیب و غریب خود در مورد این ویندوز آزار داده است از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به شکل تهاجمی ارتقاء به این ویندوز و همچنین انتقال بیش‌ از حد اطلاعات به شرکت مایکروسافت اشاره کرد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

فرانسه به مایکروسافت برای توقف جمع‌آوری داده‌های شخصی کاربران ویندوز ۱۰ هشدار داد!
برچسب ها: