شرکت اپل به‌تازگی فناوری جدیدی را به ثبت رسانده است که با استفاده از آن افراد دیگر نمی‌توانند در مکان‌هایی مانند کنسرت و یا موزه که در آن‌ها عکس‌برداری و فیلم‌برداری ممنوع و یا با محدودیت همراه است، اقدام به عکس‌برداری و فیلم‌برداری کنند.

این فناوری جدید که روز سه‌شنبه توسط اداره ثبت اختراع و نشان تجاری آمریکا تائید و ثبت شد، یک فناوری تخصصی به شمار می‌آید.

این فناوری جدید شرکت اپل به این شکل کار می‌کند که در مکان‌های عمومی با استفاده از دستگاه‌های منتشرکننده سیگنال مادون‌قرمز رمزدار، دستگاه‌های تلفن همراه آیفون یا آیپد این اشعه را دریافت می‌کنند. این اشعه بخش دوربین تلفن همراه را به‌طور موقت غیرفعال می‌کنند و تا زمانی که سیگنال‌ها در فضا وجود داشته باشند، این بخش از تلفن همراه غیرفعال بوده و امکان عکس‌برداری و یا فیلم‌برداری نخواهد بود.

در توضیحات مربوط به این فناوری آمده است: «دستگاه منتشرکننده اشعه مادون‌قرمز را می‌توان در مکان‌هایی که عکس‌برداری یا فیلم‌برداری ممنوع است، قرار داد. سپس یک وسیله الکترونیکی مانند تلفن همراه با دریافت سیگنال‌های این دستگاه، اقدام به رمزخوانی این سیگنال‌ها کرده و به دلیل فرمان موجود در این سیگنال‌ها، بخش دوربین تلفن همراه موقتاً غیرفعال خواهد شد.»

از این فناوری همچنین می‌توان برای ارسال اطلاعات در مورد یک شیء و یا یک مکان به افرادی که دارای تلفن‌های همراه شرکت اپل هستند، استفاده کرد. برای مثال، هنگامی‌که بخواهیم برای یک گروه از گردشگران، اطلاعاتی را در مورد یک موزه فراهم کنیم، می‌توانیم از این فناوری به‌خوبی استفاده کنیم. همچنین اطلاع‌رسانی در مورد تخفیف فروشگاه‌ها از دیگر مواردی است که می‌توان برای آن از این فناوری استفاده کرد.

این فناوری در سپتامبر ۲۰۱۴ تحت عنوان «سامانه دریافت سیگنال‌های مادون‌قرمز توسط دوربین‌های تلفن همراه به‌منظور شناسایی تصاویر بر اساس نور مرئی» برای اولین بار در لیست ثبت اختراعات قرار گرفت.

به‌طورکلی، یکی از مسائلی که دراین‌باره رایج و معمول است، درخواست خاموش کردن تمامی ابزارهای الکترونیکی در هنگام ورود به یک کنسرت و یا نمایشگاه از افراد است؛ اما بیشتر افراد این درخواست را نادیده می‌گیرند و علاوه بر آن اقدام به عکس‌برداری یا فیلم‌برداری می‌کنند.

بسیاری از آهنگسازان و بازیگران تئاترهای کمدی احساس خوشایندی نسبت به این موضوع ندارند.

اما شرکت اپل اکنون با ثبت این فناوری، به کمک خوانندگان، بازیگران و عوامل اجرایی کنسرت‌ها آمده است تا از قرار گرفتن عکس‌های چنین مکان‌ها و برنامه‌هایی در اینترنت جلوگیری شود. این فناوری همچنین برای مسئولان رسمی در جلوگیری از عکس‌برداری در ورودی مکان‌های محرمانه و یا مرزهای یک کشور که مکان‌های محرمانه‌ای به شمار می‌آیند، مفید است.

علاوه بر مزیت‌هایی که تاکنون مطرح شد، مسئله‌ای دیگر ذهن را به خود مشغول می‌کند. اگر این فناوری برای رسیدن به اهداف نامناسب مورداستفاده واقع شد، چه باید کرد؟

دراین‌باره می‌توان خوش‌بین بود که این فناوری می‌تواند توسط پلیس برای محدود کردن فیلم‌برداری با گوشی‌های هوشمند و یا فعالیت‌ها و اعتراضات خشونت‌آمیز مورداستفاده واقع شود. همچنین بخش‌های دولتی می‌توانند با استفاده از این فناوری فیلم‌برداری را در مکان‌های مشخص کنترل کنند.

اما در کنار این مسائل، باید توجه کرد که این فناوری ممکن است توسط برخی کشورها مانند کره شمالی و یا چین به‌منظور کم کردن محدوده پوشش و اطلاع‌رسانی رسانه‌های اجتماعی در هنگام اعتراضات مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

درعین‌حال، نباید خیلی در مورد اینکه دوربین تلفن همراه در مکان‌هایی غیرقابل استفاده است، نگران و ناراحت بود. حقیقت این است که شرکت‌هایی مانند اپل و گوگل تلاش‌های زیادی را در مورد به ثبت رساندن چنین فناوری‌هایی را انجام می‌دهند، اما فقط تعداد محدودی از آن‌ها به بازار راه پیدا می‌کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

غیرفعال کردن دوربین تلفن همراه در کنسرت‌ها، فناوری جدید شرکت اپل
برچسب ها: