غول‌های دنیای فناوری برای حدف محتوای تروریستی متحد می‌شوند

برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری در حوزه‌ی وب دور هم جمع شدند تا با همکاری یکدیگر از انتشار محتوای برخط تروریستی جلوگیری کنند.

روز دوشنبه در یک نامه‌ی رسمی مشترک، شرکت‌های فیس‌بوک، مایکروسافت و توییتر متعهد شدند تا یک پایگاه داده‌ای مشترک از اثرانگشت دیجیتال منحصر بفرد متشکل از مقادیر درهم‌سازی برای شناسایی محتوای تروریستی توسعه دهند. ایده‌ی اصلی این است که این پایگاه داده، دسترسی به محتوا و اِعمال سیاست‌ها را سریع‌ و آسان می‌کند.

در این بیانیه آمده است: «ما متعهد می‌شویم زمانی‌که تصاویر و ویدئوهای تروریستی را که از روی سرویس‌های خود حذف می‌کنیم، مقدار درهم‌سازی آن را در پایگاه داده به اشتراک بگذاریم. هر یک از شرکت‌های متعهد می‌تواند مقدار درهم‌سازی هر محتوای تروریستی بر روی هر بستری را به این پایگاه داده اضافه کند. شرکت‌های دیگر نیز می‌توانند از این پایگاه داده استفاده کرده و محتوای تروریستی را شناسایی کرده و این محتوا را از روی سرویس خود حذف کنند.»

در مرحله‌ی اول هر شرکت باید به‌طور مستقل تصمیم بگیرد که چه تصویر یا ویدئویی محتوای تروریستی دارد. علاوه بر این هر شرکت زمانی‌که انطباقی بین محتوای خود و مقدار درهم‌سازی در پایگاه داده پیدا کرد، باید براساس سیاست‌های خود تصمیم بگیرد که این محتوا را حذف کند یا خیر. در آینده این طرح می‌تواند با حضور شرکت‌های فناوری دیگر، توسعه یابد.

همچنین این شرکت‌ها اشاره کردند که هیچ‌گونه اطلاعات شناسایی شخصی به اشتراک گذاشته نخواهد شد چرا که این شرکت‌ها به ایده‌ی آزادی بیان پایبند هستند و می‌خواهند با حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به این حوزه، این پروژه بیش از پیش پیشرفت کند.
امروزه بر هیچ کسی پوشیده نیست که گروه‌های تروریستی همچون داعش از بسترهایی مانند توییتر و یوتیوب برای انتشار پیام‌های خود، عضوگیری و سازمان‌دهی نیروها استفاده می‌کنند و در حال رشد هستند.

روز شنبه کمیسیون اروپا اعلام کرد بدنبال راهی برای تشخیص هرچه سریع‌تر محتوای ترویستی برخط و برانداختن چنین محتوایی است. سخنگوی این کمیسون اعلام کرد که تعداد سخنرانی‌ها با محتوای خشونت رو به افزایش است و باید به دنبال راهی برای کاهش آن باشیم چرا که آزادی بیان در حال تبدیل شدن به آزادی خشونت است. آزادی بیان یک حق کاملاً انسانی است ولی نباید اجازه دهیم تروریست‌ها با این ترفند موج نفرت و خشونت را بین مردم راه بیندازند و آن‌ها را تحریک کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.