علاقه‌ی جاسوسان بریتانیایی به کارگزارهای شرکت‌های آمریکایی

مقامات مسئول در کشورهای آمریکا و انگلستان در حال انجام مذاکراتی هستند تا به جاسوسان داخلی بریتانیایی اجازه دهند تا در کارگزارهای کشور آمریکا هنگام کاوش در مورد شهروندان انگلستان، جاسوسی کنند.
پیش‌نویس این پیشنهاد را نشریه‌ی واشنگتن‌پست مشاهده کرده است، و در آن اشاره شده است که سازمان MI۵ اجازه دارد تا به داده‌های ذخیره‌‌شده روی رایانه‌های شرکت‌های آمریکایی دسترسی داشته باشد و در صورت لزوم در مورد آن‌ها استراق سمع کند. این یک معامله‌ی متقابل است و بنابراین مأموران آمریکا نیز اجازه خواهند داشت تا به کارگزارهای بریتانیا دسترسی پیدا کنند.
در حال حاضر، مأموران MI۵ که در اصل در خاک انگلستان تبه‌کاران را ردگیری می‌کنند، می‌توانند برای دسترسی به داده‌های شرکت‌های آمریکایی بر طبق یک معاهده‌ی همکاری متقابل درخواست دهند، اما این کار یک فرآیند طولانی مدت است که ممکن است ماه‌ها طول بکشد. بر طبق این قرارداد پیشنهادی، شرکت‌های آمریکایی نیز مجبور هستند برای دسترسی به داده‌ها درخواست خود را ارائه کنند.
یکی از مقامات ارشد دولت ایالات متحده‌ی آمریکا می‌گوید: «این موضوع برای سال‌ها مشکلی میان ایالات متحده و دیگر کشورها بوده است. اتباع کشور انگلستان و از جمله مجرمانی که در کشور خود تحت تعقیب هستند، هر چه بیشتر در حال استفاده از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی همچون گوگل، فیس‌بوک و هات‌میل هستند. هر چه بیشتر آن‌ها برای دسترسی به داده‌ها به چالش بپردازند، موجب خواهد شد که ارائه‌دهندگان آمریکایی به تعارض بیشتری در قوانین برخورد کنند.»
با این حال این طرح ممکن است به موانع قانونی در قوانین انگلستان برخورد کند. دستور استراق سمع در کشور انگلستان به بررسی قضایی نیاز ندارد، به جای آن این دستورات می‌توانند از طریق وزارت کشور بریتانیا هر زمان که لازم شد، صادر شوند (مقامات منتخبی که بر کار پلیس نظارت می‌کنند).
اریک کینگ، استاد حقوق در دانشکده حقوق دانشگاه کویین مری لندن می‌گوید: «این بدان معناست که آن‌ها می‌خواهند به کشوری که به مجوز قضایی مستقل قبل از استراق سمع نیاز ندارد اجازه دهند که به این کار ادامه دهد، اما به نظر می‌رسد که این کار در ایالات متحده‌ی آمریکا کاملاً از نظر قانون اساسی حفاظت شده است. بنابراین ممکن است معامله‌ دور از انتظار باشد.»
یکی از مقامات دولت انگلستان می‌گوید که جالب است که این کار برای ایالات متحده مشکلی ندارد. اما انگلستان اکنون حمایتی قوی و رویه‌ای اساسی برای حفاظت از حریم خصوصی دارد.
«آن‌ها ممکن است جزء به جزء آن چیزی که ما هستیم دقیقاً نباشند، اما آن‌ها در حس حمایت‌های قوی با ما مشترک هستند. ما در حال وزن¬کشی استانداردهای قانونی خود در انگلستان نیستیم، و بیشتر از این نمی‌خواهیم که انگلستان آنچه را که دستورات ما می‌خواهد، بررسی کند.»
افراد بسیاری مخالف این کار هستند، دست کم یکی از آن‌ها افشاگر و کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا، ادوارد اسنودن است که در اظهارنظر خود در توییتر می‌گوید: «آخرین باری که آن‌ها این کار را کردند، ما سربازان داوطلب خود را جمع‌آوری کردیم.»
علاوه بر این ممکن است کنگره‌ی آمریکا نیز با این طرح موافق نباشد، به ویژه که به نظر می‌رسد کاخ سفید مشتاق است تا با بریتانیا به توافق برسد. هر نوع توافقی که در این مورد نیاز به تغییراتی در قانون استراق سمع و قانون ارتباطات دارد، و کنگره تحت کنترل جمهوری‌خواهان ممکن است تصمیم بگیرد که این طرح اجرا نشود.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.