شرکت سیمانتک امیدوار است تا مجدداً گواهی‌نامه‌های خود را به فهرست گواهی‌نامه‌های مورد اعتماد گوگل باز گرداند. در ماه مارس بحثی بین دو شرکت گوگل و سیمانتک صورت گرفت. در سال ۲۰۱۵ میلادی رسوایی که به بار آمده بود این بود که یکی از مراکز صدور گواهی‌نامه زیرمجموعه‌ی سیمانتک با نام Thawte در ابتدا ۳ گواهی‌نامه‌‌ی خطرناک صادر کرده بود که این تعداد گواهی‌نامه در عرض یک ماه به ۲۳، ۱۶۴ و در نهایت ۲۴۵۸ مورد رسیده بود.

گوگل در دسامبر سال ۲۰۱۵ تصمیم گرفت تا مرکز صدور گواهی‌نامه‌ی ریشه کلاس ۳ سیمانتک را از بین ببرد. پس از این اقدام سروصداها خوابید ولی گوگل در ماه ژانویه دوباره سریِ جدیدی از بررسی‌ها را آغاز کرد. در این بررسی تعداد گواهی‌نامه‌های خطرناک به ۳۰ هزار مورد رسیده بود و گوگل تصمیم گرفت سیمانتک را به‌طور کلی تحریم کند. برای رفع این رسوایی و فاجعه، سیماتک پیشنهادات پژوهشی را به گوگل ارائه داد که جزئیات آن‌ها را در این پیوند مشاهده می‌کنید. نائب رئیس و مدیر اجرایی سیمانتک اعلام کرد که باید روند همکارانه در پیش گرفته شود و برطرف کردن این مشکل درک نیازمندی‌های تمامی نهادها را می‌طلبد.

این شرکت همچنین اعلام کرده در حال صدور گواهی‌نامه‌های SSL/TLS با مدت اعتبار ۳ ماهه است. همچنین اعلام شده یک اعتبارسنجی دامنه‌ای برای گواهی‌نامه‌هایی با مدت اعتبار بیش از ۹ ماه نیز اجرا خواهد شد و این اقدام هیچ هزینه‌ی اضافی برای مشتریان نخواهد داشت. سیمانتک قول داده تمامی فرآیندهای پس‌زمینه‌ای خود را نیز بهبود دهد.

این شرکت می‌گوید امیدوار است با این اقدامات پیشنهادی بتواند نارضایتی‌ها مشتریان را که در سامانه‌های تعبیه‌شده و برنامه‌های تلفن همراه که از الصاقِ گواهی‌نامه استفاده می‌کند، کاهش دهد. با این اقدامات همچنین زنجیره‌ی اعتماد مورد استفاده در سازمان‌ها که گواهی‌نامه‌های سیمانتک نیز بخشی از آن است، تخریب نخواهد شد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

صلح و آشتی بین سیمانتک و گوگل بر سر گواهی‌نامه‌های خطرناک