صفحه آبی ویندوز و کد QR

اگر شما یک کاربر ویندوز باشید حتما تا به حال با صفحه آبی مرگ (BSOD) در ویندوز مواجه شده‌اید.
این صفحه آبی معمولاً زمانی که ویندوز با اشکالی بحرانی مواجه می‌شود نمایش داده می‌شود. این مشکل بحرانی می‌تواند زمینه سخت‌افزاری و یا نرم‌افزاری داشته ‌باشد. در این صفحه یک صورتک ناراحت دیده می‌شود به همراه یک پیام که می‌گوید رایانه‌ی شما به مشکل برخورده‌ است.
اما حالا شرکت مایکروسافت ظاهراً می‌خواهد در این صفحه تغییراتی را ایجاد کند، بدین ترتیب که برای کاربران کمک‌کننده باشد.
مایکروسافت در نسخه ویندوز ۱۰، نوعی کد QR را به صفحه آبی افزوده ‌است تا کاربران در شناسایی مشکلات در دستگاه‌هایشان راحت‌تر باشند.
QR مخفف عبارت «کدهای واکنش سریع» یا (Quick Response Code) است که به صورت مربعی شکل بوده و نخستین بار توسط محققی ژاپنی ابداع شد. برخلاف بارکدهای استاندارد UPC که از خطوط عمودی و اعداد تشکیل شده‌اند، یک کد QR نه تنها حاوی اطلاعات بسیار بیشتری است، بلکه می‌توان به سرعت به اطلاعات گسترده‌ای که در آن وجود دارد، دسترسی پیدا کرد.
کدهای QR تنها توسط ماشین قابل رمزگشایی هستند؛ یعنی چنین کدهایی برای رایانه‌ها قابل درک‌تر از این متنی است که در حال خواندنش هستید.
کدهای QR راهی سریع برای دسترسی به محتوا از طریق سامانه‌ی گوشی‌های هوشمند است؛ و برخلاف ارتباطات حوزه‌ی نزدیک (NFC)، کدهای QR فاقد هرگونه اجزای الکتریکی بوده یا نیازی به فناوری سخت‌افزاری خاصی ندارند. کدهای QR تنها نوعی از کدهای سیاه و سفید است که بر روی کاغذ چاپ شده و می‌توان آن را به کمک گوشی‌های هوشمند اسکن و رمزگشایی نمود. این برنامه‌ها به کاربر اجازه می‌دهد با عکس‌برداری از کد مورد نظر و تبدیل آن به اطلاعات معنی دار، به تحلیل محتوای رمزنگاری شده در آن بپردازد.
کدهای QR در آخرین پیش‌نمایش Redmond ویندوز ۱۰ فعلاً حضور دارند تا در به‌ٰروز‌رسانی سالیانه ویندوز در تابستان عرضه شوند.
بنابراین زمانی که سامانه‌عامل شما نتواند راه‌اندازی شود، علاوه بر صورتک غمگین 🙁 کد QR نمایش داده می‌شود که به دو روش سودمند است:
– می‌توانید این کد را با استفاده از تلفن‌همراه هوشمند خود اسکن کرده تا به صفحه ‌وبی منتقل شوید که جزئیات بیشتری درباره اشکال رخ داده در اختیارتان می‌گذارد.
– می‌توانید با شرکت مایکروسافت نیز تماس بگیرید تا بر اساس این کد QR‌ مخصوص منبع خطای رخ داده مشخص شده و یا برطرف شود.
بنابریان از زمان ارائه این ویژگی، دیگر کاربران با مواجه شدن با صفحه آبی می‌توانند در صدد برطرف کردن مشکل پیش آمده نیز بربیایند.
این تابستان مایکروسافت بنا دارد چندین به‌روز‌رسانی مهم را ارائه کند که QR ‌ کد یکی از آن‌ها است. به‌روز‌رسانی دیگری نیز شامل سیستم‌فایل اوبونتو است که به کاربر امکان می‌دهد برنامه‌های لینوکسی را بدون داشتن ماشین مجازی درون ویندوز راه‌اندازی کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.