۶در حالی‌که منطقی است جهانی با رایانه‌های کوانتومی واقعی را تصور کنیم که رمزنگاری نامتقارن را درهم‌ خواهد شکست، شاید شگفت‌انگیز باشد بگوییم ممکن است توابع درهم‌سازی زنده بمانند.
این گفته‌ها نتایج تحقیقات محققین از دانشگاه کانادا در واترلو است که در کنفرانس بین‌المللی پژوهش‌های رمزنگاری در مقاله‌ای ارائه شده است.

محققان حملات بر روی SHA-۲ و SHA-۳ را با استفاده از الگوریتم گراور۱ بررسی کرده‌اند. آن‌ها حدس می‌زنند هر دو تابع درهم‌سازی SHA-۲۵۶ و SHA۳-۲۵۶ نزدیک به ۲۱۶۶ چرخه‌ی منطقی کیوبیت نیاز دارند تا درهم شکسته شوند.
به‌طور شهودی این مقاله می‌گوید که مشکل از رایانه‌های کوانتومی نیست و نیاز است تا پردازنده‌های کلاسیک آن‌ها را پردازش کند.

مقاله اشاره می‌کند: «مشکل اصلی این است که زمان همدوسی۲ کیوبیت فیزیکی محدود است. نویز در سامانه‌ی فیزیکی در نهایت وضعیت هر محاسبه‌ی طولانی را خراب خواهد کرد. حفظ وضعیت یک کیوبیت منطقی یک فرآیند فعال است که نیاز به ارزیابی‌های دوره‌ای تشخیص خطا و تصحیح معمول دارد.»

اگر تصحیح کوانتوم بر روی ASIC و با اجرای یک میلیون درهم‌سازی در ثانیه انجام شود، الگوریتم گراور نزدیک به ۱۰۲۳ سال نیاز دارد تا SHA-۲۵۶ و SHA۳-۲۵۶ را درهم بشکند.
این مدت زمان بیشتر از ۱۴ میلیارد سال زمان پیدایش جهان است هرچند که کمتر از ۱۰۱۰۰سال برای مرگ حرارتی جهان است. حتی اگر شما به تأثیرات مدار هم توجه نکرده و بر روی ASIC، برای استخراج بیت‌کوین در هر ثانیه یک میلیارد درهم‌سازی اجرا کنید، هنوز هم به نظر می‌رسد این محاسبه نزدیک به ۱۰۲۹ سال طول خواهد کشید.

۱. Grover’s algorithm
۲. coherence time

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

شکستن SHA۳-۲۵۶ با محاسبات کوانتومی، میلیاردها سال طول خواهد کشید