شکایت دانش‌آموزان از گوگل به علت جاسوسی این سازمان با برنامه‌های کاربردی آموزشی

گروهی متشکل از چهار عضو سابق و فعلی دانشگاه کالیفرنیا و دانشجویان برکلی از گوگل شکایت کردند به این علت که آن‌ها ادعا می‌کنند که برنامه‌ی کاربردی گوگل برای خدمات آموزشی به طور غیرقانونی در کار آن‌ها جاسوسی می‌کند.
طبق دادخواستی (به شکل پی‌دی‌اف) که در دادگاه بخش کالیفرنیای شمالی آمریکا وجود دارد، این گروه می‌گویند که گوگل از بسته‌های آموزشی خود بهره می‌گیرد تا بتواند رایانامه‌ی دانشجویان را بدون اطلاع و اجازه‌ی آن‌ها پی‌گیری کند.
این دانشجویان طی این دادخواست ادعا می‌کنند که گوگل محتوای رایانامه‌شان را بررسی کرده و از آن‌ها برای نمایه‌‌‌های تبلیغاتی استفاده می‌کند.
طبق این شکایت: «هیچ شاکی‌ گوگل را مجاز به دسترسی، خواندن و ایجاد نمایه‌های کاربری درباره‌ی وی از روی محتویات رایانامه‌ی برنامه‌ی کاربردی گوگل برای آموزش و به منظور اهداف تبلیغاتی نکرده است.»
«در مقابل، تا ۳۰ آوریل سال ۲۰۱۴ گوگل انکار کرد که رایانامه‌‌های این برنامه‌ی آموزشی را برای تبلیغات پویش کرده و مؤسسه‌های آموزشی را به گونه‌ای فریب داده است که باور کنند رایانامه‌شان خصوصی است.»
شاکیان هر کدام خواهان پرداخت ۱۰۰۰۰ دلار به اضافه‌ی هزینه‌های قانونی می‌باشند، اما دادخواست اخطار می‌دهد که انتظار می‌رود: «ادعاهای بسیاری مانند شاکیان» به شکل تجدید و اصلاح یافته‌ای از این شکایت و/یا به شکل موارد مربوطه دنبال شوند.
گوگل نپذیرفت که توضیحی راجع به این موضوع دهد.
این اولین بار نیست که گوگل با چنین شکایاتی در مورد برنامه‌های کاربردی آموزشی که به اطلاعات دانشجویان و دانش‌آموزان دسترسی دارند، مواجه می‌شود.
در اواخر سال ۲۰۱۵، مؤسسه‌ی مرزی الکترونیکی شکایت‌نامه‌ی FTC را علیه برنامه‌های آموزشی گوگل تنظیم کرد که طی آن ادعا کرد که گوگل تاریخچه‌ی جست‌وجوی کاربران را جمع‌آوری و از آن‌ها استفاده کرده است تا دانش‌جویان را برای تبلیغات مورد هدف قرار دهد.
گوگل در این مورد پاسخ داد که این تاریخچه‌ها تنها به عنوان بخشی از گزینه‌ی هماهنگی برنامه‌ی آموزشی ذخیره می‌گردند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.