شهروندان انگلستان ممکن است به زودی برای عکاسی از اشیایی که خود صاحب آن هستند مجوز لازم داشته باشند!

تغییراتی که در قانون نشرانه‌ای (کپی‌رایت) انگلستان رخ داده است به این معنا خواهد بود که شما نیاز دارید برای عکاسی از وسایل خود که دارای طراحی کلاسیک هستند مجوز بگیرید حتی اگر خود شما مالک آن‌ها باشید.
این تغییرات در نتیجه اصلاحات قانون تنظیم مقررات شرکت‌ها در سال ۲۰۱۳ است که کپی‌رایت اشیاء هنری را نظیر صندلی‌ها از ۲۵ سال بعد از ورود به بازار به ۷۰ سال پس از فوت خالق آن افزایش می‌داد. در بسیاری از موارد این کار موجب خواهد شد که یک اثر هنری تا ۷۰ سال مشمول این قانون باشد. در خلال این دوره عکس‌برداری از این اثر هنری نیاز به مجوز خواهد داشت بدون توجه به این نکته که چه کسی در حال حاضر مالک این اثر است.
دولت انگلستان مشغول شور و مشورت برای اجرای این قانون است و اینکه چه هنگام این قانون اجرایی شود، شش ماه دیگر، سه سال و یا در خلال یک دوره انتقالی پنج ساله. مقاله‌ای در یک فروشگاه کتاب تاریخ اجرای این قانون را اکتبر ۲۰۱۶ دانسته است، ولی منبعی برای این گفته خود ذکر نکرده است. در هر صورت این قانون اجرا خواهد شد و شاید زمان اجرای آن خیلی زود باشد.
شبیه به قانونی که در مورد محتوای موسیقی اعلام شده بود که کسی حق ندارد از موسیقی خود به صورت غیر قانونی نسخه‌ای تهیه کند، به نظر می‌رسد که عموم مردم توجه چندانی به این قانون نخواهند کرد به خصوص که به دلیل غیر قابل دسترس بودن محتوای دیجیتالی که مردم تولید می‌کنند به سختی می‌توان موارد نقض آن را در اختیار داشت. اما برای متخصصان این رشته عواقب آن ممکن است جدی باشد و نمی‌تواند نادیده گرفته شود.
برای مثال عکاسان باید نگران این باشند که هر کدام از اشیایی که در عکس آنها وجود دارد به وسیله قانون نشرانه‌ای حمایت می‌شوند یا خیر و در چه مواردی لازم است که آنها برای عکاسی از این اشیاء مجوز بگیرند.
با قضاوتی که دولت در مورد متن مشاوره‌ای منتشر شده اعلام کرده است به نظر نمی‌رسد که چندان توجهی به دردسرهای عکاسان داشته باشد: «دولت بر این عقیده است که عکاسان و صاحبان مجموعه‌های تصاویر هم اکنون نیز هزینه‌هایی از نظر مالی و زمان و مدیریت صرف این می‌کنند که بررسی کنند آیا برای انتشار تصاویر آثار هنری نظیر نقاشی‌ها و مجسمه‌ها نیاز به گرفتن مجوز دارند یا خیر؟»
گروه دیگری که مخاطب این قانون قرار می‌گیرند ناشران کتاب‌هایی هستند که تصاویر و اشیاء هنری را در خود دارند- و چه بخواهند و چه نخواهند موظف به رعایت این قانون خواهند بود. مؤسسه دیجیتال ریدِر(Digital Reader) با ناتالی کونتارسکی معاون حقوقی و تجاری ناشر معروف آثار هنری تیمز و هادسون Thames & Hudson در این زمینه صحبت کرده‌اند:‌ «دولت در واقع خیلی دوستانه گفته است که شما ناخواسته خسارت می‌بینید. پایان تاریک این سناریو این خواهد بود که شما مجبور هستید کتاب‌ها را از بازار بیرون کشیده و خمیر کنید. واضح است که کسی چنین چیزی را نمی‌خواهد.»
کنتارسکی به مؤسسه ریدر می‌گوید: «متأسفانه دیگر جایگزین‌ها نیز از این بهتر نیستند. صدور مجوز برای تصاویر به صورت گذشته نیز چشم‌اندازی بسیار گران در پی خواهند داشت- از نظر هزینه‌های پرداختی به صاحب مجوز، از نظر بررسی اینکه چه کسی واقعاً صاحب مجوز این اثر است، هزینه‌های پرداختی برای محققان عکس‌ها و تصویرها و همین‌طور کسانی نظیر من که از جنبه حقوقی مسائل را بررسی می‌کنیم.»
به نظر می‌رسد که دولت انگلستان نمی‌خواهد هزینه‌های کاغذبازی را در مورد نشرانه کاهش دهد، بنابراین از اینکه بار اضافه‌ای بر روی دوش هزاران شرکت و متخصص گذاشته است خشنود است – و همین‌طور از دیدن اینکه میلیون‌ها شهروند بریتانیایی در زمره قانون‌شکنان محسوب می‌شوند بدون اینکه حتی خود بدانند. بنابراین زمان بعدی که یک شهروند انگلیسی آلبوم عکس‌های خانوادگی خود را نگاه می‌کند باید مراقب باشد، این تصاویر قدیمی ممکن است نشان بدهند که وی در زمره قانون‌شکنان می باشد!

منبع: asis