شناسایی باج‌افزار Booyah به همراه برخی عبارت‌های فارسی مشکوک!

باج‌افزار جدیدی به تازگی شناسایی شده است که به کمک یک پرونده‌ی اجرایی به نام booyah.exe فعالیت‌ خود را آغاز می‌کند. این پرونده‌ی اجرای ظاهراً مانند هر برنامه‌ی دیگری نصب می‌شود و شامل یک dll است که عملیات رمزگذاری را انجام می‌دهد.
پس از این‌که رمزگذاری انجام شد، قربانی یک پرونده‌ی متنی به نام «WHATHAPPENDTOYOURFILES» را مشاهده خواهد کرد که حاوی پیام (انگلیسی) به شرح زیر است:‌
«سلام، پرونده‌های شما رمز شده است. اگر می‌خواهید آن‌ها را رمزگشایی کنید باید به من پول پرداخت کنید. اگر همین امروز اقدام به پرداخت کنید یک بیت‌کوین باید بپردازید و اگر روز دوم پرداخت کنید، ۲ بیت‌کوین و به همین ترتیب اگر روز هفتم پرداخت کنید باید ۷ بیت‌کوین بپردازید. بنابراین عجله کنید!» هر بیت کوین در حال حاضر ۴۲۰ دلار آمریکا ارزش دارد.
در ابتدای این پیام یک شناسه‌ی عددی مشاهده می‌شود که به نظر می‌رسد جعلی است و برای همه‌ی قربانیان همین شماره در نظر گرفته شده است.
هر پوشه‌ای که رمز می‌شود یک پرونده به نام « CRIPTOSO.KEY» دارد که هنوز به درستی تحلیل نشده است. اما سایر پرونده‌هایی که در این پوشه هستند رمز می‌شوند، و هیچ پسوندی به آن‌ها اضافه نمی‌شود.
فهرست پرونده‌های رمز‌شده در مسیر « %APPDATA%\%ID%» ذخیره می‌شود و چون شناسه ثابت است، شناسه با عدد ۷۵۸۲۷۵ جایگزین می‌شود.
نکته‌ی جالب این است که پیام در سامانه‌های ۳۲ بیتی ویندوز که هدف اصلی این بدافزار است به شکل زیر است که نام پنجره به صورت «!Salam» می‌باشد و برای ارتباط با مجرم سایبری باید با رایانامه‌ی «[email protected]» ارتباط برقرار شود.

۲

بدافزار از وب‌گاه videodrome۶۹.com با آدرس آی‌پی ۲۰۰.۷۴.۲۴۱.۱۵۱ بارگیری می‌شود.
هم‌چنین در صورت عدم آلودگی پیام زیر نمایش داده می‌شود:

۱_۵۴

به نظر می‌رسد باج‌افزارها هر روز پیش‌رفت بیش‌تری دارند و هر بار با ترفندهای بیش‌تر و با هدف آلوده کردن بخش خاصی منتشر می‌شوند.
به کاربران توصیه می‌شود حتماً از همه‌ی پرونده‌های حساس خود پشتیبان‌گیری نمایند تا در صورت مواجهه با چنین بدافزارهایی راه بازگشتی داشته باشند. ناگفته نمایند که بیش‌تر باج‌افزار‌ها حتی پس از دریافت پول هم کلید رمزگشایی را در اختیار قربانی قرار نمی‌دهند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.