۸شرکت معروف کسپرسکی که آن را با محصولات ضدویروس می‌شناسیم، از سامانه عامل ضدنفوذ خود رونمایی کرد. طراحی این سامانه عامل ۱۴ سال طول کشیده و بر اساس طرح اولیه‌ی لینوکس طراحی شده است.

مدیر عامل این شرکت عنوان کرد سامانه‌ عامل کسپرسکی برای اولین بار بر روی سوئیچ لایه ۳ Kraftway شروع بکار کرده است. او جزئیات بیشتری راجع‌به این سامانه عامل جدید ارائه نکرده است.

یک سوئیچ لایه ۳ ابزاری بسیار سریع برای اجرای سامانه عامل کسپرسکی است که برای شبکه‌های زیرساخت و حیاتی که به امنیت بسیار بالای اطلاعات نیاز دارند و همچنین برای دستگاه‌های اینترنت اشیاء طراحی شده است.

سامانه عامل جدید کسپرسکی چه قابلیت‌های دیگری نسبت به سایر سامانه‌های عامل دارد؟
سامانه عامل کسپرسکی مبتنی بر معماری میکروهسته۱ است که کاربران را قادر می‌سازد سامانه‌ی عامل خود را سفارشی کنند. بنابراین بسته به نیازمندی هر کاربر، سامانه عامل کسپرسکی می‌تواند با قطعه‌های مختلف سامانه عامل طراحی شود.

به گفته‌ی شرکت کسپرسکی تنها طرح اولیه‌ از لینوکس گرفته و دیگر کوچکترین شباهتی به سامانه عامل لینوکس وجود ندارد و واسط گرافیکی کاربر نیز در آن بسیار کم است.

چه چیزی سامانه عامل کسپرسکی را ضد نفوذ می‌کند؟
این سامانه عامل در یک شرکت امنیتی طراحی شده است. این سامانه عامل می‌تواند رفتار تمامی برنامه‌های کاربردی و ماژول‌های سامانه عامل را کنترل کند. کسپرسکی ادعا می‌کند این سامانه عامل عملاً ضدنفوذ است و مهاجم برای دسترسی غیرمجاز به سامانه باید امضای دیجیتالی که از حساب‌ها محافظت می‌کند را بشکند و این کار نیاز به رایانه‌های کوانتومی دارد.

کسپرسکی در خصوص حملات منع سرویس توزیع‌شده که اخیراً بسیاری از وب‌گاه‌ها را تحت تأثیر قرار داده، صحبت کرده است. این شرکت ضمانت کرده سامانه عامل کسپرسکی از دستگاه‌هایی مانند سامانه‌های کنترل صنعتی، SCADA یا ICS و دستگاه‌های اینترنت اشیاء در برابر چنین حملاتی محافظت خواهد کرد.

بزرگ‌ترین حمله منع سرویس که ارائه‌دهنده سرویس DNS با نام Dyn را هدف قرار داده بود، به واسطه‌ی بات‌نت Mirai انجام شد. این بات‌نت می‌تواند دستگاه‌های هوشمند مانند دوربین‌های متصل به اینترنت را آلوده کند. کسپرسکی گفته است به‌دلیل بروز چنین حملاتی، محافظت از دستگاه‌های اینترنت اشیاء و زیرساخت‌های حیاتی بسیار ضروری است.
جزئیات بیشتر در خصوص سامانه عاملِ امن کسپرسکی به زودی منتشر خواهد شد. منتظر باشید!

۱. Microkernel Architecture

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

شرکت کسپرسکی از سامانه عاملِ امن خود رونمایی کرد