شبکه‌‌های اجتماعی‌تان را ایمن کنید!

این روزها برای بیشتر افراد شبکه‌‌های اجتماعی به بخش مهمی از زندگی‌شان تبدیل شده است؛ بنابراین اگر بیش از آنچه که مایلید، با مخاطبان بیشتری در تماس باشید ممکن است به دردسر بیفتید. از آنجایی‌که دستورالعمل‌ها و تنظیمات به‌طور مرتب تغییر می‌کنند، بنابراین ارزیابی مرتب حساب کاربری شبکه اجتماعی ایده خوبی به نظر می‌رسد؛ اما اگر راجع‌به امنیت حسابتان اطلاعات چندانی ندارید، دانستن اینکه باید دنبال چه چیزی باشید، مشکل است. در اینجا مواردی گفته شده است که برای امنیت بیشتر باید آن‌ها را در نظر گرفت.

با اینکه واضح‌ترین مکان برای شروع جستجو در مورد تنظیمات امنیتی، تب‌های امنیتی یا حریم خصوصی است اما نباید تنها به همین موارد اکتفا کرد. محقق امنتی لیزا مایر می‌گوید: «در جستجوهایی که انجام دادم، با دیدن تعداد ویژگی‌های مربوط به امنیت در بخش‌های مختلف متعجب شدم». روی تمامی تب‌های مختلف موجود در تنظیمات حسابتان کلیک کنید تا متوجه شوید چه چیزی آنجاست. در ادامه مواردی ذکر شده که بهتر است همیشه آن‌ها را در نظر داشته باشید:

اعتبارات ورودی

وبگاه‌های شبکه‌‌های اجتماعی معمولاً دامنه گسترده‌ای از گزینه‌های موجود برای حفظ امنیت اعتبارات ورودی به‌حساب‌ دارند. در حال حاضر، بیشتر شبکه‌‌های اجتماعی، احراز هویت دوعاملی را پیشنهاد می‌دهند. این وبگاه‌ها فهرستی از دستگاه‌های مشکوکی که سعی در ورود به حساب کاربر را داشته‌‌اند ارائه می‌دهد و کاربر می‌تواند این هشدارهای ورود مشکوک را فعال کنند. شما نیز باید فهرست برنامه‌هایی که به حسابتان دسترسی دارند را بررسی و مواردی که مدت بسیاری است استفاده‌ای از آن‌ها ندارید را حذف کنید.

بازبینی محتوا و پست‌ها

مسئله دیگری که باید بررسی کنید این است که چه کسی اجازه دارد پست‌های شما را ببیند. مواردی در پروفایل وجود دارند که نمی‌توانید آن‌ها را خصوصی کنید، مثل آواتار یا تصویر پروفایل و یا برخی از اطلاعات پایه‌ای مثل نام کاربری؛ بنابراین این موارد را (تصویر و آواتار و نام کاربری) با در نظر داشتن این موضوع انتخاب کنید. بیشتر وبگاه‌ها به کاربران اجازه می‌دهند از پست‌هایشان محافظت کنند و برخی نیز اجازه می‌دهند این کار را در سطوح مختلفی انجام دهند.

اطلاعات تماس و مکان را بررسی کنید!

شبکه‌‌های اجتماعی همه راه‌های ارتباطی را برای تماس با دیگران پیشنهاد می‌دهند. جدا از گزینه‌های پیام‌رسانی، این شبکه‌‌های اجتماعی کاربر را مجبور به ورود رایانامه یا شماره تلفن همراه و در برخی موارد آدرس می‌کنند و این موارد حتی بدون اینکه برنامه از شما بخواهد آدرس را بنویسید قابل جستجو هستند؛ این شبکه‌‌های اجتماعی حتی اگر گزینه مکان‌یاب را خاموش کنید، به‌طور خودکار مکان شما را پیدا می‌کند. کاربران می‌توانند مخاطبان یا کسانی که پست‌هایشان را می‌بینند حتی با وجود داشتن نام، آدرس رایانامه یا شماره تلفن همراه، محدود کنند.

ارسال پیام یا نظر

برخی از وبگاه‌ها به کاربر اجازه می‌دهد کسانی که به آن‌ها پیام می‌دهد یا زیر پست‌هایشان نظر می‌نویسند را محدود کند. با انتخاب یا مسدود کردن گروه‌ها یا با مسدود کردن افرادی خاص، می‌توان این کار را انجام داد.

برچسب‌های ویدئو یا تصویر

جایی که تصاویر یا ویدئو روی وبگاه‌های اجتماعی قرار می‌گیرد به‌ناچار باید گزینه برچسب را فعال کنید. اگر می‌خواهید حق تائید این را داشته باشید که آیا دیگران می‌توانند پروفایل شما را به تصاویر پیوند دهند یا خیر باید این گزینه را فعال کنید زیرا این گزینه اصولاً به‌صورت پیش‌فرض فعال نشده است.

ردیابی و تبلیغات

بیشتر وبگاه‌ها (و نه‌تنها وبگاه‌های شبکه اجتماعی) از چند سطح ردیابی برای نمایش تبلیغات شخصی استفاده می‌کنند. برخی از این وبگاه‌ها به کاربر اجازه می‌دهد که تعیین کنند چگونه یا چه زمانی ردیابی شوند یا چه تبلیغاتی نمایش داده شود.

هشدارها

دریافت هشدار از وبگاه‌های اجتماعی می‌تواند نوعی جعبه شانس باشد: این هشدارها می‌توانند درباره چیزهای غیرمنتظره و ناخواسته هشدار دهند یا می‌توانند جریانی از اطلاعات شخصی باشند که از طریق یک کانال بدون رمزنگاری فرستاده می‌شوند که در آن می‌توان اطلاعات را برای مقاصد سوء به سرقت برد.

فهرستی از انواع روش‌ها و گونه‌های هشدار که تمایل به دریافت دارید تهیه کنید. فیسبوک اکنون به کاربران اجازه می‌دهد از کلید PGP برای رمزنگاری هشدارهای رایانامه‌شان نیز استفاده کنند.

پخش خودکار

در بهترین حالت، محتوایی که به‌طور خودکار اجرا می‌شود می‌تواند به‌نوعی باعث آزار و رنجش شود. در بدترین حالت، می‌تواند راهی برای اجرای محتوای مخرب باشد پیش از آنکه بفهمید چه اتفاقی افتاده است. غیرفعال کردن دستورالعمل «پخش خودکار» مهم است یعنی برای پخش ویدئوهایی که دیگران می‌گذارند باید روی آن کلیک کنید و همین امر به جلوگیری از ورود محتواهای مخرب کمک می‌کند.

با اینکه دستورالعمل‌های قابل‌تغییر روی وبگاه‌های شبکه‌ اجتماعی می‌تواند راهی برای ارتباط با دیگران باشد، اما از چشم‌انداز امنیتی می‌تواند گیج‌کننده نیز باشد. با بررسی تنظیمات می‌توان از این سردرگمی درآمد و حساب خود را در شبکه اجتماعی امن نگه داشت.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.