شکایت مایکروسافت علیه دولت آمریکا در مورد قانون اخطار به مشتریان، مورد حمایت گسترده طرفداران حریم خصوصی قرار گرفت.
این قانون می‌گوید هنگامی که یک سازمان فدرال رایانامه‌های مشتریان را بررسی می‌کند، این موضع باید به اطلاع مشتریان برسد. شکایت مایکروسافت یک صدای قوی و مهم برای تغییر قانون حریم خصوصی ارتباطات الکترونیکی است که در واقع موضوع اصلی شکایت مایکروسافت علیه دولت است.
آدرو کراکر وکیل شرکت Electronic Frontier گفت: «ما مایکروسافت را برای به چالش کشیدن دستورهای منع‌کننده دولت تحسین می‌کنیم، چرا که این دستورها شرکت‌ها را از اطلاع‌رسانی به مشتریان از جستجوی دولت در اطلاعاتشان منع می‌کند».
برای کراکر و مایکروسافت این وضعیت به مسائل بزرگ‌تری همچون آزادی بیان و حقوق اساسی انسان‌ها گره خورده است. او گفت: «تقریباً در همه موراد به جز موارد استثنایی، دستورهایی که دولت در این مورد می‌دهد برخلاف قانون اساسی هستند و آزادی بیان و حقوق اولیه‌ی انسان‌ها را زیر سوال می‌برند».
براد اسمیت رئیس دفتر قانونی این غول نرم‌افزاری گزارش داد: «مایکروسافت گفته است که در ۱۸ ماه گذشته بیش از ۲۵۰۰ تقاضای قانونی از آن‌ها خواسته است این موضوع بررسی اطلاعات افراد را با کسی در میان نگذارند. تعداد ۱۷۵۲ (۸۶ درصد) این دستورهای محرمانه تاریخ اتمامی نداشته‌اند. یعنی دولت برای همیشه ما را از مطلع کردن مشتریان منع کرده است».
شکایت مایکروسافت، دستورهای دولت مبنی بر محدود کردن ما در قانون حریم خصوصی ارتباطاتی (ECPA) را به چالش کشیده است که به دادگاه‌ها اجازه می‌دهد که شرکت‌هایی که فضای ذخیره سازی ابری دارند را مجبور کنند که این اطلاعات را به آن‌ها بدهند. تقاضای تغییر ECPA مدت زمان طولانی است که از جانب طرفداران حریم خصوصی همانند مرکز اطلاعات خصوصی الکترونیکی مطرح شده است.
آلن باتلر مشاور ارشد مرکز اطلاعات خصوصی الکترونیکی گفت که چنین دستورات محرمانه‌ای از جانب دولت باید به صورت موردهایی محدود باشد اما مثل اینکه افزایش درخواست‌ها این کار را به صورت قانون در آورده است. اخطار به مشتریان یکی از راه‌های محافظت کلیدی تحت اصلاحیه چهارم است که مجریات قانون سعی می‌کنند آن را نادیده بگیرند یا آن را محدود کنند.
شکایت مایکروسافت برای ACLU موقعیتی را فراهم کرده است تا قانون حریم خصوصی ارتباطات الکترونیکی را تغییر دهد. الک عبدو، وکیل ACLU در بیانیه‌ای گفت: «اگر کنگره این قانون را تغییر ندهد دادگاه‌ها باید خودشان قدمی در این راه برداشته و به دستورات دولت از جمله در مورد مایکروسافت پایان دهند».
شکایت مایکروسافت جدیدترین نزاع با دولت بر سر مسائل حفظ حریم خصوصی می‌باشد. هفته گذشته، شرکت‌‌های فن‌آوری و طرفداران حریم خصوصی با همدیگر علیه یک لایحه قانونی که با دستورات دادگاه در چنین مورادی در سال ۲۰۱۶ موافقت می‌کند، اعتراض کردند. البته مسئله اپل و مخالفتش با تقاضای دولت مبنی بر کمک به دولت برای شکستن رمز یک گوشی آیفون نیز قدمی دیگر در این راه است.
باتلر گفت که جنبه‌های جدال برانگیز ECPA سال‌هاست مورد بحث است. در واقع اوایل این هفته کمیته قضایی یکی از لایحه‌های ECPA جاری را قانون حفظ حریم خصوصی رایانامه‌ی افراد با حذف یک بند اصلاح کرد؛ در این بند سعی می‌شد شرط مطلع کردن مشتریان اجرا شود. این درخواست مایکروسافت نیز به طور تصادفی با این موضوع همزمان شده است.
باتلر گفت: «فکر می‌کنم این شکایت آغاز بهتری برای برطرف نمودن مسئله مطلع کردن مشتریان از بررسی شدن رایانامه‌های آن‌ها شد. این کنگره قبلاً فرصت‌هایی برای حل این مشکل داشته است، اما هنوز هیچ قدمی برای آن برنداشته است. دادگاه باید تصریح کند که مطلع کردن مشتریان یک بند اساسی از اصلاحیه چهارم برای جستجوی دولت در رایانامه‌ی کاربران است».
آیا امیدی به پیروزی مایکروسافت هست؟ کراکر گفت مایکروسافت یک مورد قوی دارد. آماری که مایکروسافت در شکایتش آورده است و تسلیم نشدن در برابر این دستورات، فکر می‌کنم شانس بسیار خوبی ایجاد کرده است که این شکایت بتواند تغییراتی در رفتار دولت یا ECPA بدهد.
به علت محرمانه بودن چنین درخواست‌هایی نمی‌توان گفت که شرکت‌ها چه تعداد درخواست از جانب دولت دریافت کرده‌اند. دانشکده حقوق ترگود مارشال دانشگاه تگزاس شمالی در سال ۲۰۱۲ تحقیقی با نام “محدود شده، بسته بندی شده و منتقل شده” انجام داد که در آن تخمین زده شد ۳۰۰۰ حکم جاسوسی در اطلاعات مشتریان سالانه توسط دادگستری‌ها ارسال می‌شود.
EPIC گفت: «افراد حق دارند زمانی که مدارک، اثرات و دیگر موارد شخصی آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد، مطلع شوند. نادیده گرفتن این حق نوعی تجاوز است و از آگاهی عمومی راجع به این موضوع مهم ملی مربوط به شهروندان آمریکایی (حریم خصوصی) جلوگیری می‌کند».

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

شاید باورش سخت باشد؛ اما مایکروسافت هم برای دفاع از حریم خصوصی کاربرانش با دولت می‌جنگد!