موقعیتی را تصور کنید که در حال کار با لپ‌تاپ خود هستید و ناگهان چراغ وب‌کم لپ‌تاپ شما برای یک ثانیه چشمک می‌زند و بلافاصله خاموش می‌شود. آیا می‌توانید آن را نادیده بگیرید؟ یا در اطراف کندوکاو می‌کنید تا ببینید خطری جدی وجود دارد؟

اگر می‌خواهید بدانید کدام برنامه‌ها به‌طور فعالانه از وب‌کم شما استفاده می‌کنند یا اگر معتقد هستید علیرغم خاموش شدن چراغ وب‌کم هنوز در حال کار کردن است در اینجا یک راهنمایی کوتاه برای خروج از این وضعیت ارائه شده است.

اول ‌از همه، به ابزاری نیاز دارید که بتواند این نوع اطلاعات را به شما نشان دهد و به‌واسطه‌ی Windows Sysinternals یک نرم‌افزار در دسترس برای این منظور به نام Process Explorer وجود دارد. برای راحتی کاربران این نرم‌افزار به‌صورت برخط یا قابل بارگیری وجود دارد.

به‌محض اجرای ابزار باید نام شیء وب‌کم خود را بدانید تا پردازش‌های مرتبط به آن را شناسایی کنید. این مهم شاید برای کاربران کم‌تجربه‌ای که نمی‌دانند به کجا توجه کنند کمی پیچیده باشد.

این اطلاعات را می‌توانید در Device Manager پیدا کنید. ساده‌ترین راه پیدا کردن این برنامه استفاده از نوار جستجو است (که در اغلب نسخه‌های پرکاربرد ویندوز در دسترس است). گزینه دیگر دنبال کردن مسیر Control Panel/ Hardware and Sound/Device Manager است.

اگر یک وب‌کم یکپارچه دارید در منوی زیر Imaging Devices ظاهر می‌شود. در اینجا باید روی نوار Details کلیک کنید فهرست پایین را باز کنید و نام Physical Device Object (مثل «\Device\۰۰۰۰۰۰۹c») را انتخاب کنید. مقدار نشان داده ‌شده را کپی کنید و به Process Explorer برگردید.

روی آیکون دوربین کلیک کنید یا کلید Ctrl+F را فشار دهید و نام Physical Device Object را وارد کنید تا پردازش‌های فعالی که از وب‌کم شما استفاده می‌کنند را پیدا کنید. اگر این جستجو هرگونه فعالیت مشکوکی را نشان دهد می‌توانید از برنامه ضدویروس برای پیدا کردن برنامه مخرب استفاده کنید.

باید به یاد داشته باشید که گرچه Process Explorer امکان از بین بردن پردازش انتخاب‌شده را به شما می‌دهد اگر برنامه‌های نفوذی در دستگاه شما وجود داشته باشد آن را پاک نخواهد کرد. بنابراین توصیه می‌کنیم اسکن را با استفاده از یک راه‌حل امنیتی مطمئن و چندلایه انجام دهید تا فعالیت مخرب را پیدا کنید.

این رویکرد را می‌توان برای میکروفن‌ها که ممکن است هدف یک جاسوس‌افزار قرار گیرند نیز به کار برد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

سوءاستفاده برخی افراد از وب کم
برچسب ها: