حزب دموکرات پنسیلوانیا با یک حمله‌ی باج‌افزاری مواجه شده که پرونده‌های ۱۶ سناتور را رمزنگاری کرده است. این حمله صبح روز جمعه کشف شد و در حال حاضر نیز وب‌گاه این حزب از حالت برخط خارج است و بر روی آن پیغام «خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده» نمایش داده می‌شود. هنگام بازدید از صفحات سناتورها نیز این پیغام خطا نمایش داده می‌شود.

در بیانیه‌ی متنی این حزب آمده است: «مقامات انجمن با مراجع قانونی در تماس هستند تا این ماجرا را پیگیری کنند و مایکروسافت با این حزب همکاری دارد تا سامانه‌ها و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات را بازیابی کنند.» این بیانیه به‌طور متنی منتشر شده چرا که این حزب در حال حاضر نمی‌تواند از سرویس رایانامه‌ی خود استفاده کند. در بیانیه ذکر شده: «هنوز مدرکی مبنی بر هدف قرار گرفتن سامانه‌های این حزب و آلوده شدن داده‌های آن مشاهده نشده است.»

دفتر حزب دموکرات روز جمعه باز بود ولی هیچ‌کس نمی‌توانست به داده‌ها و شبکه دسترسی داشته باشد. هنگامی که روز جمعه این اتفاق در خبرگزاری‌ها منتشر شد، سخنگوی FBI اعلام کرد این موضوع باید بررسی شود و روز شنبه این حمله تأیید شده و اعلام کردند تعدادی از سناتورهای این حزب، تحت تأثیر این حمله‌ی سایبری قرار گرفته‌اند.

سناتورهای جمهوری‌خواه پنسیلوانیا دارای شبکه‌ی جداگانه‌ای هستند که تحت تأثیر این حمله قرار نگرفته است. سامانه‌ی فرماندار این ایالت نیز که عضو حزب دموکرات است، از این شبکه جدا بوده و آسیب‌ ندیده است. هرچند خیلی غیرعادی نیست که قربانیان، مقدار باج‌ درخواستی از طرف مهاجمان را کم اعلام می‌کنند ولی سخنگوی این حزب اعلام نکرد آیا نسخه‌ی پشتیبان از داده‌ها وجود داشته است یا خیر؟

وقتی از سخنگوی حزب دموکرات پنسیلوانیا سؤال شد که آیا باج درخواستی را پرداخت می‌کنید یا خیر، او پاسخ داد در حال حاضر با شرکت مایکروسافت همکاری داریم تا ببینیم وضعیت فعلی ما چیست. باوجود تمام هشدارهایی که در مورد باج‌افزارها به کاربران داده می‌شود، هنوز هم شاهد هستیم که نهادهای دولتی، ادارات پلیس، بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها قربانی این نوع تهدیدات می‌شوند.

محققان امنیتی اشاره می‌کنند هیچ‌گاه نسخه‌ی پشتیبان را بر روی حافظه‌ی خارجی که به سامانه‌‌ی شما متصل است، ذخیره نکنید. بهترین گزینه این است که از روش ۱-۲-۳ بهره ببرید. حداقل ۳ رونویس از پرونده‌های خود تهیه کنید. این رونویس‌ها حداقل در ۲ قالب متفاوت باشند و یکی از رونویس‌ها حتماً بر روی حافظه‌ی خارجی که متصل به سامانه و شبکه نیست نگهداری شود.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

سناتورهای دموکرات پنسیلوانیا هدف حملات باج‌افزارها قرار گرفتند