در افزونه‌ی جدیدی که برای گوگل کروم توسط توسعه‌دهندگان پایگاه داده‌ی رمزنگاری کلید عمومی به نام Keybase منتشر شده، سرویس پیام‌رسان رمزنگاری‌شده‌ی انتها به انتها برای برنامه‌های مختلف ارائه شده است.

پایگاه داده‌ی Keybase سرویسی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا خود را با استفاده از کلید رمزنگاری عمومی شناسایی کنند، در ماه آوریل سرویس پیام‌رسانی خود را با ویژگی رمزنگاریِ انتها به انتها ارائه کرده است اما افزونه‌ی کروم، این سرویس پیام‌رسانی را برای برنامه‌های مختلفی مانند توییتر و فیس‌بوک ارائه می‌دهد.

این افزونه یک دکمه‌ی دایره‌ای و آبی رنگ را در پروفایل‌های گیت‌هاب و سایر سرویس‌ها نمایش می‌دهد. زمانی‌که بر روی این دکمه کلیک می‌شود، یک جعبه‌ی مکالمه‌ی تعبیه‌شده نمایش داده می‌شود که به کاربران Keybase اجازه می‌دهد برای افراد مختلف پیام ارسال کنند.

در این افزونه، پیام متنی به سمت Keybase ارسال شده و در ادامه پیام رمزنگاری شده و توسط پیام‌رسان ارسال می‌شود. حتی اگر گیرنده‌ی پیام در حال حاضر به سرویس Keybase ملحق نشده باشد، پیام به حالت رمزنگاری‌شده برای او ارسال شده و به محض ملحق شدن او به سرویس، رمزگشایی پیام‌ها آغاز می‌شود.

مانند سرویس‌هایی مانند واتس‌اپ و سیگنال، پیام‌هایی که در سرویس Keybase ارسال می‌شوند، توسط این شرکت قابل خواندن و یا بازیابی نیستند چرا که آن‌ها به حالت انتها به انتها رمزنگاری شده‌اند. سرویس Keybase توسط حساب‌هایی مانند توییتر، فیس‌بوک و گیت‌هاب کاربران را اعتبارسنجی می‌کند. به‌عبارت دیگر کاربرانی که از این بسترها استفاده می‌کنند، در حال حاضر می‌توانند از پیام‌رسان رمزنگاری‌شده‌ی Keybase بهره ببرند.

در سرویس پیام‌رسان Keybase از واسط‌های برنامه‌نویسی و پیام‌رسان گوگل کروم استفاده شده است. اعلام شده است پشتیبانی این افزونه برای مرورگرهای دیگر به‌زودی منتشر خواهد شد. با‌ این‌حال کاربران فعلاً می‌توانند از کد منبع این افزونه که در گیت‌هاب منتشر شده، برای مرورگرهایی غیر از کروم استفاده کنند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

سرویس Keybase افزونه‌ی پیام‌رسان رمزنگاری‌شده‌ی انتها به انتها را برای برنامه‌های مختلف منتشر کرد