۳گوگل قصد دارد وب‌گاه به اشتراک گذاری عکس پانورامیو۱ را حذف کند، این تصمیم موجی از خشم و اندوه را میان کاربران مشتاق به این سرویس به وجود آورده است.
این هفته طرف‌داران پانورامیو با این اطلاعیه مواجه شدند: «پانورامیو در حال بسته‌شدن است»، تا تاریخ ۴ نوامبر این مهلت به پایان می‌رسد. این جمله از طریق پستی در انجمن گفت‌وگوی به گوش کاربران رسید و آن‌ها را ناراحت و عصبانی کرد.
ممکن است شما هیچ‌وقت اسم پانورامیو را نشنیده باشید، اما احتمالاً به شما سود رسانیده است. تصاویر این وب‌گاه دارای یک منبع اولیه در Google Maps است. پانورامیو به این دلیل سودمند بود که اجازه می‌داد تصاویر دارای برچسب‌های موقعیت مکانی باشند و شما بتوانید عکس‌های متعلق به یک نقطه‌ی خاص را ببینید. پانورامیو در سال ۲۰۰۷، و پیکاسا در سال ۲۰۰۴ راه‌اندازی شدند، و اوایل کار خود سرویس محبوب گوگل برای به اشتراک‌گذاری عکس بودند، اما گوگل هر دو را به تدریج و به نفع Google Photos۲ کنار گذاشت.
انجمن کاربران به طرز چشم‌گیری سرویس‌های برخط را از طریق افزودن محتوای ارزش‌مند بدون هیچ هزینه‌ای برای گوگل، بهبود بخشیده‌اند. این انجمن به جذب اعضای جدید و ایجاد روابط اجتماعی نیاز دارد تا کماکان همچنان سرویس مربوطه را در رأس قدرت نگه دارد. اما این امتیازها هنگام بسته‌شدن آن انجمن به یک مشکل مضاعف تبدیل می‌شوند، حتی انجمن‌هایی که تنها بخش کوچکی از کاربران یک سرویس را شامل می‌شوند.
مرگ پانورامیو جای هیچ تعجبی را باقی نمی‌گذارد؛ در ۲۰۱۴، گوگل سعی داشت تا پانورامیو را منسوخ کند. گوگل که با این تصمیم خود موجب اعتراض بیش از ۱۰هزار کاربر خود شد، حاضر شد کنار گذاشتن این وب‌گاه را به سال ۲۰۱۵ موکول کند، اما به وضوح مشخص بود که وب‌گاه پانارامیو دیگر یکی از الویت‌های گوگل نیست. برخی از کاربران با وجود اطلاع از این ماجرا به این سرویس وفادار ماندند. بعضی از این کاربران به خاطر این اقدام از گوگل کینه به دل گرفته‌اند.
یکی از کاربران در این رابطه گفت: «من میلیون‌ها بازدید داشتم، برخی از عکس‌های من بیش از ۱۰۰هزار بار دیده شده بودند و دارای سطح ۵ بودند، من تعداد بی‌شماری خطا در Maps را به گوگل گوش‌زد کرده بودم و حالا گوگل به من می‌گوید خداحافظ! ما دیگر به تو نیازی نداریم، چون در حال حاضر فقط تصویر رستوران‌ها را می‌پذیریم.»
«من خوشحالم که دو سال پیش بیشتر تصاویرم را پاک کردم، و حالا فقط بایست ۲۰ عکس باقی‌مانده را حذف کنم.»
گوگل در این‌باره هیچ اظهار نظری نکرده است.
انجمن‌های به اشتراک‌گذاری تصویر بسیاری برای افرادی وجود دارد که علاقه‌ای به Google Photos ندارند، از جمله‌ی این انجمن‌ها می‌توان به فلیکر یاهو، اینستاگرام فیس‌بوک و ۵۰۰px اشاره کرد.
یکی از وب‌گاه‌هایی که به پناه‌گاه کاربران پانورامیو مبدل شده، وب‌گاه فرانسوی به اشتراک‌گذاری تصویر Ipernity است. به نظر می‌رسد این سرویس دارای ویژگی‌هایی است که کاربران پانورامیو آن‌ها را می‌پسندند.

۱. Panoramio نام پایگاه اینترنتی اشتراک‌گذاری عکس، متعلق به شرکت گوگل است. دفتر مرکزی این وب‌گاه اینترنتی در شهر زوریخ سوییس واقع است.
۲. گوگل فوتوز سرویس اشتراک عکس و فیلم رایگان شرکت گوگل است که از می ۲۰۱۵ به صورت جدا از گوگل پلاس فعالیت خود را شروع کرد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

سرویس پانورامیوی گوگل تعطیل خواهد شد