۳لینکدین بزرگ‌ترین شبکه‌ی اجتماعی تخصصی در دنیا، تنها به این دلیل که با قانون محلی‌سازی داده‌ی روسیه۱ همکاری نمی‌کند، در این کشور مسدود خواهد شد. براساس این قانون تمامی اطلاعات کاربران در شرکت‌های مختلف باید در داخل کشور نگهداری شود.

اگر اطلاع ندارید، بهتر است بدانید که لینکدین تنها شبکه‌ی اجتماعی است که در کشور چین تحریم نشده است چرا که این شرکت با دولت چین بر سر محتواهای بحث‌برانگیز همکاری می‌کند.
با این حال لینکدین اولین شبکه‌ی اجتماعی است که توسط تنظیم‌کننده‌ رسانه‌های دیجیتال روسیه با نام Roskomnadzor، بخاطر همکاری نکردن با این دولت مسدود شده است.

جولای سال ۲۰۱۴ بود که دولت روسیه اصلاحات قانون داده‌های شخصی روسیه را تأیید کرد تا از اول سپتامبر ۲۰۱۵ اجرایی شود. براساس این قانون تمامی شرکت‌های فناوری خارجی باید اطلاعات شخصی شهروندان روسیه را در داخل این کشور ذخیره و نگهداری کنند.
به هرحال روسیه تنها کشوری نیست که چنین قوانینی را به شرکت‌های فناوری تحمیل می‌کند. چند ماه پیش بود که ایران نیز برنامه‌های پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی را ملزم کرد تا در عرض یک‌سال داده‌ها و فعالیت‌های مربوط به کاربران ایرانی را به کارگزارهای داخل ایران منتقل کنند.

تلاش این دولت‌ها با چنین قوانینی برای جلوگیری از نظارت سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) بر داده‌های شهروندان است. نظارت‌هایی که افشاگر معروف ادوارد اسنودن نیز به آن‌ها اشاره کرده بود.
بنا به گزارش‌هایی، شرکت‌های فناوری بزرگ همچون گوگل، اپل و وایبر در یک سال گذشته، برخی از کارگزارهای خود را به روسیه منتقل کرده‌اند.
شرکت‌های بزرگ دیگر مانند مایکروسافت، فیسبوک و توییتر از هماهنگی با این قانون روسیه خودداری کرده‌اند. روسیه نیز لینکدین را در اولین تلاش خود هدف قرار داده تا شرکت‌های خارجی را وادار کند از این قانون حریم خصوصی روسیه پیروی کنند.

Roskomnadzor بخاطر مشکلات متعددی که در لینکدین مشاهده شده، این شبکه‌ی اجتماعی را انتخاب اول خود قرار داده است. نفوذ عظیم به این شبکه در سال ۲۰۱۲ گذرواژه و نام کاربری ۱۱۷ میلیون کاربر را افشاء کرد.
سخنگوی Roskomnadzor به مطبوعات روسیه گفت: «این شرکت سابقه‌ی بدی دارد. هر سال یک رسوایی بزرگ در مورد امنیت اطلاعات کاربران به بار می‌آورند.»

Roskomnadzor گفته است تاکنون لینکدین با انتقال کارگزارها به روسیه مخالفت نکرده است. سخنگوی این سازمان گفت: «ما پیگیر حکم دادگاه برای مسدود کردن لینکدین هستیم. در تابستان ما دوبار درخواست برای لینکدین ارسال کردیم ولی آن‌ها به سؤالات ما پاسخی ندادند.» دادگاه شهر مسکو ۱۰ نوامبر نتیجه‌ی این حکم را اعلام خواهد کرد.

گفته‌ها حاکی از آن است که اگر این شرکت با قوانین روسیه همکاری کرده و کارگزارهای خود را به این کشور منتقل کند، این تحریم لغو خواهد شد.
Roskomnadzor یک شرکت مخابراتی در روسیه است که نقش نظارتی داشته و فهرست بزرگی از وب‌گاه‌های مسدودشده در روسیه را مدیریت می‌کند.

۱. Russian data localization law

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

سرنوشت لینکدین در روسیه: هماهنگی با قوانین روسیه یا مسدود شدن
برچسب ها: