اخبار دریافتی در حوزه رایانه حکایت از سرقت مقادیر زیادی بیت‌کوین با ارزش ۴۹ میلیون دلار از یک شرکت تبادلات بیت‌کوین در هنگ‌کنگ دارد. به گفته کارشناسان این اتفاق منجر به کاهش قیمت بیت‌کوین‌ها در بازارهای تبادلات شده است. این اتفاق همچنین باعث شده است که دولت این کشور با فناوری‌هایی مانند blockchain، بخش‌های خدمات تجاری پادشاهی خود را سروسامان بخشد.

شرکتی که قربانی این دزدی هنگفت شده است، شرکت تبادلات بیت‌کوین Bitfinex نام دارد. این شرکت پس از این اتفاق ناگوار، از طریق وبگاه خود خبر را در این مورد اعلام کرد، اما در خصوص میزان دقیق بیت‌کوین‌های به سرقت رفته و یا نحوه اجرای آن توضیحات جزئی را ارائه نداد.

زین تاکت، مدیر توسعه محصولات و ارتباطات این شرکت در یک پست در وبگاه Reddit، میزان دقیق این دزدی را ۱۱۹ هزار و ۷۵۶ بیت‌کوین اعلام کرد و همچنین یادآور شد که این میزان ممکن است بیشتر شود. تاکت که این روزها به دلیل این اتفاق مشغول پاسخگویی به سؤالات مشتریان در این خصوص است، اعلام کرد که اخبار جدید و به روز در این خصوص فردا از طریق بخش‌های اجتماعی این شرکت مخابره می‌شود.

شرکت امنیتی Bitgo که تنظیم بخش‌های امنیتی شرکت Bitfinex را بر عهده دارد، در حساب توییتر خود اعلام کرد که تاکنون هیچ‌گونه شواهدی را دال بر انجام این سرقت از کارگزارهای خود پیدا نکرده است. این شرکت همچنین اعلام کرد که بخش‌های مربوط به بیت‌کوین‌های مشتریان به صورت مجزا نگهداری می‌شود و به همین دلیل میزان این سرقت کمتر شده است.

از سوی دیگر، شرکت Bitfinex نیز تمامی مراودات تجاری و نقل و انتقالات خود را متوقف کرده است، اما در خصوص نحوه جبران خسارت مشتریان برنامه خاصی را اعلام نکرده است.

این شرکت طی اعلامیه‌ای در این خصوص بیان داشت: «شرکت Bitfinex بررسی‌های ابتدایی را در این خصوص انجام داده و سعی در ایمن نگه‌داشتن بخش‌های خود خواهد داشت و در عین حال وبگاه این شرکت غیرفعال خواهد شد و بخش پشتیبانی نیز فعالیتی نخواهد داشت. از آنجایی‌که این سرقت اعلام عمومی شده و محرز است، اقدامات قضایی لازم در این خصوص انجام خواهد شد.»

جون گیتر، مسئول ارشد فناوری در شرکت Thales e-Security در مصاحبه با وبگاه خبری SCMagazineUK.com بیان کرد: «شرکت ما به عنوان یک شرکت فعال در این حوزه در تلاش است تا با ایجاد blockchain ها که یکی از بخش‌های زیرساختی مهم و مؤثر بر نحوه کار بیت‌کوین هاست، فرصت‌های موجود برای کار بهتر بازارهای به‌هم‌پیوسته و مراودات اینترنتی را فراهم کند؛ اما برای کار بهتر در این حوزه، در ابتدا جهان باید درک کند که blockchain ها و بیت‌کوین‌ها، معجزه نمی‌کنند و به عبارت دیگر، تنها ابزار موجود برای برقراری امنیت و رفع مشکلات موجود نیستند، بلکه فقط دو فناوری ساده هستند.

هنوز راه زیادی باقی مانده است که بخش‌های امنیت و خطر و همچنین سرعت و کارایی در این حوزه به معنای واقعی درک شوند. در این خصوص باید یادآور شد که مشکلات امنیت به ندرت کاملاً رفع می‌شوند، بلکه از بخشی در سامانه به بخش دیگر می‌روند؛ بنابراین در blockchain، اگرچه مسائلی مانند اعتبار و شناسه انتقال پول، خود بخش‌های جدیدی به شمار می‌آیند، اما برخی مسائل در این حوزه سخت‌گیرانه‌تر شده‌اند. در کنار این‌ها، با توجه به اهمیت حق مشتری در صنعت بیت‌کوین، تعادل میان کاربر و کنترل مرکزی، امری مهم به شمار می‌رود.»

اخبار مربوط به این سرقت در هنگ‌کنگ هم‌زمان با اخبار مبنی بر طوفان Naida در سراسر جهان پخش شد. این طوفان با سرعت ۱۳۷ کیلومتری خود باعث بروز مشکلات بسیاری در شهرها و خیابان‌ها و بخش‌های تجاری شد.

در کنار این مسائل، خبر سرقت این مقدار از بیت‌کوین باعث کاهش قیمت این ابزار شد. مجله Financial Times در این خصوص گزارش داد: «ارزش بیت‌کوین با کاهش بیست درصدی از ۶۰۴ دلار به ۴۸۲ دلار، یعنی به کمترین میزان خود به دو ماه گذشته رسید.» در همین حال، یک شرکت تبادلات بیت‌کوین دیگر با نام itBit در عصر روز چهارشنبه در هنگ‌کنگ اعلام کرد که ۷۱/۵۴۴ دلار از مقدار به سرقت رفته، بازگشته است.

در میان این اتفاقات در سراسر دنیا، شرکت Credits که یکی از شرکت‌های تأمین‌کننده blockchain ها در این حوزه است، بخش blockchain به عنوان خدمات خود را از طریق بازار دولتی دیجیتال انگلستان در بخش‌های عمومی این کشور فعال کرده است.

بخش خدمات تجاری پادشاهی در هنگ‌کنگ نیز با انعقاد توافق‌نامه G-Cloud ۸، بخشی را در اختیار شرکت Credits قرار داد تا در این بخش فعالیت‌های مربوط به عرضه فناوری حساب‌هایس مالی به صورت توزیع‌شده انجام شود. این فعالیت‌ها، بخش بستر به عنوان خدمات blockchain را در سازمان‌های بخش عمومی مانند دولت مرکزی و دولت‌های محلی، بخش‌های مدیریتی توسعه‌یافته، آموزش، خدمات اورژانسی، بخش‌های خدماتی و بخش‌های خیریه و عام‌المنفعه مانند گروه‌های خانه‌داری و خیریه قابل استفاده می‌کند.

نیک ویلیامسون، مسئول ارشد اجرایی شرکت Credits در مصاحبه با مجله SCMagazineUK.com اعلام کرد: «جای خوشحالی است که شرکت Credits طبق توافق‌نامه G-Cloud ۸ می‌تواند مکانی برای فعالیت داشته باشد. فناوری‌های دفتری توزیع‌شده در حقیقت ابزاری هستند که در بخش‌های دولتی و عمومی مختلفی قابل استفاده هستند و می‌توان آن‌ها را در سازمان‌های عمومی مورد استفاده قرار داد و کارایی و سودمندی خدمات موجود در این سازمان‌ها را به مردم ارتقاء داد.»v

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

سرقت معادل ۴۹ میلیون دلار بیت‌کوین توسط نفوذگران
برچسب ها: