سازمان GCHQ، سازمان امنیتی و جاسوسی انگلیس بالاخره راه‌حل پازل منتشر شده‌اش با نام Xmas را ارائه کرده ‌است، در حالی که هیچ‌کس نتوانسته‌ بود آن را حل کند.
در ۹ دسامبر سال گذشته، سازمان GCHQ پازل رمزنگاری را منتشر که در قالب کارت کریسمس بود و بلافاصله نسخه‌ی برخط آن نیز عرضه شد.
از همان روزهای اول دسامبر نزدیک به ۶۰۰ هزار کاربر سعی کردن این پازل را حل کنند در حالی که ۲۰/۱ آن‌ها یعنی ۳۰ هزار نفر به مرحله‌ی نهایی رسیدند.
پازل با نانوگرامی همراه بود که در قالب یک کد QR به شرکت‌کننده راهنمایی می‌کرد چگونه به چالش مرحله‌ی بعد راه بیاید.
پازل Xmas در اینترنت با واژه‌هایی از قبیل ماز، پازل عددی و حروف، نظریه گراف، و سایر قضایای رمزی همراه شده بود.

چه کسی این پازل را ساخته است؟
ایده‌ی اصلی ساخت این پازل توسط تیمی از رمزنگاران GCHQ و زیر نظر متخصص امنیتی رابرت هانیگان ایجاد شده ‌بود. ضرب‌العجل داده‌ شده برای حل این پازل ۳۲ ژانویه بود.
انواع روش‌هایی برای حل این پازل در انجمن‌های برخط ارائه شده ‌بودند. از انواع این انجمن‌ها Reddit بود که محلی برای حل چنین پازل‌هایی به صورت برخط است.
به عقیده‌ی کارشناسان پازل Xmas به افزایش توانایی افراد در روش حل مسایل امنیتی کمک کرده‌ است.
دیوید مک‌برایان ۴۱ یاله از ادینبرو، ویم حال‌پیا ۴۰ ساله از بلژیک، و کلی کیرکلین ۵۴ ساله از لندن از همه بیش‌تر به راه‌حل نهایی نزدیک شده بودند.
به گفته‌ی سازمان GCHQ ‌ این سه نفر به عنوان برنگان نهایی معرفی شده و از سوی این سازمان پاداش دریافت خواهند کرد. بخشی از این پاداش زندگی‌نامه‌ی آلن تورینگ، دانشمند بریتانیایی است که توسط پیام شخصی مدیر GCHQ‌ امضا شده ‌است.
از آن جایی که کسی نتوانسته‌ بود این پازل را به طور کامل حل کند، GCHQ پاسخ کامل را منتظر مرده‌است.
دیوید برایان در این‌باره می‌گوید: «فکر می‌کردم که پازل را حل کرده‌ام، اما زمانی که در اخبار شنیدم که کسی آن‌را حل نکرده ‌است تعجب کردم، دوباره نگاهی به آن انداختم و متوجه شدم کجا را استباه کرده‌ بودم.اما دیر بود. البته هیچ‌کس دیگری هم پازل را حل نکرده بود و من خوشحالم که پاسخ من جز نزدیک‌ترین پاسخ‌ها بوده‌ است.»
GCHQ می‌گوید از برندگان دعوت‌ شده ‌است برای کارکردن در این سازمان فرم درخواست پر کنند تا از آن‌‌ها مصاحبه به عمل آید.
در پیوند زیر راه‌حل نهایی پازل آمده است:

http://s۳-eu-west-۱.amazonaws.com/puzzleinabucket/GCHQ_Puzzle_۲۰۱۵_-_Sol…

می‌توانید این پازل و راه‌حل نهایی آن ‌را ببینید.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

سرانجام پازل سازمان امنیتی انگلیس حل شد