بررسی سال ذخیره‌سازی بخش یک: بازار ذخیره‌سازی در سال ۲۰۱۵ با آشفتگی‌های تکان‌دهنده‌ی راه‌بردی همراه بود که دستگاه‌های ذخیره‌سازی را به گونه‌های مختلف پراکنده کرده بود. این سال پر از سردرگمی بود، با فعالیت‌های انقلابی و تهاجمی در همه‌ی سطوح صنعت. بهترین کار این است که از پایه به این موضوع نگاه شود و از چشم انداز فن‌آوری به رسانه‌های خام و سامانه‌ها و نرم‌افزارها همچون Big Data نگاه کنیم و در نهایت فروشندگان را مرور کنیم.
در اینجا به چشم‌انداز فن‌آوری و توسعه‌ی رسانه‌ای نگاه می‌شود. بخش دوم این بررسی رویدادهای صنعت ذخیره‌سازی سامانه‌ها، نرم‌افزارها و فروشندگان را پوشش خواهد داد.

چشم‌انداز فن‌آوری
شش چشم‌انداز فن‌آوری وجود دارد که در صنعت ذخیره‌سازی سال ۲۰۱۵ اعمال شد.
اولین مورد آن مرکز داده‌های تماماً فلش بود که قطعاً چشم‌اندازی بود که باید به آن می‌رسیدیم. این فن‌آوری با پیش‌تازی Violin Memory توسعه یافت و به وسیله‌ی Kaminario و HDS رشد پیدا کرد و سریعاً رشد یافته و اثر گذار شد.
اطلاعات اصلی در حافظه‌ی فلش ذخیره شده و مابقی در فضاهای ذخیره‌سازی ارزان و لایه‌های زیرین آن ذخیره می‌شوند. هنگامی که این فضاهای ارزان و زیرین در فضای ابری باشند شما تماماً یک مرکز داده‌ی تمام‌فلش خواهید داشت. برخی از این اطلاعات در فلش‌های ارزان قیمت‌تر مانند ۳D QLC ذخیره شده و مابقی در فضای ابری قرار می‌گیرند، بنابراین شما یک مرکز داده‌ی تمام‌فلش خواهید داشت.
موضوع دومی که در این سال مطرح بود این عقیده‌ی قوی بود که فضای ذخیره‌سازی تا جایی که ممکن است باید در نزدیکی کارگزارها قرار داشته باشد. این یورشی به سمت قابلیت دسترسی اطلاعات شبکه بود که به موازات یورش هم‌زمان به قابلیت دسترسی اطلاعات دیسک سخت بر پایه‌ی فلش به خاطر زمان جست‌وجوی سریع‌تر دیسک صورت می‌گرفت.
سومین چشم‌انداز به سیلوهای داده به گونه‌ای نگاه می‌کرد که همه باید در یک سیلوی منفرد تجمیع شوند، همه‌ی مکان‌های دیگر ذخیره‌سازی باید به هم‌دیگر متصل شوند (Cohesity و Rubrik) و رونوشت اطلاعات باید کنترل شوند (Actifio و Catloigic abd Delphi)
بافت موجود فضای ابری هیبریدی به وسیله‌ی همه پذیرفته و حمایت شده است، شاید NetApp در این زمینه پیشرو باشد. فضاهای ذخیره‌سازی ابری می‌توانند با فضاهای عمومی و ابری یکپارچه شوند با عنوان این‌که فضاهای ذخیره‌سازی محلی و خارج از فضای ابری حیاتی و اساسی است و نمی‌تواند حذف شود.
ایده‌ی VVOL از VMware به وسیله‌ی همه حمایت شده است به جز مایکروسافت، اما مشتریان پر و پا قرص کمی آن را به کار گرفته‌اند.
البته OpenStack با کنفرانس‌ها و حمایت فروشندگان آن را توسعه داده اما مشتریان کمی از آن استفاده کرده‌اند. اما احساسی که در این کنفرانس‌ها بود این بود که این فن کاربرد زیادی پیدا خواهد کرد.
این‌ها شش چشم‌انداز مطرح شده بودند. اما در اساس فن‌آوری ذخیره‌سازی رسانه‌های خام نیز در حال تحول اساسی هستند.

رسانه
فلش در ابتدا در شکل ۲-bits/cell MLC مطرح شد و فوراً به یک استاندارد تبدیل شد، چه در دیسک‌های ۲.۵ اینچی و چه در حافظه‌ای فلش PCI، باس PCI دارای ظرفیت دسترسی بسیار پایین‌تری از SATA SAS SSDs است.
TLC (۳-bits/cell) ظاهر شدند اما دوام آن در استاندارد ۲D و و یا فلش مسطح استاندارد با هندسه زیر ۲۰ نانومتری چندان زیاد نبود. سامسونگ به ارسال چیپ‌های فلش چند لایه‌ی سه‌بعدی با ۲۴ و ۳۲ لایه ادامه داده است که از هندسه‌ی سلولی بزرگتری استفاده می کند و مقیاس ۳۰ تا ۴۰ نانومتر. نتیجه‌ی هر دو این‌ها افزایش حافظه تراشه‌ی فلش و دوام آن بوده است. شرکت‌های Dell ، HP، Kaminario و دیگران نیز از چنین تراشه‌ی فلش‌هایی استفاده کرده‌اند تا ظرفیت‌های خود را افزایش داده و هزینه‌ها در مقیاس گیگابایت را کاهش دهند.
شرکت‌ها Intel/Micron و SanDisk نیز تراشه‌های فلش ۳D داشته و یا در نظر دارند تولید کنند، و در نتیجه می‌توانند استفاده از دیسک‌هایی با ظرفیت ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه را گسترش دهند و آن‌ها را به جای دیسک‌های ۱۰۰۰۰ دور در دقیقه جایگزین کنند.
سامسونگ از یک فن‌آوری ۳D و ۴۸ لایه استفاده می‌کند و یک دیسک ۱۶TB SD ارائه کرده است که دارای فلش ۳D است در واقع ۱۵TB است و و از از ظرفیت کنونی دیسک‌ها که اکنون ۱۰ ترابایت است تجاوز می‌کند.
شرکت‌های Intel و Micron تصورهای اولیه را در مورد حافظه‌ی غیرفرار به طور کلی در نیمه‌ی دوم سال با پیوستن به توید ۳D XPoint از بین بردند. این حافظه‌ها غیرفرار بودند ولی فلش نبودند و دارای قابلیت تغییر حافظه بوده، و از بدنه‌ای ساخته شده بودند که در وضعیت‌های گوناگون قابلیت تغییر به باینری یک یا صفر را در برابر سطح تغییرات مقاومت دارا می‌باشد.
این حافظه‌ها دارای دو لایه بودند و ادعا می‌شود که هزار بار سریع‌تر از حافظه‌های فلش هستند اما به سرعت DRAM نمی‌رسند و هزار بار مقاومت بیشتری از فلش دارند. XPoint باید از DRAM ارزان‌تر باشد و به عنوان یک حافظه‌ی پایا در کارگزارها قابل استفاده است. این محصولات قرار است سال ۲۰۱۶ عرضه شوند.
شرکت‌های SanDisk و سامسنونگ گفته‌اند هر دو فن‌آوری‌های ReRAM مخصوص به خود را توسعه خواهند داد. بنابراین سال ۲۰۱۶ هیجان‌انگیز خواهد بود.
در زمینه‌ی نرم‌افزار استاندارد NVMe برای فلش‌کارت‌های PCI ظاهر شد، که موجب می‌شد سازندگان سخت‌افزار دیگر لازم نباشد تا خود به تهیه‌ی درایورهای سخت‌افزاری بپردازند. موج محصولات فلش بر پایه‌ی NVMe تازه شروع به حرکت کرده است و NVMe تبدیل به یک استاندارد خواهد شد و به گستردگی SATA‌ و SAS مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
دیسک‌های قدیمی خسته‌کننده نمی‌توانستند ببینند که فن‌آوری ضبط مغناطیسی حرارت محور HAMR ظاهر شود. به جای دستیابی به ضبط مغناطیسی پلاستیکی SMR این صنعت ایده درایورهای Seagate’s Kinetic در پیش گرفته است.
درایوهای Shingled ترک‌های نوشته‌شده را بر روی هم می‌اندازند، اما قطعات ترک خواندنی را باریک‌تر نمی‌کنند بنابراین نسبت ظرفیت به هزینه نوشته‌شدن دوباره‌ی تمام بلاک‌های ترک‌ها، هنگامی که اطلاعات دوباره نوشته می‌شوند افزایش می‌یابد. شرکت Seagate این ایده را به شکلی قوی اجرا می‌کند که از نظر ظرفیت در برابر درایوهای پرشده از هلیوم HGST مزیتی ندارند. اما HGST این ایده را برای استفاده در درایورهای SMR مدیریت میزبان استفاده می‌کند به این معنی که کارگزارها برای استفاده از آن‌ها باید نرم‌افزارهای سامانه‌ای خود را اصلاح کنند. اکنون ما زمزمه‌هایی می‌شونیم که یک طراحی OEM برای چنین دیسک‌هایی عرضه خواهد شد.
شرکت Seagate اعلام کرده است که فن‌آوری درایو هلیوم خود را در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۶ عرضه خواهد کرد. ما انتظار داریم که توشیبا نیز چنین کند و گرنه از بازار تجارت دیسک سخت عقب خواهند ماند.
فن‌آوری درایورهای پر شده از هلیوم قبل از آن همه‌جا را فرا گرفت. هلیوم اصطکاک کمتری در برابر هوا دارد بنابراین صفحات نیازی به مقاومت در برابر لرزش ناشی از اصطکاک نداشته و می‌توانند نازک‌تر طراحی شوند و در نتیجه می‌توانستند صفحات بیشتری در داخل یک درایو ۳.۵ اینچی قرار دهند. HGST می‌گوید که همه‌ی دیسک‌هایی که تولید خواهند شد با هلیوم پر می‌شوند و یک دیسک ده ترابایتی تا آخر سال ارائه خواهد کرد. صاحبان رایانه‌های رومیزی می‌توانند با دهان باز حاصل از تعجب منتظر چنین ظرفیت‌هایی باشند.

ارزش ذخیره‌ی دیسک‌های سخت
زیرسازی برای دسترسی مستقیم به دیسک‌های سخت می‌تواند از طریق Ethernet NIC و GET و PUT در تجهیزات ذخیره‌سازی فراهم شود. این ایده برای این است که سراسر کارگزارهای app-to-disk-drive را با مدیریت نرم‌افزارهای سامانه‌ای کارگزارها و دسترسی مستقیم به درایورها آسان‌تر کرده و از دست آرایه‌ی پرونده‌ی سامانه‌ی کنترل دیسک خلاص شوند. این کار توسط Seagate آغاز شده است که با دیسک‌های Kinetic آن شرکت Scality و دیگر شرکت‌های تولید‌کننده‌ی نرم‌افزارهای دیسک سخت به پشتیبانی از Kinetic پرداخته‌اند.
شرکت‌هایHGST ‌ و توشیبا دیسک‌هایی با قابلیت دسترسی به Ethernet و ذخیره‌سازی شیء را به محصولات خود افزوده‌اند واین کار به وسیله‌ی سایر شرکت‌های فعال در این زمینه دنبال شده است. سه تولیدکننده‌ی دیسک سخت و هشت فروشنده‌ی محصولات آی‌تی به پروژه‌ی ذخیره‌سازی باز Kinetic با نام KOSP تغییر شکل داده‌اند که برای این کار به بنیاد لینوکس پیوسته‌اند. KOSP درصدد است که ذخیره‌سازی اشیای متن‌باز را به دستگاه‌های ذخیره‌سازی دارای قابلیت Ethernet اضافه کند تا بهتر عمل کند.
ما انتظار داریم که شرکت‌های Seagate و WDC/HGST از این درایورها در محصولات خود با نرم‌افزارهای کاربردی ذخیره‌سازی هدفمند پشتیبانی کنند که دارای قابلیت‌های دسترسی سریع، بایگانی سبک، و ذخیره‌سازی داده‌های حجیم باشند.

نوارهای مغناطیسی
ناگفته نماند که صنعت ذخیره‌سازی روی نوار یک شکل۱۵TB LTO-۷ را در پی یک شکل ۶.۲۵TB LTO-۶ دنبال کرده است و با آن متناسب است. این‌ها ظرفیت‌های فشرده هستند.
تاکنون چیزی به ارزانی و قابل اعتماد بودن نوارهای مغناطیسی در طولانی مدت مشاهده نشده است هرچند که درایوهای بلوری نیز ارزش خاص خود را دارا هستند. حتی اگر فلش QLC ظهور یابند احتمالاً گران‌تر از نوار تمام خواهند شد. بنابراین نوار تا سال‌ها به حیات خود ادامه خواهد داد.
ما ممکن است انتظار درایوهای shingled و هلیوم با ظرفیت بیشتری را داشته باشیم که با سرعت ۵۴۰۰ دور در دقیقه حرکت می‌کنند تا از نظر دسترسی از حافظه‌های نوار مغناطیسی سریع‌تر قابل دسترسی هستند اما به لحاظ قیمت میزان گیگابایت استفاده شده می‌توانیم انتظار داشته باشیم که آینده‌ی‌ نوارهای مغناطیسی هنوز امیدوارکننده است.

سخن آخر
در سالی که هر کدام از از شرکت‌ها با فن‌آوری های خود برای افزایش سرعت و ظرفیت و فن‌آوری به پیش خواهند رفت چه اتفاقی می‌افتد؟ احتمالاً ما دیگر هدهای متعددی روی دیسک‌های سخت برای افزایش سرعت دسترسی به آن‌ها نخواهیم دید.
مشکل تأخیر دسترسی به دیسک سخت را حافظه‌های فلش حل خواهند کرد نه حافظه‌های هیبریدی. ظرفیت تولید دیسک‌های فلش افزایش می‌یابد و گروه Tsinghua در کشور چین قصد دارد تا خود به تولید آن‌ها بپردازد و شرکت اینتل نیز یک کارخانه‌ی پیمان‌کار چینی را انتخاب کرده است که می‌تواند در سال آینده ۳D NAND را تولید کند.
صنعت دیسک سخت تمرکز خود را برای گسترش دیسک‌های سخت گماشته است که با استفاده از درایوهای Kinetic ساخت دیسک‌های ذخیره‌سازی ارزان‌تر تمام خواهد شد. درایوهای هلیومی ظرفیت درایوها را برای استفاده‌های معمولی بالاتر خواهند برد و با درایوهای هلیوم shingled ظرفیت‌های درایوها برای دسترسی به بایگانی‌ها افزایش پیدا خواهند کرد.
صنعت نوارهای مغناطیسی بلوغ و دوام خود را با استفاده از دو محصولLTO-۷ و LTO-۹ نشان داده است. ذخیره‌سازی بر اساس دیسک نوری در نرم‌افزارهای مناسب آن باقی خواهند ماند.
لایه‌ی جدیدی از حافظه‌ی ماندگار کارگزار با ۳D XPoint ظهور خواهد کرد و چگونه این استاندارد پذیرفته خواهد شد در صدر مطالب جالب سال ۲۰۱۶ باقی خواهد ماند.
در نهایت استفاده از تراشه‌های حافظه‌ی DIMM و حافظه‌های فلش DIMM به وسیله‌ی شرکت فن‌آوری دیابلو Diablo توسعه خواهند یافت و به وسیله‌ی همکاری با سامسونگ تقویت خواهند شد.
ما امسال را با حافظه‌ی فلش ۲D MLC دیسک و نوار آغاز کردیم و با حافظه‌ی فلش DIMM، حافظه‌ی پایدار۳D XPoint، ۳D MLC و فلش TLC ، LC و دیسک‌های هلیومی و درایوهای دارای اترنت و shingled و نوارهای با ظرفیت بالا به پایان بردیم.
هنوز دیسک‌های HAMR را در پیش رو داریم به علاوه این‌که فن‌آوری‌های ReRAM شرکت‌های سامسونگ و SanDisk در راه هستند.
انتخاب‌های متعدد رسانه‌ها می‌توانند موجب می‌شوند که توسعه‌دهندگان به حرکت مواج خود ادامه دهند اما این موضوع مقاله‌ای دیگر خواهد بود که با آرایش‌های ذخیره‌سازی در ارتباط با نرم‌افزارها فروشندگان چه رخ داده است در حالی‌که مشاهده می‌کنیم هر ماه از سال انقلابی در این صنعت رخ می‌دهد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

سال ۲۰۱۵، سالی که پایه‌های صنعت ذخیره‌سازی به لرزه درآمد