ساخت پیام‎رسان فوق‎امن برای ارتش آمریکا

ماه گذشته بود که سازمان دارپا(DARPA) پروژه‌ای را با نام Improv راه‌اندازی کرد و در آن از نفوذگران خواست با ترفند‌هایی که بلدند اشیا دور و اطرافشان را به اسلحه تبدیل کنند.
حالا این سازمان تحقیقات دفاعی می‌گوید به دنبال داوطلبی در بخش خصوصی است تا زیرساخت تراکنشی و پیام‌رسان امن و ضدنفوذ را برای ارتش آمریکا راه‌اندازی کند.
دارپا یا سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته‌ی‌ دفاعی که در سال ۱۹۵۸ تأسیس شده است، یک سازمان تحقیقاتی و فناوری زیر نظر وزارت دفاع ایالات‌متحده آمریکا است. این سازمان مسئولیت توسعه و ساخت فناوری‌های نوین را برای استفاده ارتش آمریکا به عهده دارد.
دارپا از محققان می‌خواهد زیرساخت تراکنشی و پیام‌رسانی‌ امنی را بسازند که از طریق مرورگر وب و یا برنامه‎های معمول و شناخته شده قابل دسترسی باشد.
دارپا درباره ویژگی‌های این پیام‌رسان این‌گونه توضیح می‌دهد: «این برنامه باید با استفاده از یک زیرساخت پیام‌رسانی غیرمتمرکز ایجاد پیام را از انتقال و دریافت آن جدا کند تا بدین ترتیب هرکسی در هرجایی بتواند پیام‌های امنی را ارسال و دریافت کند. به‌علاوه سایر تراکنش‌ها نیز بین چندین کانال قابل انجام و رهگیری باشند.»
به زبان ساده‌تر، دارپا به دنبال راه‌اندازی سرویس امن پیام‌رسانی است که نه تنها مکانیسم‌های استاندارد رمزنگاری و امنیتی که توسط سایر برنامه‌های پیام‌رسانی امن مانند سیگنال و واتس‌اپ استفاده‌ می‌شوند را پیاده‌سازی کند بلکه از طریق پروتکل غیرمتمرکز مانند BlockChain‌ نیز ارتباط برقرار کند تا مانع از انجام حملات سایبری شود.
BlockChain یک مدل پایگاه داده توزیع‌شده است که در ایجاد بیت‌کوین به جهان معرفی شد. این پایگاه داده به‌صورت مستمر فهرستی از رکوردها (رده‌ها) را که هر کدام به گزینه‌های قبلی فهرست ارجاع می‌دهند را حفظ می‌کند و بدین‌وسیله در مقابله با تضعیف یا بازنگری غیرمجاز تقویت می‌شود.
دارپا می‌گوید این برنامه پیام‌رسانی امن در سه فاز طراحی و پیاده‌سازی می‌شود:
فاز اول: ساخت یک مدل غیرمتمرکز برای زیرساخت بر مبنای BlockChain و هم‌چنین آزمایش این مدل با پروتکل‌های رمزنگاری و تنظیمات سخت‌افزاری مختلف
فاز دوم: توسعه و آزمون نمونه اولیه تولید شده
فاز سوم: تجاری‎سازی و تولید انبوه
در جریان فاز اول دارپا به داوطلبان موفق سالیانه ۱۵هزار دلار پاداش می‌دهد. برای فازهای دوم و سوم نیز برای کسانی که واجد شرایط ورود به این فازها هستند، یک‌میلیون دلار پاداش برای دو سال تعیین شده‌ است.
در فازهای دوم و سوم افراد منتخب می‌توانند تجاری‌سازی و تولید انبوه برنامه‎ی خود را دنبال کنند بدون اینکه هزینه‌ای از دولت دریافت کنند.
ارائه درخواست حضور در این پروژه در ۲۳ می ۲۰۱۶ باز شده و در تاریخ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۶ بسته خواهد شد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.