ساختمان‌ها در خطر حملات سایبری

با پیشرفت روز افزون دنیای ارتباطات، خطر مجرمان سایبری نیز بیش از گذشته افزایش یافته است و اینترنت اشیا (IOT)، اشیاء را به شدت دگرگون کرده است.
مدت زمان طولانی نیست که که رایانه‌ها و گوشی‌های هوشمند به خطر افتاده‌اند و هر چیزی که بتواند توسط یک رایانه به اینترنت وصل شود، می‌تواند یک هدف برای حمله مجرمان سایبری باشد.
این خطر حتی برای ماشینهای مدرن هم دیده می‌شود. کمتر از یک نسل پیش، حتی نمی‌شد تصوّر کرد که این وسایل نقلیه هم هک شوند.
اما همان‎طور که Welivesecurity گزارش می‌دهد این خطرات بیش از آنچه که تصوّر شود، واقعی هستند. ماشین‌ها در کنار دیگر اشیاء غیرکامپیوتری مثل اسباب بازی‌ها در معرض خطر حملات سایبری هستند.
این موضوع راجع به تهدیدات سایبری همانقدر که به نظر می‌رسد گسترده هستند و طبق اخبار جدید BBC حتی ساختمان‌ها هم مستعد حملات سایبری شده‌اند.
در این گزارش تخمین زده شده است که در کل جهان تعداد ساختمان‌هایی که می‌توانند به اینترنت وصل شوند از جمله بیمارستان‌ها، مراکز تحقیقاتی و حتی کلیساها، تقریبا ۵۰ هزار ساختمان است و متأسفانه تصور می‌شود که ۲۰۰۰ مورد از این ساختمان‌ها حتی گذرواژه برای حفاظت از خود ندارند.
حتی سازمان‌هایی مثل گوگل که برای فعال بودن در زمینه پیشرفت امنیت وب مشهور است نیز از این تهدیدها در امان نبوده است، طبق حادثه‌ای که در سال ۲۰۱۳ برای این سازمان اتفاق افتاد.
دو محقق امنیتی کلاه سفید از آمریکا تصمیم گرفتند که به سامانه مدیریت ساختمان یک اداره متعلق به یکی از غول‌های فناوری در سیدنی استرالیا نفوذ کنند.

حملات سایبری به ساختمان‌ها رایج‎تر از آن چیزی است که تصوّر می‎شود.
مارتین توماس یکی از اساتید فناوری اطلاعات در دانشکده گریشام (Gresham) در انگلستان در گزارش BBC گفت: «با اینکه این آزمون یک آزمایش بود اما حملات سایبری به ساختمان‌ها همیشه در حال انجام هستند.»
آندرو کلی مشاور امنیتی در شرکت امنیتی Qinetiq نتایج آزمایش‎های خود را به اشتراک گذاشته و اظهار کرده که نوع خاصی از حملات سایبری به‌ویژه حملات باج‎افزارها در صدر این تهدیدها قرار دارند.
او در گزارش BBC گفت: «در همه این موارد، بسیاری از سامانه‌ها بدون اینکه صاحبانشان بدانند چگونه باید از آن‌ها محافظت کنند در دسترس حمله‌کنندگان قرار گرفتند. البته سامانه‌هایی هم وجود دارند که گذرواژه‎ی پیش‎فرض داشتند که کار را برای حمله‌کنندگان برای دسترسی از راه دور به سامانه ساده می‌کردند».

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.