روسیه پس از اینکه پاول دوروف، بنیان‌گذار تلگرام، از امضای قانون جدید حفاظت از اطلاعات در کشور خودداری کرد، این برنامه پیام‌رسان رمزنگاری شده‌ی را به تحریم و مسدودسازی تهدید کرد.

روز دوشنبه سرویس اطلاعاتی روسیه اعلام کرد تروریست‌هایی که در ماه آوریل در سن‌پترزبورگ ۱۵ نفر را کشتند، از سرویس پیام‌رسان تلگرام برای طرح‌ریزی حملات استفاده کرده بودند. طبق قوانین جدید حفاظت از اطلاعات روسیه، از ۱ ژانویه، تمام شرکت‌های فن‌آوری‌های خارجی، ملزم هستند اطلاعات شخصی شهروندان خود و کلیدهای رمزنگاری در داخل کشور را در شش ماه گذشته ذخیره کنند و این شرکت باید تقاضای خود را با مقامات به اشتراک بگذارد.

الکساندر زاروف، رئیس نظارت بر ارتباطات روسیه گفت: «یک تقاضا وجود دارد و آن ساده است: پر کردن یک فرم با اطلاعاتی در مورد یک شرکت که تلگرام را کنترل می‌کند. «رسماُ این اطلاعات را به بخش ارتباطات روسیه ارسال کنید تا این اطلاعات در فهرست سازمان‌دهندگان انتشار اطلاعات قرار گیرند. در صورت رد این درخواست، تا زمانی که ما اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنیم، تلگرام در روسیه مسدود خواهد شد.»

روسیه از تلگرام می‌خواهد مکالمات و کلیدهای رمزنگاری کاربران را در صورت درخواست به اشتراک بگذارد، چرا که برنامه‌ی پیام‌رسان به‌طور گسترده‌ای در میان تروریست‌ها برای فعالیت در داخل روسیه محبوب شده است. بنیان‌گذار تلگرام در توییتر گفت سازمان‌های اطلاعاتی این شرکت را تحت فشار قرار داده‌اند تا این رمزنگاری را تضعیف کند و یا یک درب پشتی نصب کند.

تاکنون تلگرام از قبول شرایط درخواستی به منظور محافظت از حریم خصوصی بیش از ۶ میلیون کاربر روسی خودداری کرده است. در ماه نوامبر سال گذشته، لینکدین بزرگترین شبکه‌ی حرفه‌ای برخط در جهان نیز در روسیه به دلیل عدم مطابقت با قوانین حفاظت از اطلاعات کشور، مسدود شد.

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

روسیه شرکت تلگرام را به مسدودسازی این سرویس تهدید کرد