ماه گذشته، زمزمه‎هایی مبنی بر تصمیم اتحادیه اروپا برای جریمه سه میلیارد یورویی (۳.۴ میلیارد دلار) شرکت گوگل برای تخطی از قوانین اتحادیه‎ای شنیده شده ‌بود.
شرکت گوگل درخواست ضد‎انحصاری را در روسیه نیز مانند اروپا قبول نکرد. این درخواست از گوگل برای دست کشیدن از سیطره بر بازار با استفاده از سامانه‌عامل اندروید و همچنین مجبور نکردن کاربران به استفاده از برخی نرم‎افزارها و خدمات مانند نقشه گوگل و یوتیوب مطرح شده است. به گفته تنظیم‌کنندگان این درخواست، مجبور کردن کاربران به دریافت این برنامه‎ها از بازار گوگل، حس رقابت را میان دیگر توزیع‎کنندگان برنامه‌های گوشی همراه کاهش می‎دهد.

اکنون روسیه برای پایان دادن به سیطره سامانه‎های عامل اصلی، در حال توسعه سامانه عامل خود می‎باشد تا از این طریق با سامانه‎های عامل اندروید، iOS و سامانه عامل ویندوز موبایل (OS) به رقابت بپردازد.
نیکولای نیکیفوروف، وزیر ارتباطات روسیه ماه گذشته در توئیتر خود در پستی خبر از اقداماتی برای طراحی یک سامانه عامل روسی برای تلفن‎های همراه خبر داد که یک شرکت روسی به نام Open Mobile Platform با به کارگیری طراحان، کارشناسان و مهندسان امنیتی در حال ساخت و طراحی آن می‌باشد.

این شرکت یک سامانه عامل تلفن همراه را برای کارها و اعمال سنگین طراحی می‌کند و برای کسانی که به دنبال امنیت و حفظ حریم شخصی بوده و در پی استفاده از برنامه‌های امن هستند، بسیار کاربرد خواهد داشت.
بنا به گفته نیکیفوروف، فدراسیون روسیه با کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی (گروه موسوم به کشورهای BRISC) توافق کرده است تا با تشکیل یک گروه و تلاش برای طراحی و گسترش سامانه عامل Sailfish OS پاسخ سیطره نرم‎افزارهای آمریکا نظیر Microsoft Windows، اندروید و iOS شرکت اپل که بیشتر بازار فناوری اطلاعات دنیا را تحت کنترل خود دارند، را بدهند.

گریگوری برزکین، رییس شرکت Open Mobile Platform در مصاحبه با روزنامه اقتصادی Vedomosti چاپ مسکو اذعان کرد که این سامانه عامل جدید روس‎ها برای عموم مردم در دسترس خواهد بود و گوشی‎های هوشمند دارای این سامانه عامل، ارزان قیمت خواهند بود.
در همین حال، روسیه در حال برنامه‎ریزی برای طراحی نسخه سامانه عامل Tizen می‎باشد که می‎تواند روی گوشی‎های هوشمند، تبلت‎ها، رایانه‎های همراه و همچنین دستگاههای قابل کنترل با اینترنت اجرا شود.

نیکیفوروف همچنین بیان کرد که فدراسیون روسیه در تلاش است طراحان داخلی خود را به منظور جابجایی خیل عظیم کاربران از سامانه عامل‎های اندروید و iOS به Tizen و همچنین به Sailfish OS تقویت کند. دستگاه‎های دارای سامانه عامل Tizen به زودی در روسیه به بازار خواهند آمد.
روسیه که طراح سامانه عامل بومی خود است، در این زمینه تنها نیست. چین نیز سامانه عامل رایانه‎ای خود با نام NeoKylin را طراحی کرده است که هم اکنون روی بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد دستگاه‎های بخش‎های تجاری کشور چین روی رایانه های شرکت Dell نصب شده ‌است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

روسیه در پی طراحی سامانه عامل جدید به جای اندروید و iOS
برچسب ها: