برخلاف گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی، در پایان سال ۲۰۱۶، نفوذگران روسی شبکه‌ی برق آمریکا را هدف قرار نداده‌اند.

داستان از جایی شروع شد که یک منبع ناشناس به واشنگتن پست گزارش داد که به شبکه‌ی برق آمریکا نفوذ کرده در حالی‌که واقعیت این است که یکی از لپ‌تاپ‌های وزارت برق برلینگتون به بدافزار روسی آلوده شده است.

شرکت برق برلینگتون هرگونه آلودگی سامانه‌ها را رد کرده است. این شرکت در بیانیه‌ای در وب‌گاه خود اعلام کرد تنها یک لپ‌تاپ به بدافزار Grizzly Steppe آلوده شده و این لپ‌تاپ به شبکه‌ی برق متصل نبوده است.
در اواخر ماه نوامبر همزمان با اخراج دیپلمات‌های روسی از آمریکا، وزارت امنیت داخلی آمریکا در مشاوره‌نامه‌ی خود امضای مربوط به بدافزار Grizzly Steppe را منتشر کرد و شرکت برق پس از پویش سامانه‌ها متوجه آلودگی لپ‌تاپ مورد نظر شد.

وزارت برق برلینگتون می‌گوید یک نفر اطلاعات نادرست در اختیار واشنگتن پست قرار داده است ولی همچنان این ادعا وجود دارد که نفوذگران روسی به شبکه‌ی برق ورمونت نفوذ کرده‌اند. هفته‌ی گذشته که دولت اوباما تعدادی از دیپلمات‌های روسیه را بخاطر دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اخراج کرد، اسناد و مدارک بسیار زیادی ارائه گردید.

با این حال سرعت رد این مسئله توسط وزارت برق برلینگتون نشان می‌دهد که مسئولان فنی از گستردگی حمله مطلع بودند و واشنگتن پست این شانس را پیدا کرد تا خبر این حمله و آلودگی توسط وزارت برق تأیید شود. در حالی‌که شبکه‌ی برق آمریکا یک شبکه‌ی یکپارچه است، شرکت برق برلینگتون از راه دور قابل دسترسی نبوده و یک شبکه‌ی محلی است که به تولید و توزیع برق پرداخته و نزدیک به ۲۰ هزار مشتری دارد. بنابراین یک نفوذگر باید راه زیادی را از ورمونت پیموده و این شبکه را به شبکه‌ی ملی برق متصل کند.

هرچند در گزارش نهایی واشنگتن پست اعلام شده که لپ‌تاپ موجود در وزارت برق برلینگتون به بدافزار Grizzly Steppe آلوده شده است. لپ‌تاپ دارای بدافزار Nuetrino بوده و نگرانی‌های این شرکت برق افزایش یافته است چرا که در فهرست آدرس‌های مشکوک وزارت امنیت داخلی آمریکا، یک مطابقت با آدرس کارمند شرکت برق وجود دارد که در حال مرور رایانامه‌های یاهو خود بوده است.

منبع: asis

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

روسیه به شبکه‌ی برق آمریکا نفوذ نکرده است