برنامه محبوب پیام‌رسان وایبر روز سه شنبه اعلام کرد که رمزنگاری انتها به انتها را به طور کامل برای خدمات پیام‌های متنی، صوتی و تصویری راه‌اندازی کرده است و این امکان هم‌اکنون برای میلیون‌ها کاربر این برنامه قابل استفاده است.
رمزنگاری انتها به انتها به این معناست که فقط شما و کسی که با او در حال برقراری ارتباط هستید می‌تواند محتوای پیام شما، چه متنی، صوتی و یا ویدئویی بخواند. در صورتی که هیچ‌کس، حتی شرکت سازنده نیز در صورت درخواست دادگاه نمی‌تواند در این میان به داده های کاربران دسترسی داشته باشد و فقط داده‌های رمزشده قابل دسترس هستند.
این روزها نفوذ و نظارت دولت‌ها در دنیای وب برای کاربران به اندازه تهدید نفوذگران موجب نارضایتی کاربران در محیط اینترنت و به خصوصی نرم‌افزارهای ارتباطی شده است. نمونه‌ای این کشمکش‌ها را می‌توان بین دولت آمریکا (سازمان FBI) ‌از یک سو و شرکت اپل از سوی دیگر بر سر پرونده تروریست حادثه سان‌برناردینیو مشاهده کرد.
در جهت جلب اعتماد کاربران و مقابله با تهدیدی‌هایی این‌چنینی مدتی است برخی برنامه‌های پیام‌رسان در صدد ارتقای امنیتی و رمزنگاری پیام‌های خود بر آمده‌اند. در این مورد می‌توان به برنامه‌های هم‌چون واتس‌اپ، تلگرام، و iMessage متعلق به شرکت اپل اشاره‌ کرد.
حالا وایبر نیز در این راه قدم گذاشته‌ است. این شرکت که در سال ۲۰۱۰ تاسیس شد، هم‌اکنون بالغ بر ۷۰۰ میلیون کاربر بر روی انواع سامانه‌عامل‌های اندروید، iOS ، تلفن‌های ویندوزی و نسخه‌های دسکتاپ دارد.
این برنامه پیام رسان در نسخه ۶٫۰ کلیه مکالمات را به شکل رمزنگاری شده درآورده و این موضوع را از طریق نمایش یک آیکن قفل در بالای صفحه به شما اطلاع‌رسانی می کند.
علاوه بر پیاده‌سازی رمزنگاری انتها به انتها، این شرکت امکان گفتگو (چت) مخفی و محافظت شده‌ای توسط پین را فراهم کرده ‌است که به کاربران کمک می‌کند مکالماتشان را از فهرست چت‌های کلی مخفی کنند.
دیگر امکان ارائه شده در این نسخه تصدیق هویت مخاطب است که به کاربر کمک می‌کند مخاطبی را که با او صحبت می کند تایید کند.
تنها کاری که کاربر باید بکند این است که نرم‌افزار وایبر مورد استفاده خود را به نسخه ۶ به‌روز‌رسانی کند تا از این ویژگی‌ها بهره ببرد. زمانی که این نسخه نصب می‌شود، برنامه پیامی را در مکالمات نشان می‌دهد تا تایید کند پیام‌های گروهی و انفرادی به صورت انتها به انتها رمز شده‌اند.
اگرچه کاربران این نرم‌افزار پیام‌رسان شاید مجبور باشند چند هفته‌ای منتظر بمانند تا سایر کاربران و مخاطبان نیز این به‌روز‌رسانی را انجام دهند تا بتوانند از امکان رمزنگاری انتها به انتها بهره ببرند.
با این به‌روز‌رسانی، وایبر هم به جمع رقبای قدرتمند خود واتس‌اپ و تلگرام در حوزه رمزنگاری مکالمات می پیوندد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

رمز‌نگاری انتها به انتها در وایبر؛ رقابت برای حفظ حریم خصوصی بین نرم‌افزار‌های پیام‌رسان