ردیابی هواپیماهای بدون سرنشین و جت‌های رژیم صهیونیستی به وسیله‌ی تیم‌های شنود آمریکا و انگلستان

بر اساس اسناد جدید، آژانس امنیت ملی آمریکا، NSA، و ستاد ارتباطات دولتی انگلستان، GCHQ، به خوراک‌های (فید) ویدئویی از ناوگان پهپادها و هواپیماهای رژیم صهیونیستی دسترسی داشته‌اند.
بر اساس اسناد اسنودن که به وسیله‌ی The Intercept رؤیت شده است، این سازمان‌های جاسوسی در پروژه‌ای به نام «آنارشیست» جریان داده‌های آن‌ها را که شامل ویدئوها، تصاویر و اطلاعات جی‌پی‌اس از جت‌ها و پهپادها بوده است دست کم از سال ۲۰۰۸ ره‌گیری کرده‌اند. خوراک‌های هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی نیز در این پروژه برداشته شده است.
این علائم به طور معمول رمزگذاری می‌شوند، اما GCHQ گزارش داده است که موفق به رمزگشایی آن‌ها با استفاده از ابزاری متن‌باز به نام Antisky شده است که برای رمزگشایی خوراک‌های کابل‌ها طراحی شده است. این تصاویر پس از این مرحله نیاز به پالایش بیشتر برای تولید تصاویری بهتر داشته‌اند که این کار با استفاده از کدهای ابزار متن‌باز Image Magick صورت گرفته است.
بر اساس راهنمای آموزش آنارشیست این فوت و فن از سال ۱۹۹۸ برای رمزگذاری علایم به کار می‌رفته است که معمولأ برای سادگی کار از روش جست‌وجوی فراگیر برای رمزنگاری استفاده شده است. اگر چه تعدادی از حملات شناخته شده نیز به آن وجود داشته‌اند.
در متن این راهنما آمده است: «قدرت محاسباتی مورد نیاز برای رمزگشایی تصاویر در زمانی مناسب بسیار زیاد است، اما هنوز امکان دارد تا با استفاده از فریم‌های مجزا محتوای تصاویر را با زحمت بسیار زیاد رمزگشایی کرد.»

قبرس
نظارت و کنترل با استفاده از ابزارهای موجود در پایگاه کوهستانی ترودوس نیروی هوای سلطنتی مستقر در قبرس صورت گرفته است: این مکان دسترسی غیرموازی به علائم را در خاورمیانه و شمال آفریقا می‌دهد.
این تیم عملیات‌های آمریکا و انگلستان را با هم ترکیب کرده‌اند و مدارک اسنودن نشان می‌دهند که هنوز در حال توسعه‌ی عملیات‌های خود هستند. بر اساس یک مقاله‌ی منتشرشده در مارس ۲۰۰۸ در SID News، خبرنامه‌ی داخلی NSA، تیم آنارشیست با موفقیت به خوراک‌های ویدئویی از اولین جت F-۱۶ که از سوی نیروی هوایی رژیم صهیونیستی در حین عملیات خود پرواز می‌کرد، دست یافت.
سپس در یادداشتی در جولای ۲۰۰۸، GCHQ اعلام کرد که می‌خواهد نظارت خود را بر ترافیک پهپادها به دلیل وخیم شدن اوضاع سیاسی در خاورمیانه تشدید کند. اهداف مورد نظر بلندی‌های جولان، کرانه‌ی باختری رود اردن، نوار غزه و مرزهای رژیم اشغال‌گر قدس با لبنان و سوریه بودند.
بر طبق این گزارش: «با توجه به وضعیت سیاسی منطقه نیاز به ره‌گیری و ارزیابی عملیات پهپادهای رژیم صهیونیستی در مناطقی خاص احساس می‌شود، تا تصمیماتی که اتخاذ می‌شود به درستی بررسی شده باشند.»
داده‌های موجود در اسناد اسنودن نشان‌گر خوراک‌های متعدد تیم آنارشیست در چهار سال بعدی هستند که این تنها رژیم صهیونیستی نیست که در آن‌ها هدف بوده است. در فوریه و مارس سال ۲۰۱۲ این تیم به ره‌گیری ویدئوهایی از پهپاد ساخت ایران ابابیل ۳ پرداخت که از پایگاه نیروی هوایی سوریه پرواز کرده و مورد توجه ریاست جمهوری بودند.

نه برای اولین بار
نفوذ به این هواپیماهای بدون سرنشین یک رویه‌ی غیرمعمول نیست. گزارش‌ها نشان می‌دهند که خوراک‌های ویدئویی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در سال ۲۰۰۹ توسط شورشیان عراقی ره‌گیری شده بودند. بر اساس اسناد منتشر شده به نظر می‌رسد که محدودیتی نیز در کار وجود دارد، این تیم تنها موفق به دریافت ۱۴ ثانیه از فیلم F-۱۶ شد و کیفیت تصاویر دریافتی نیز سؤال‌برانگیز است.
هنوز روشن نیست که آیا تیم آنارشیست توانایی خواندن این خوراک‌ها را دارند یا خیر. گزارش GCHQ اظهار می‌دارد که در آوریل سال ۲۰۱۰ این تیم سیگنال‌هایی از یک پهپاد را دریافت کرد که برای انجام خوراک‌های ویدئویی متعددی به‌روزرسانی شده بود و منجر به بروز برخی از مشکلات رمزگشایی شد.
این گزارش بیان می‌کند: «ما در حال حاضر هیچ نوع سامانه‌ی جمع‌آوری که قادر باشند تا این سیگنال را با توجه به نرخ بالای داده و پیچیدگی‌های داده‌های زیرین آن پردازش کنند در اختیار نداریم.» و می‌افزاید: «با این حال برخی از راه‌حل‌های شنود الکترونیک وجود دارند که می‌توانند در صورت لزوم این کار را انجام دهند.»
ستاد ارتباطات دولتی انگلستان، آژانس امنیت ملی، و وزارت دفاع اسرائیل از اظهار نظر در مورد این گزارش خودداری کرده‌اند. آژانس امنیت ملی آمریکا، به دریافت سؤالاتی در این زمینه اذغان کرده است، اما در زمان انتشار این مطلب پاسخی به آن‌ها نداده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.