دولت ترکیه دسترسی به ویکی لیکس را پس از انتشار رایانامه‌های اردوغان که شامل ۳۰۰۰۰۰ رایانامه دولتی از سال ۲۰۱۰ تا جولای امسال می‌شود مسدود کرد.

فضای سایبری و جهان حقیقی همبسته‌تر شده‌اند لذا رصد رویدادها در هردوی این محیط‌ها یکی از فعالیت‌های ضروری تحلیل‌گران برای پیش‌بینی تحولات است. جهان شاهد رویدادهایی است که در ترکیه رخ می‌دهند. دولت این کشور در پی کودتای نافرجام سه ماه «وضعیت فوق‌العاده» اعلام کرده است.

البته، آثار قابل‌توجهی بر فضای سایبری نیز وجود داشته و دولت فعالیت تجسس و نظارت خود را تشدید نموده است. وبگاه افشاکننده ویکی‌لیکس پس از انتشار ۳۰۰۰۰۰ رایانامه حزب عدالت و توسعه (AKP) در پاسخ به حوادث تأسف‌بار در این کشور مسدود شده است. رایانامه‌های اردوغان مجموعه‌ای قابل‌جست‌وجو متشکل از ۲۹۴۵۴۸ رایانامه است که پیش از انتخاب اردوغان به ریاست جمهوری منتشر شد.

تاریخ آن‌ها به سال ۲۰۱۰ تا جولای امسال برمی‌گردد. البته تصمیم انتشار آن‌ها به هدف براندازی حزب رئیس‌جمهور رجب‌ طیب‌ اردوغان مرتبط است. ویکی‌لیکس بیان کرد که این گنجینه ارزشمند اطلاعات «به‌هیچ‌وجه به عناصر پشت کودتا یا به حزب یا دولت سیاسی رقیب مرتبط نیست.»

اطلاعیه‌ای که توسط ویکی‌لیکس منتشر شد بیان می‌کند که: «مطالب مذکور هفته قبل از تلاش برای کودتا به دست آمدند. با این‌ وجود، ویکی‌لیکس جدول زمانی انتشار خود را در پاسخ به پاک‌سازی دولت پس از کودتا جلو انداخت. ما مطالب و منبع آن‌ها را که به‌هیچ‌عنوان به عناصر پشت کودتا یا به حزب یا دولت سیاسی رقیب مرتبط نیست، تأیید کرده‌ایم.» هیئت ارتباطات مخابراتی ترکیه اعلام کرد که «اقدامی مدیریتی» را علیه ویکی‌لیکس اتخاذ نموده ‌است، این بدان معناست که دولت دسترسی به این سرویس محبوب را ممنوع کرده است.

به گزارش گاردین، به نقل از یک مقام ارشد ترکیه، تصمیم مذکور برای ممنوع‌کردن دسترسی به محتوای ویکی‌لیکس در پاسخ به فعالیت سازمانی که اطلاعات را به‌صورت غیرقانونی به‌دست ‌آورده ‌بود اتخاذ گردید.

سامانه‌های ویکی‌لیکس پیش از انتشار رایانامه‌های اردوغان نیز هدف چندین حمله سایبری قرار گرفتند.

حامیان محرمانگی و نفوذگران برخط پیش ‌از این حمله متقابل خود علیه اسناد ترکیه را آغاز کرده‌اند و نفوذگران ناشناس در حال اجرای پویش opTurkey# هستند که از اعضای آن می‌خواهد تلاش خود را علیه دولت ترکیه متمرکز کنند. گروه مردمی نفوذگران در حال دعوت از مردم ترکیه برای دسترسی به رایانامه‌های اردوغان از طریق استفاده از ابزارهای ضدسانسور مثل Tor ،I۲P یا VPN است.

اطلاعیه‌ای توسط گروه نفوذگران ناشناس بیان می‌کند که: «ویکی‌لیکس حملات DDoS را پس از اعلام انتشار رایانامه‌ها (۳۰۰۰۰) و اسناد (۵۰۰۰۰۰) دولت ترکیه معلق‌ کرده ‌است و ما گمان می‌کنیم که دولت ترکیه تلاش‌خواهد‌کرد هرگونه اطلاعاتی که ویکی‌لیکس منتشر می‌کند را سانسور نماید. ما از مردم ترکیه می‌خواهیم که به مطالبی که ویکی‌لیکس قرار است منتشر کند توجه نمایند و آن ‌را بنا به گفته رهبران خود بی‌ارزش تلقی نکنند. ما از استفاده از ابزارهای ضد سانسوری نظیر Tor ،I۲P یا VPN حمایت می‌کنیم.»

ویکی‌لیکس همچنین استفاده از نرم‌افزارهای گمنام سازی مثل جستجوگر tor یا uTorrent را پیشنهاد می‌کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

رایانامه‌های اردوغان: در پی انتشار ۳۰۰۰۰۰ رایانامه دولت، ویکی‌لیکس در ترکیه مسدود شد!
برچسب ها: