رئیس جمهور منتخب اکوادور، لنین مورنو، روز سه‌شنبه به جولیان آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس هشدار داد تا در سیاست‌های این کشور دخالت نکند. آسانژ چندی پیش، نامزد رقیب را به سخره گرفته بود. پیروزی مورنو در انتخابات در روز یک‌شنبه باعث آسودگی آسانژ شده چرا که او از سال ۲۰۱۲ میلادی برای فرار از دستگیری، در سفارت‌خانه‌ی لندن در اکوادور اقامت دارد.

نامزد رقیب در انتخابات ریاست جمهوری اکوادور، با نام گیلرمو لاسو، عهد بسته بود تا در صورت پیروزی، آسانژ را از سفارت‌خانه‌ی اکوادور بیرون کند. رئیس جمهور منتخب اکوادور، از برخی کلمات در توییت آسانژ پس از پیروزی او در توییتر ناراحت شده است. مورنو گفت: «آقای جولیان آسانژ باید به شرایطی که در آن است، احترام بگذارد و در سیاست‌های کشور اکوادور دخالت نکند.» نامزد رقیب، آسانژ را تهدید کرده بود که پس از پیروزی در انتخابات، ظرف مدت ۳۰ روز او را از این کشور اخراج خواهد کرد.

آسانژ در توییتی گفته بود: «من صمیمانه از آقای لاسو درخواست می‌کنم تا ظرف مدت ۳۰ روز کشور اکوادور را ترک کند.» آسانژ برای فرار از دستگیری و استرداد به سوئد در سفارت‌خانه‌ای واقع در اکوادور مخفی شده است. آسانژ ۴۵ ساله که اصالتی استرالیایی دارد تمامی اتهامات خود را رد کرده و از این می‌ترسد که سوئد او را برای محاکمه به آمریکا بفرستد چرا که او صدها هزار اسناد دیپلماتیک این کشور را در سال ۲۰۱۰ میلادی افشاء کرده است.

رئیس جمهور پیشین اکوادور، رافائل کورا که منتقد سیاست‌های آمریکا بود، به آسانژ پناهندگی داده بود و رئیس جمهور منتخب، مورنو نیز قول داده به این کار عمل خواهد کرد. آسانژ از زمانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت که در گیرودار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بخشی از رایانامه‌های حزب دموکرات و نامزد ریاست جمهوری، هیلاری کلینتون را افشاء کرد. این بازه‌ی زمانی، شرایط بسیار دشواری را برای کشور اکوادور پیش آورد چرا که مجبور شد بخشی از دسترسی‌ها به اینترنت را به‌طور موقت محدود کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

رئیس جمهور منتخب اکوادور به آسانژ در مورد دخالت در امور سیاسی این کشور هشدار داد