بانک دولتی در روسیه با نام VTB روز دوشنبه اعلام کرد وب‌گاه برخط این بانک تحت یک حمله‌ی سایبری قرار گرفته ولی خوشبختانه سامانه‌های این بانک عملکرد عادی خود را ادامه می‌دهند.

دومین بانک بزرگ روسیه در بیانیه‌ای به خبرگزاری‌ها گفت: «یک حمله‌ی منع سرویس توزیع‌شده علیه وب‌گاه بانک VTB رخ داده است. زیرساخت فناوری اطلاعات ما به درستی کار می‌کند و مشتریان بانک با هیچ دشواری مواجه نشده‌اند.»

روز جمعه دولت روسیه اعلام کرده بود که از جزئیات یک برنامه‌ی جاسوسی مطلع شده است. روسیه می‌گوید در این برنامه‌ی جاسوسی، دولت‌های خارجی سعی دارند در یک ماه آینده مؤسسات مالی روسیه را هدف قرار دهند. در ادامه سرویس اطلاعاتی روسیه به نام FSB نیز اعلام کرده این گروه‌های جاسوسی قصد دارند حملات سایبری علیه روسیه را از تاریخ ۱۵ آذر ماه شروع کنند.

در این بیانیه ذکر نشده کدام یک از کشورها قصد دارند به بانک‌های روسیه حمله کنند ولی سرویس اطلاعاتی FSB اعلام کرده که کارگزارها و مقر فرمان‌دهی مهاجمان بر روی یک سرویس میزبانی اوکراینی در هلند مستقر شده است. در طول انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، واشنگتن مسکو را به انجام حملات سایبری علیه نامزدهای انتخابات و افشای اسناد آن‌ها متهم کرده بود.

آخرین حمله‌ای که علیه بانک VTB روسیه انجام شده مربوط به آبان ماه است. شرکت روسی کسپرسکی آبان ماه اعلام کرد که حداقل ۵ بانک روسی هدف حمله‌ی منع سرویس توزیع‌شده قرار گرفته‌اند. حملات منع سرویس توزیع‌شده با ارسال ترافیک زیاد به سمت وب‌گاه این بانک‌ها انجام می‌شد به‌طوری که دسترسی به وب‌گاه‌ها به سختی امکان‌پذیر بود و در شرایطی نیز وب‌گاه کاملاً از حالت برخط خارج می‌شد.

کسپرسکی معتقد است حملات منع سرویس توزیع‌شده با استفاده از دستگاه‌هایی انجام می‌شود که در ۳۰ کشور جهان از جمله آمریکا قرار دارند. بزرگ‌ترین بانک روسیه که تحت نظر دولت فعالیت دارد با نام Sberbank نیز چند روز پیش تحت حمله‌ی سایبری قرار گرفت ولی عملیات عادی این بانک متوقف نشده است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

دومین بانک بزرگ روسیه نیز هدف حمله‌ی منع سرویس توزیع‌شده قرار گرفت