در حالی‌که در ایالات متحده‌ی آمریکا بحث «فرو رفتن در تاریکی» بر سر استانداردهای رمزنگاری به شدت جریان دارد، مقامات دولتی هلند با انتشار بیانیه‌ای درخواست رمزنگاری قوی‌تری را کرده و به کارگیری در پشتی را به طور کامل رد کرده‌اند.
مقامات در روز دوشنبه با اشاره به احترام به حریم خصوصی و داده‌های محرمانه گفته‌اند که آن‌ها قاطعانه در مقابل هر قانونی که در نهایت به آن‌ها اجازه‌ی دسترسی به داده‌های رمزنگاری شده را بدهد خواهند ایستاد.
در نامه‌ی چهار صفحه‌ای که از سوی وزارت امنیت و عدالت هلند به مجلس نمایندگان این کشور ارسال شده است و در روز دوشنبه منتشر گشته است، مقامات دولتی موضع خود را در این رابطه شفاف بیان کرده‌اند.
آن‌ها می‌گویند: «دولت اهمیت رمزنگاری قوی را برای امنیت اینترنت درک کرده و برای حفاظت از حریم خصوصی شهروندان به رسمیت می‌شناسد… دولت معتقد است که در حال حاضر اتخاذ اقدامات قانونی برای محدود کردن توسعه، دسترسی و استفاده از رمزگذاری در هلند شایسته نیست.»
در این بیانیه، وزیر امنیت و عدالت هلند Ard van der Steur خواستار رمزنگاری قوی‌تر شد با این استدلال که «آن را برای حفاظت از حریم خصوصی شهروندان، شرکت‌ها، دولت و اقتصاد هلند ضروری می‌داند.»
Van der Steur wrote می‌نویسد: «حمایت از رمزگذاری احترام به حریم خصوص و ارتباطات محرمانه‌ی شهروندان با ارائه‌ی ابزاری برای حفاظت از داده‌های محرمانه‌ی آنان به شکلی صادقانه و بی‌نقص است. این کار برای تمرین و اعمال آزادی بیان اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال این کار شهروندان را قادر می‌سازد تا مؤلفه‌های مهم دموکراسی نظیر روزنامه‌نگاری را با اطمینان از ارتباطات محرمانه توسعه بخشند.»
Van der Steur اذعان کرده است که با تضعیف رمزنگاری و اجازه دادن به استفاده از در پشتی، ممکن است برخی از سامانه‌ها را به نفع «مجرمان و تروریستها و سرویس‌های جاسوسی» باز کنند، و این اتفاقی است که ممکن است عواقب نامطلوبی از خود بر جای گذارد.
Van der Steur در این بیانیه خاطرنشان کرده است که محرمانه‌بودن اطلاعات در ماده‌ی ۱۰ و ماده‌ی ۱۳ قانون اساسی هلند مورد محافظت و پشتیبانی قرار گرفته است و در ماده‌ی ۸ کنوانسیون حقوق بشر اروپا و ماده‌های ۷ و ۸ منشور اتحادیه‌ی اروپا بر این موضوع تأکید شده است.
این حرکت به احتمال زیاد در پی طرح‌های پیشنهادی در هر دو کشور بریتانیا و چین عنوان شده است که در هفته‌های اخیر برای وادار کردن شرکت‌ها برای نصب در پشتی و اجازه به دولت برای شنود ارتباطات کاربران ارسال گردیده است.
در انگلستان نخست وزیر این کشور دیوید کامرون امیدوار است که قوانینی را تصویب کند که شرکت‌ها را وادار می‌کنند در محصولات خود به نفع دولت یک در پشتی نصب کنند. پیش‌نویس اولیه‌ی قانونی در همین زمینه که در چین دو هفته قبل به تصویب رسیده است: «شرکت‌های اینترنتی و دیگر فراهم کننده‌های فن‌آوری را ملزم می‌کند تا کدهای رمزنگاری و دیگر داده‌های حساس را برای بررسی در اختیار مقامات قرار دهند.»
بیانیه‌ی Van der Steur بار دیگر بر موضع هلند بر حفظ حریم خصوصی تأکید می‌کند. این بیانیه تنها چند ماه پس از این اعلام می‌شود که مجلس هلند نیم میلیون یورو به پروژه‌ی متن‌باز OpenSSL اختصاص داده است. با استناد به پروتکلی که معمولاً در مورد نرم‌افزارهایی نظیر کارگزارهای وب و رایانامه و نرم‌افزارهای تلفن همراه استفاده می‌شود، مقامات هلند در ماه اکتبر رأی به ایجاد صندوقی دادند تا برای حمایت بیشتر از توسعه و تقویت رمزگذاری تلاش کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

دولت هلند؛ استقبال از رمزنگاری، مخالفت با در پشتی