دولت ترکیه مجدداً دسترسی به Tor را مسدود کرد

دولت ترکیه برای استفاده از شبکه‌ی گمنامی Tor محدودیت‌هایی اعمال کرد. این محدودیت‌ها توسط سازمان نظارت و سانسور اینترنت در ترکیه موسوم به Turkey Blocks ایجاد شده است. در پستی که توسط Turkey Blocks منتشر شده، آمده است: «مطالعات ما نشان می‌دهد ارائه‌دهندگان سرویس از دستورات دولتی مبنی بر ممنوعیت استفاده از سرویس VPN پیروی می‌کنند.»

همزمان با این گزارش، کاربران اشکالاتی را در اتصالات خود گزارش می‌کردند و این موضوع نشان می‌دهد که اقدامات جدیدی برای کنترل دسترسی بر روی اینترنت در حال اجرا بوده است. به دلیل افزایش سانسورها توسط مقامات محلی ترکیه، محبوبیت Tor در این کشور رو به افزایش است.

دولت ترکیه اقدامات مسدودسازی پیچیده‌ای را اعمال کرده که از کار افتادن شبکه‌های اجتماعی را متوقف نخواهد کرد. دولت ترکیه در بخشی از برنامه‌ی سانسور اینترنت، Tor و تمامی سرویس‌های VPN را مسدود کرده است.

دولت آنکارا به تازگی به ISP ها دستور داده هرگونه دسترسی به شبکه‌ی Tor و سرویس VPN را مسدود کنند. پیش از ماه دسامبر نیز در یک برنامه با نام «اینترنت تُرک» تمامی ISP های کشور توسط دولت تحت فشار قرار گرفتند تا به مسدودسازی‌ها ادامه دهند و آن را تکمیل کنند. دولت به ISP ها دستور داد در عرض یک هفته پس از اعمال محدودیت‌ها، وضعیت خود را به‌روزرسانی کنند.

در سال‌های اخیر دولت ترکیه چندین بار در پی ناآرامی‌ها و تظاهرات مردمی در خیابان‌ها، تعدادی از شبکه‌های اجتماعی را مسدود کرده است. در نمودار شکل زیر تعداد اتصالات مستقیم کاربران به Tor را مشاهده می‌کنید. به راحتی می‌توان دریافت محبوبیت این ابزار از سال گذشته در این کشور افزایش یافته است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.