دلایلی برای استفاده از VPN

پیش از آن‌که از اهمیت نیاز به VPN‌حرف بزنیم، بیایید مطمئن شویم واقعا می‌دانید VPN چیست.
به بیان ساده، یک VPN یا شبکه خصوصی مجازی نمایانگر چندین رایانه شبکه ‌شده با هم در یک شبکه عمومی [اینترنت] است.
بسیاری از مردم از VPN‌ استفاده می‌کنند و بدین ترتیب می‌توانند به مراکز داده از راه دور متصل شوند. بسیاری از افراد نیز با استفاده از VPN به منابعی بر روی شبکه دسترسی می‌یابند که بر روی شبکه محلی نیستند. گاهی اوقات نیز هدف استفاده از VPN امن‌سازی و رمزنگاری ارتباطات زمانی است که از یک شبکه عمومی غیرقابل اعتماد استفاده می‌شود.
به طور خلاصه، VPN‌ می‌تواند ارتباط اینترنتی رایانه‌تان را امن کرده و تضمین کند داده‌‌هایی که ارسال و یا دریافت می‌کنید از دسترس افراد بدون صلاحیت دور هستند.

امنیت بیش‌تر در برابر جعل هویت و رخنه‌های برخط
کاربرد اصلی فناوری VPN به طور کلی محافظت از داده‌ها و هویت در محیط برخط است. دیواره ‌آتش‌هایی که ما همه استفاده می‌کنیم فقط از داده‌هایی محافظت می‌کنند که در رایانه داریم و ضدبدافزار نیز می‌تواند فقط در برابر بدافزارها محافظت انجام دهد. فقط VPN‌ می‌تواند امنیت کامل داده‌هایتان را بر روی رایانه تضمین کند. VPN حالا بین بسیاری از سازمان‌های تجاری محبوب شده‌ است و به تدریج به عنوان استانداردی برای مصارف شخصی نیز در حال شناخته شدن است.
شما نمی‌خواهید هیچ‌کس به آن‌چه در محیط برخط انجام می‌دهید کنترل داشته‌ باشد.
هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد، این ارتباط را ارتباط اینترنت من می‌خواند. اگرچه این ارتباط فقط مختص ما نیست. حقیقت این است که در واقع همه ما اجازه دسترسی به وب را اجاره کرده‌ایم و شرایط این استفاده توسط شرکت‌های ارائه‎کننده اینترنت تنظیم می‌شود. در بیش‌تر موارد، قصد بدی در این میان مطرح نیست، اما در واقع مواردی نیز وجود دارند که حریم شخصی افراد توسط مالکان وب‌گاه‌ها، فراهم‌آروندگان اینترنت و یا موتور‌های جست‌وجو خدشه‌دار می‌شود.
کارشناسان امنیتی معتقدند همه افراد این حق را دارند که از حریم شخصی و داده‌های‌ خود به‎طور برخط محافظت کنند. بدین منظور بسیاری از تجارت‌ها هزینه و زمان زیادی را صرف این می‌کنند تا نرم‌افزار‌های VPN را مقایسه کرده و بهترین را بر حسب نیاز خود بیایند.
شما معمولاً از نقاط اتصال WiFi استفاده می‌کنید. اگرچه بسیاری از افراد هنوز نمی‌دانند، اما WiFi، چه به صورت رایگان و چه بطور خریداری شده، به شدت ناامن هستند. به‎طور کلی، زمانی که شما از طریق یک هات‌اسپات متصل می‌شوید، داده‌هایتان را بدون لایه امنیتی محافظ در اختیار دیگران قرار می‌دهید.
این داده‌ها می‌تواند شامل جست‌وجوهای وب، رایانامه، پیام‌های برخط و هر نوع داده دیگری باشد که در حال استفاده از شبکه بی‌سیم ارسال و یا دریافت می‌کنید. برای مجرمان سایبری دسترسی به این داده‌ها کار زیاد سختی نیست. با توجه به استفاده فراوان از اینترنت WiFi این مهم می‌تواند طعمه خوبی برای نفوذگران به شمار آید.
خطر اتصال به شبکه‌های عمومی تنها منحصر به ارتباطات بی سیم نمی‌شود. برای مثال، اگر شما از طریق اتاقی که اجاره کرده‌اید به وب متصل شوید، همه داده‌های شما می‌تواند توسط فرد دیگری که در شبکه مذکور حضور دارد دریافت شود، حتی اگر این ارتباط یک ارتباط سیمی باشد. از این بدتر آن است که همه ارتباطات عمومی هیچ گونه امنیتی را که در خانه و یا محل کارتان دارید ندارند.
قضیه زیاد هم پیچیده نیست. اگر می‌خواهید از حریم شخصی خود لذت ببرید و امنیت برخط بهتری داشته‌ باشید، باید مثلث ضدبدافزار، دیواره آتش و VPN خود را تکمیل کنید. از دهه ۱۹۹۰ سازمان‌های تجاری به طور چشم‌گیری از VPN‌ها استفاده می‌کنند تا از دارایی‌های خود محافظت کنند. امروزه از آن‌جا که دستگاه‌های خیلی بیشتری به اینترنت متصل می‌شوند، داده‌های شخصی بیشتری هم به صورت برخط موجود هستند. بنابراین اهمیت استفاده از یک سرویس VPN شخصی بیش‌تر از قبل هم حس می‌شود.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.