شبکه‌های هوشمند اجزای اساسی زیرساخت‌های حیاتی اروپا هستند. آن‌ها ریشه در شبکه‌های ارتباطی که به عناصر ضروری تبدیل شده‌اند دارند و به ویژگی «هوشمند» شبکه‌ها اجازه‌ی نفوذ می‌دهند.
شبکه‌های هوشمند، اطلاعات روی شبکه را به صورت بلادرنگ فراهم می‌کنند، عمل‌های لازم را بدون هیچ وقفه‌ی قابل ملاحظه‌ای انجام می‌دهند، و اطلاعات مصرف مشتری را جمع‌آوری می‌کنند. به عبارت ساده‌تر شبکه‌های هوشمند همچنین یک سطح حمله‌ی افزایش‌یافته را برای مجرمان فراهم می‌کنند.
برای مثال، مترهای هوشمند می‌توانند برای کاهش قبوض برق مورد نفوذ واقع شوند، همان‌طور که در اسپانیا در سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاد، یا به دلیل حملات DDoS یا بدافزارهای مخرب، ارتباطات و کنترل شبکه می‌توانست از دست برود که سبب توقف تولید انرژی و تأثیرپذیری سامانه‌های مختلف در سراسر مرزها می‌شد.
برای حفاظت از شبکه‌ها و دستگاه‌ها از تهدیدهای سایبری، یک مطالعه‌ی جدید از ENISA وجود دارد که روی ارزیابی وابستگی‌های درونی برای تعیین اهمیت آن‌ها، خطرهای آن‌ها، فاکتورهای کاهش آن‌ها و اقدامات امنیتی ممکن برای اجرا تمرکز دارد.
چون دستگاه‌های شبکه‌ی هوشمند بیشتر در معرض نفوذ قرار دارند لازم است شرایط فعلی را توسط ایجاد پروتکل‌های اتصال رایج هماهنگ کرد. به دنبال سیاست‌های هماهنگ‌کننده، استانداردها و قوانین در سراسر اروپا بودن برای اطمینان از امنیت سراسری شبکه‌های هوشمند، در حال تبدیل به امری ضروری می‌باشد.
این جنبه‌ها اکنون به دلیل خطری که خرابی‌های پشت سر هم ممکن است به وجود آورد پراهمیت شده‌اند، چون شبکه‌های ارتباطی هوشمند دیگر با موانع فیزیکی یا جغرافیایی محدود نیستند و حمله به یک کشور می‌تواند از مرز های فیزیکی و مجازی تجاوز کند.
توصیه‌ی این گزارش به اپراتورها، فروشندگان، تولیدکنندگان و ارائه‌دهندگان ابزارهای امنیتی در اروپا شامل موارد زیر است:
سازگاری پروتکل اتصال Foster بین دستگاه‌هایی که از تولیدکنندگان و فروشندگان مختلف نشأت گرفته است.
یک مجموعه از حداقل ملزومات امنیتی، قابل به کار گیری در تمام وابستگی‌های ارتباطی در شبکه‌های هوشمند توسعه داده شود.
اقدامات امنیتی روی تمام دستگاه‌ها و پروتکل‌هایی که قسمتی از شبکه‌ی ارتباطی هوشمند هستند یا از آن استفاده می کنند اجرا شود.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

دفاع از شبکه‌های هوشمند