مایکروسافت، بزرگ‌ترین دشمنِ دنیای نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز به تازگی دست‌رسی به Powershell را برای لینوکس و مک فراهم کرده است. سکوی خط فرمانِ Powershell جدید‌ترین هدیه‌ی متن‌باز مایکروسافت است.
«اصطلاح مایکروسافت لینوکس را دوست دارد» مدتی است که به گوش می‌رسد،‌ اما این به این معنی نیست که مایکروسافت قرار است یک نسخه‌ از نرم‌افزار محبوب آفیس را برای لینوکس عرضه کند، این اصطلاح فعلاً فقط منفعت‌هایی برای توسعه‌دهندگان خواهد داشت. توسعه‌دهندگان از این پس می‌توانند اسکریپت‌های Powershell را کارگزارهای لینوکسی اجرا کنند؛ البته مایکروسافت چندی پیش هم در سرویس ابری Azure، امکان استفاده از کارگزارهای لینوکسی را فراهم کرده بود.
مایکروسافت در سال ۲۰۱۴ کد هسته‌ی چارچوب .Net را متن‌باز کرده بود. البته این کار فقط شامل هسته‌ی این چارچوب می‌شد و قطعاً هیچ یک از مولفه‌ها متن‌باز نشده‌اند و امکان اجرای نرم‌افزار‌های گرافیکی مبتنی بر این چارچوب در لینوکس فراهم نیست. هم‌چنین چندی پیش کد هسته‌ی ChakraCode نیز متن‌باز شد. این کد موتور جاوا اِسکریپت است که توسط مرورگر Edge مایکروسافت استفاده می‌شود. حتی خبرهایی شنیده می‌شود که SQL Server نیز قرار است به لینوکس بیاید.
مهم‌ترین خبر برای توسعه‌دهندگان البته امکان اجرای VisualStudio در مک و لینوکس بوده است که یک سال پیش منتشر شد. هم‌چنین تلاش‌هایی برای ارائه‌ی یک نسخه‌ی دیگر از Skype ویژه‌ی لینوکس نیز صورت گرفته است. همه‌ی این تلاش‌ها به این دلیل است که کاربران نسخه‌ی رومیزیِ لینوکس اتصال خود از دنیای مایکروسافت را به طور کامل قطع نکنند.
البته این ارتباط دوطرفه است و چندی پیش مایکروسافت گزارش داده بود که یک نسخه‌ی شِل اوبونتو در ویندوز ۱۰ در دست‌رس است و کاربران ویندوز می‌توانند نرم‌افزار‌های لینوکس را مستقیم روی ویندوز اجرا کنند، این ویژگی برای همه‌ی کاربران خانگیِ ویندوز فراهم است؛ با سابقه‌ای که از مایکروسافت می‌شناسیم، ممکن بود این ویژگی فقط در نسخه‌های حرفه‌ای ویندوز با قیمت گزافی در دست‌رس باشد.
یکی از آرزوهای دیرینه‌ی توسعه‌دهندگان و مدیران کارگزارهای ویندوزی دست‌رسی از راه دور شبیه به SSH است که انتظار می‌رود با متن‌باز شدن Powershell به زودی محقق شود. البته این ویژگی با نرم‌افزارهای اضافی مانند PuTTY فراهم است.
به نظر می‌رسد مایکروسافت فعلاً برنامه‌ی بلند‌مدتی برای جلب رضایت توسعه‌دهندگان دارد و امیدوار است به کمک توسعه‌دهندگان متن‌باز موانع بزرگی را از میان بردارد، این شرکت هنوز تلاش زیادی برای جذب کاربران خانگی لینوکس ندارد.
کد Powershell از مخزن گیت‌هاب در دست‌رس است.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

دست‌رسی به کد PowerShell؛ نقشه‌ی مایکروسافت چیست؟