شرکت اپل تنها شرکت حوزه‌ی فن‌آوری نیست که در حال کشمکش با مقامات بر سر رأی دادگاه است، حالا فیس‌بوک هم در چنین وضعیتی قرار دارد.
پلیس فدرال برزیل، معاون آمریکای لاتین شرکت فیس‌بوک را دستگیر کرده ‌است. گفته می‌شود این بازداشت به این دلیل بوده‌ است که وی برخلاف حکم دادگاه با مأموران امنیتی در تحقیقاتشان بر سر یک پرونده‌ی قاچاق مواد مخدر که به واتس‌اپ نیز مرتبط بوده‌ است همکاری نکرده ‌است. واتس‌اپ یک برنامه‌ی‌ پیام‌رسان محبوب است که مالکیت آن را فیس‌بوک دارد. برنامه‌ی واتس‌اپ در برزیل بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر دارد.
مقامات می‌گویند این معاون شرکت فیس‌بوک با نام دیگو جورج زودان، در حالی که در راه رسیدن به محل کار خود در سائوپائولو بوده دستگیر شده ‌است، چرا که از دادن جزئیات کاربر واتس‌اپ که در جرایم سازمان‌یافته‌ی مواد مخدر دست داشته ‌است سر باز زده ‌است.
در بیانیه‌ای از سوی سخن‌گوی واتس‌اپ این‌گونه آمده ‌است:
«ما متأسفیم که مقامات قضایی این کار را کرده‌اند. واتس‌اپ نمی‌تواند اطلاعاتی را در اختیار آن‌ها قرار دهد که ندارد. در این پرونده تا جایی که توانسته‌ایم همکاری کرده‌ایم. در نهایت احترام به مقامات قضایی این کار آن را تأیید نمی‌کنیم.»
در دسامبر ۲۰۱۵، دادگاه عالی برزیل پس از آن‌که شرکت فیس‌بوک از دادن محتوای ارتباطات بین قاچاق‌‌چی‌های مواد مخدر مذکور سر باز زد، حکم تعلیق سرویس پیام‌رسان واتس‌اپ را برای مدت ۲۴ ساعت در برزیل صادر کرد، و اکنون در ادامه‌ی عدم هم‌کاری از سوی فیس‌بوک معاون ارشد این شرکت بازداشت شده ‌است.
در زمانی که واتس‌اپ در برزیل به حالت تعلیق درآمد، مدیر ارشد اجرایی فیس‌بوک، مارک زوکربرگ، گفته ‌بود از تصمیم یک دادگاه برای تنبیه همه‌ی برزیلی‌ها در مسدودسازی واتس‌اپ بسیار تعجب کرده‌ است.
این دستگیری مقارن با پرونده‌ای مشابه در آمریکا شده‌ است که در آن‌ دادگاه رأی داده ‌است دولت آمریکا نمی‌تواند اپل را مجبور کند قفل آیفون را در پرونده‌ی قاچاقی مشابه با این پرونده بشکند.
شرکت اپل نیز مدتی است درگیر پرونده‌ای است که بر اساس حکم دادگاه، این شرکت باید به سازمان FBI‌ در باز کردن قفل گوشی آیفون ۵C متعلق به یکی از تروریست‌های حادثه‌ی سان‌برناردینیو همکاری کند.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

دستگیری معاون ارشد شرکت فیس‌بوک در برزیل به خاطر خودداری از انتشار داده‌های واتس‌اپ