مقامات رومانیایی مجری قانون، به تازگی تعداد ۸ مجرم سایبری که مظنون به عضویت در یک گروه بین‌المللی بوده و با استفاده از یک بدافزار، اقدام به سرقت پول نقد از دستگاه‌های خودپرداز می‌نمودند را بازداشت کرده‌اند.
گفته می‌شود این عملیات دستگیری جز اولین اقداماتی از این نوع در اروپا می‌باشد که توسط پلیس بین‌الملل و اداره‌ی رسیدگی به جرائم سازمانی و تروریسم با همکاری یوروپل، یوروجاست و سایر مقامات مجری قانون اروپایی، در رومانی و مالدیو، صورت گرفته است.
یوروپل اسامی هیچ یک از ۸ مجرمی که دستگیر شدند را فاش نکرد اما گفت که این گروه با استفاده از نوعی بدافزار ملقب به تایوپکین، اقدام به راه‌اندازی آنچه که به عنوان حملات جک پوتینگ شناخته می‌شود نموده و میلیون ها دستگاه خودپرداز در سراسر اروپا و حتی فراتر از آن را آلوده نمودند.
با استفاده از بدافزار تایوپکین، مظنونین با صدور فرمان‌هایی از پین‌پد دستگاه خود پرداز، قادر به خالی کردن پول نقد از دستگاه‌های خودپرداز آلوده شده بودند.
یوروپل در یک مطلب مطبوعاتی اعلام داشت: گروه تبه‌کاران با استفاده از نوعی بدافزار معروف به تروجان در مقیاس بزرگی دستگاه‌های خودپرداز را مورد هدف قرار دادند، این بدافزار به وسیله‌ی یک پرونده‌ی اجرایی فعال می‌شود و به مهاجمان اجازه‌ی خالی کردن پول نقد درون دستگاه‌ها را با دستکاری پین‌پد خودپرداز و ارسال فرامین به تروجان می‌‌دهد.
بدافزار تایوپکین ابتدا توسط آزمایشگاه شرکت کسپرسکی بنا به درخواست یک مؤسسه‌ی مالی مورد بررسی قرار گرفت. در حین این تحقیقات، کسپرسکی تهدید بدافزار را بر روی بیش از ۵۰ دستگاه خودپرداز در اروپای شرقی، شناسایی کرد.
این بدافزار به اپراتور خود اجازه‌ی خالی کردن پول از خودپرداز را بدون نیاز به هیچ گونه کارت اعتباری می‌دهد.
اگرچه پوروپل مشخص نکرد که چه مقدار پول توسط این گروه قادر به غنیمت گرفتن بوده، اما واضح است که مجرمان قادر به وارد آوردن خسارات اساسی در اروپا بودند که می‌توانست میلیون‌ها یورو باشد.

منبع: asis

درباره نماد امنیت وب

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

دستگیری عوامل سرقت از خودپرداز های اروپا